İsviçre'deki haber kaynağınız.

Kadin sagligi

 • Ayurveda Arınma Terapisi

  Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

  Kadın Doǧum Uzmanı, Psikoterapist

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

  как стать помощником депутата на общественных началах  Ayurveda Arınma Terapisi

   

  Antik çaǧda bile, gereǧinden fazla birikim en önde gelen hastalık nedeni olarak görülür, saǧlıklı bir yașam için arınma terapileri önerilirdi. Her ne kadar etkileri bilimsel olarak açıklanamasa da, arınma uygun metodlarla, uzman terapistlerin denetimi altında uygulanırsa, bilimsel ispatı olmadan da iyi hisseder arınan insan kendisini. Günümüzde detoks terapisi bir moda akımı haline gelmiș olup, toksinleri atma amacıyla bir kısmının saǧlık deǧeri sorgulanabilecek diyetler, çaylar, baharatlar, sebze sularıyla yapılan kürler, kolon hidroterapisi gibi sayısız metodlar tatbik ediliyor.

  Bilinen arınma terapilerinin içinde en denenmiș ve etkililerinden biri Ayurveda yöntemidir. Sri Lanka`da, Ayurveda yöntemiyle arınmayı üç hafta boyunca kendi üzerimde denedim geçtiǧimiz ay.

  Saǧlıklı ve uzun yașamın sırlarını veren Ayurveda, günümüze ulașmıș en eski, mükemmel ve bütünsel bir tıp sistemidir. Kelime anlamı olarak Ayur,yașam; Veda, bilgi demektir. Veda bilgisi, yașamın her alanında mükemmel gelișmeyi amaçlar.

  Ne zaman yazıldıkları kesin olarak saptanamamıș olmakla beraber, en eski yazılı metinlerden olan Veda`ların, 3000 yıllık bir geçmișe sahip oldukları kabul edilmektedir. Deneyime dayanan bilgilerle, insan saǧlıǧının bedensel, ruhsal, zihinsel ve duygusal görüș açılarına yönelik bir felsefenin birleșiminden olușur Ayurveda. Bilgiler, Hindistan`da yüzyıllarca, belirli aileler içinde saklı tutularak, hekimler tarafından nesilden nesile verilmiș, ilk defa 1986 yılında batılı hekimlere sunulmuș, bundan sonra Avrupa ve Amerika`da hızla yayılmıștır.

  Ayurveda`ya göre insan dört öǧeden olușur; beden, algılama, zihin ve ruh. Her mertebe bir sonrakini bir çekirdek gibi içerir, besler ve geliștirir. Ulașılmak istenen hedeflerden biri, yașam gücünün hareket edeceǧi kanalları açık tutmaktır. Ayurveda insanı fiziksel bedeniyle, ruhsal yapısıyla, bilinç düzeyiyle, hatta yașadıǧı ortamla bir bütün olarak ele alır. Ayurveda araștırmacılarına göre, saǧlıǧımız için kendi yaptıǧımız herșey, bașkalarının yaptıǧından daha etkilidir.

  Ayurveda terapisin bașlamadan önce, Dosha adı verilen, sorun yaratabilecek unsurların tesbiti yapılır. Özel eǧitimli Ayurveda hekimi, nabız ve dile, cildin, tırnakların, saçların, idrarın, dıșkının durumuna bakarak ve çok detaylı sorular sorarak teșhis koyar. Örneǧin günlük yașamınıza yönelik, sıcaǧa, soǧuǧa, rüzgara dayanıklılıǧınız, yiyip içtikleriniz, mesleǧiniz, aileniz, uykunuz, rüyalarınız hakkında bilgi edinir. Bu șekilde, șu andaki saǧlık durumunuzun hangi Doshatipine uyduǧu tanımlanır. Büyük kısmı genetik yapıyla baǧlantılı olan Doshatipi,insanın yașına, o anda yașadıǧı duruma göre de deǧișir.

  Üç Doshatipi tanımlanır, tipe göre tedavi ve beslenme tavsiyeleri farklıdır. Bir çok insanda birden fazla Doshaözelliǧi bulunur. Așaǧıda üç tipe ait bir kaç örnek veriyorum;

  http://protecaodepatrimonio.com.br/dat/seks-onlayn-sin-ebet-mat-smotret.html секс онлайн сын ебет мать смотреть Vata tipleri:Narin yapılı, zayıf, ciltleri kuru olur, elleri ayakları çabuk üșür. Yaratıcı olup, çok çeșitli fikirleri vardır, fakat bașladıkları iși sonuna getirmeye sabırları yoktur. Huzursuzluǧa, uyku sorunlarına çabuk maruz kalırlar. Sıcak, pișirilmiș yemekler, tuzlu, ekși ve tatlı yiyecekler yemeleri tavsiye edilir.

  http://www.luppolopizza.com/community/ribolovniy-magazin-v-odintsovo-na-karte.html рыболовный магазин в одинцово на карте Pitta tipleri:Vücut yapılarıorta aǧırlıktadır, çabuk ve așırı acıkırlar. Mantıklı ve sistematik düșünür, hareket etmeyi sever, özellikle acıktıklarında öfke nöbetleri geçirebilirler. Gastrit, akne, egzema olmaya yatkındırlar. Uzun süre konsantre olmaları gerektiǧinde ardından gevșemekte, uykuya dalmakta zorlanırlar. Çok sıcak yememeleri tavsiye edilir.

  урок секс сестра Kapha tipleri: Tıknaz yapılı, sakin, kolay telașlanmayan, acele etmeyen șahsiyetlerdir. Düzenli yașamayı, rutini, yemek yemeyi, uyumayı, yatmayı severler. Çocukluk sürecinde Kapha`nın baskın gelmesi doǧaldır ve frenlenmemesi gerekir. Dengesi bozulan Kapha tipi yetișkinler melankoliye, sonsuz yakınmalara ve çabuk kilo almaya yatkındır. Baharatlı, buruk ve suyu atan gıdalar yemeleri önerilir.

  Teșhis konulduktan sonra Ayurveda terapisine bașlanır. Beslenme çok merkezi bir yer alır, her öǧünde her tattan ve renkten yemek çeșitleri sunulur. Genelde vejeteryan olsa da, balık ve az miktarda tavuk eti yenir.

  Arınmıș bitkisel yaǧlarla tüm beden masajı, buhar banyosunda terletme, barsakları temizleme, ayrıca ince sızarak akan ılık yaǧ ile alın ve bașa çok hafif, fakat olaǧanüstü gevșetici rahatlatıcı masajlar, ayak masajları, iki terapistin aynı anda tatbik ettiǧı senkron masajlar uygulanır. Barsakları temizlemeye hazırlık olarak üç-dört gün sabahları yarım fincan kadar arınmıș bitkisel yaǧ içilir, oruç tutulur, terleme ve masajların da desteǧiyle, beden içten ve dıștan yaǧlanır. Hint yaǧı içerek ince barsaklar, susam yaǧıyla lavman yaparak da kalın barsaklar temizlenip toksinler atılır. Barsak temizleme prosedürü bir haftanın içinde tamamlanır. KatIlașmıș birikimler yumușayarak sökülüp atılır.

  Tahmin edilebileceǧi gibi yapılan terapilerin bir kısmı pek hoș deǧil, hatta epey eziyetli. İlk hafta sırasında vücüt, harekete geçmiș toksinleri atmaya çalıșırken aǧrılar veya depresif düșünceler artabiliyor. Ancak bu ilk haftayı atlattıktan sonra kendinizi çok hafif, ruhen ve bedenen rahat hissetmeye bașlıyorsunuz. Zamanınız, imkanınız var da, bir üçüncü hafta daha ekleyebilirseniz tüm gençleștirici, șifalı etkisini görüyorsunuz Ayurveda`nın. Ayrıca Ayurveda`yla arınma terapisi sırasında medyadan gelen kötü haberlerden, aile ortamından, sosyal çevreden uzaklașarak ruhsal yükleri atmaya, yoga ve meditasyonla iç dengeyi saǧlamaya çok büyük önem veriliyor. Doǧa ortasında, sakin bir ortamda olduǧunuzdan bu pek zor gelmiyor insana.

  Sonunda çekilen sıkıntılar unutuluyor. Gençleșmiș, dinçleșmiș, seneye Ayurveda terapisini tekrarlamaya kararlı olarak, günlük yașama enerji dolu dönüyorsunuz.

   

  www.praxis-schreiber.ch

   

   

   

   

  READ MORE
 • Doǧum Kontrol Hapının Tarihçesi

  Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

  Kadın Doǧum Uzmanı, Psikoterapist

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

  http://inoxsys.hu/community/vyazat-bolero-spitsami-shemi.html вязать болеро спицами схемы  Doǧum Kontrol Hapının Tarihçesi

   

  Mercimek kadar küçük, bezelye gibi yeșil, yaldızlı folya içine teker teker yerleștirilmiș küçük, yuvarlak haplar bundan 60 yıl kadar önce devrim yaratıp dünyayı deǧiștireceklerdi. Fakat bu așamaya gelinceye kadar gidilecek yol uzundu epeyce.

  порно о рабах 4000 yıl önce: Eski Mısırlılar, nar çekirdeǧini havanda dövüp bal mumuyla karıștırır, vajinaya yerleștirilecek fitiller yaparlardı. Nar çekirdiǧi, günümüzdeki doǧum kontrol hapları gibi estrojen içerir. Bitkisel estrojenin bazı durumlarda yumurta çatlamasını önlediǧi olasıdır.

  коломенская 25 спб на карте

  http://kans.co.id/leon/afisha-sobitiy-rostovna-donu.html афиша событий ростовна дону M.Ö. 1550: Bilinen ilk doǧum kontrol hapı reçetesi bir papirüse yazılıdır. Tarihçilerin tahminine göre, timsah dıșkısından imal edilen fitiller, cinsel ilișkiden önce vajinaya yerleștirilir.

  фото голых людей на пляже Orta Çaǧ: Hayvan barsaǧından veya balık derisinden, bazan da ketenden yapılmıș prezervatifler kullanılır. Çocuk aldırmanın, hatta korunmanın ölümle cezalandırıldıǧı, evlilik sırasında doǧan çocuk sayısının yirmiyi bulduǧu Avrupa`nın bu karanlık yıllarında istenmeyen hamileliklerin ve 20-30 yaș arası kadınların ölüm oranı hayli yüksektir.

  форма п 3 образец 1901:Adet kanamasının beyindeki merkezlerin ve yumurtalıkların salgıladıǧı hormonlara baǧlı olduǧu keșfedilir.

  http://vicenzacorsi.com/delo/parom-sochi-turtsiya-raspisanie.html паром сочи турция расписание 1919: Günümüzdeki doǧum kontrol hapının çalıșma prensibi açıklanır. Gebe tavșanların yumurtalıkları gebe olmayan diși hayvanlara nakledilir ve yumurtalıkta salgılanan gebelik hormonu progesteronun yumurtlamayı önlediǧi kanıtlanır.

  прижали ребенку палец что делать 1938: İsviçre Schering firması dișilik hormonu olan estrojeni sentetik imal etmeyi bașarır. Etinil estrojen (EE) adı verilen madde, günümüze kadar kullanılan doǧum kontrol haplarının içeriǧidir. Aynı zamanda gebelik hormonu progesteron, sentetik olarak imal edilir. Etinil estrojen (EE) ve sentetik gestajen içerikli doǧum kontrol hapları geliștirilmeye bașlanır.

  характеристики провод ввг 3х 1.5 1950: 71 yașindaki Amerikalı Margaret Sanger, aile planlaması kampanyasını kurar. Karizmatik șahsiyetiyle biyokimyager Gregory Pincus`u hormonel doǧum kontrol hapının geliștirilmesinin önemine inandırır. Kısa sürede 50 bin dolar toplayarak Pincus`un bilimsel araștırmalarını destekler.

  книги эротика читать 1956: Puerto Rico ve Haiti`de 60 bin kadında ilk doǧum kontrol hapları bașarıyla denenir.

  http://girlbaskets.com/lifes/seks-molodih-russkih-nd.html секс молодых русских нд 1960: Amerika`da Enovid isimli ilk doǧum kontrol hapı piyasaya sürülür.

  http://morganmarketingsystems.com/community/skolko-seychas-vremeni-na-kurilskih-ostrovah.html сколько сейчас времени на курильских островах 1961:Türkiye`de anayasa deǧișikliǧi refandumu yapılır ve halk oylamasında kabul edilir. Almanya duvarla ikiye bölünür. Twist dans salonlarını fetheder. Endüstride haftada 45 saat çalıșma kabul edilir. Avrupa`da Anovlar isimli doǧum kontrol hapı piyasaya sürülür.

  Bazı tarihçilerin kanısına göre 20. Yüzyılı, Einstein`ın izafiyet teorisinden, atom bombasından, veya bilgisayar ve internetten çok, doǧum kontrol hapı etkilemiștir.

  1965-1968:Zor bir bașlangıçtır doǧum kontrol hapı için. Sadece adet sorunlarını düzenlemek üzere ve evli kadınlara verilmesi talep edilir doǧum kontrol haplarının.

  1968: Öǧrenci hareketleri ve cinsel devrimle birlikte bir dönüm noktasına gelinir. Doǧum kontrol hapı batı dünyası toplumunun deǧișmesinde büyük bir rol oynar. Ilk defa, cinsellik ve doǧum kontrolu açıkça konușulan konular haline gelir. Doǧum kontrol hapı, özgür yașanan cinselliǧin simgesi olur. Insanlar kadın-erkek hak eșitliǧi için sokaklara dökülür, gösteri yaparlar. Bugünkü toplum birçok hakkı o neslin verdiǧi savașa borçludur.

  1968: Almanya`da çıkan „Konkret“ mecmuası, „Doǧum Kontrol Hapı İçin Özgürlük“ manșetiyle yayınlanan baș yazısında, doǧum kontrol hapını evli olmayan kadınlara da yazan doktor adreslerini bildirmeye davet eder okuyucularını. Müthiș bir yankı yaratır bu çaǧrı. Redaksiyon, gelen okuyucu mektupları altında gömülür adeta. Adres deǧiș tokuș merkezi haline gelir redaksiyon.

  70`li 80`li yıllar:Cinsel devrim etkisini göstermeye bașlar. Doǧum kontrol hapı, toplumun ahlak anlayıșının ölçeǧi olmaktan çıkmıștır artık. Milyonlarca kadın gayet normal olarak kullanır doǧum kontrol hapını. Bu da yeni bir sorun yaratır. 1971`de „Zeit“ gazetesi, „Doǧum Kontrol Hapı Paniǧi“ bașlıklı bir makale yayınlar. Gazeteye göre, düșen doǧum sayısı insanları endișelendirmelidir. Almanların, doǧum kontrol hapı yüzünden neslinin tükenmesi söz konusudur. İleriki yıllarda bu tür kaygıların yersiz ve asılsız olduǧu, sadece propaganda amacıyla ileri sürüldüǧü kanıtlanacaktır.

  1980’den günümüze: Doǧum kontrol haplarının hormon içeriǧi gitgide düșürülür ve yeni nesil, az yan etkili haplar geliștirilir. 1961 yılında piyasaya sürülen Anovalar 50 microgram EE içerirken, günümüzde kullanılan doǧum kontrol haplarında 0.03 ila 0.05 microgram EE vardır. Bașka türlü ifadeyle, o zamanlar doǧum kontrol hapı kullananlar, hergün bugünkü ilaçların 3 paketini birden yutuyorlardı. Bu sayede doǧum kontrol hapınının hakkında halk arasında duyulan, kansere veya kısırlıǧa yol açtıǧı yönündeki korku ve kaygıların yersiz olduǧunu biliyoruz. Bu yan etkilere neden olsaydı, on yıllarca bu denli yüksek dozajlı doǧum kontrol hapı kullanan milyonlarca kadında yapardı mutlaka. Doǧum kontrolü dıșında, adet düzenleyici, adet sancılarını giderici, kan kaybını azaltıcı, sivilce, așırı tüylenme gibi niteliklerinden de istifade edilir doǧum kontrol hapının.

  2012: Barack Obama saǧlık sigortalarının doǧum kontrol hapını ödemesini talep eder ve tutucu çevrelerden büyük tepki görür. Doǧum kontrol hapının din özgürlüǧüne karșı geldiǧi gerekçesi öne sürülür. Obama`nın siyasi rakipleri tarafından aleyhinde seçim propagandası olarak kullanılır.

  Bir dahaki yazımda, günümüzde piyasada olan doǧum kontrol haplarının özelliklerine, en çok sorulan sorulara ve olumlu etkilerinin yanında olumsuz yan etkilerine deǧineceǧim.

  www.praxis-schreiber.ch

   

   

   

   

   

   

  READ MORE