İsviçre'deki haber kaynağınız.

Saglikli beslenme

 • Ayurveda Arınma Terapisi

  Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

  Kadın Doǧum Uzmanı, Psikoterapist

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

  как стать помощником депутата на общественных началах  Ayurveda Arınma Terapisi

   

  Antik çaǧda bile, gereǧinden fazla birikim en önde gelen hastalık nedeni olarak görülür, saǧlıklı bir yașam için arınma terapileri önerilirdi. Her ne kadar etkileri bilimsel olarak açıklanamasa da, arınma uygun metodlarla, uzman terapistlerin denetimi altında uygulanırsa, bilimsel ispatı olmadan da iyi hisseder arınan insan kendisini. Günümüzde detoks terapisi bir moda akımı haline gelmiș olup, toksinleri atma amacıyla bir kısmının saǧlık deǧeri sorgulanabilecek diyetler, çaylar, baharatlar, sebze sularıyla yapılan kürler, kolon hidroterapisi gibi sayısız metodlar tatbik ediliyor.

  Bilinen arınma terapilerinin içinde en denenmiș ve etkililerinden biri Ayurveda yöntemidir. Sri Lanka`da, Ayurveda yöntemiyle arınmayı üç hafta boyunca kendi üzerimde denedim geçtiǧimiz ay.

  Saǧlıklı ve uzun yașamın sırlarını veren Ayurveda, günümüze ulașmıș en eski, mükemmel ve bütünsel bir tıp sistemidir. Kelime anlamı olarak порно о рабах Ayur,yașam; коломенская 25 спб на карте Veda, bilgi demektir. http://kans.co.id/leon/afisha-sobitiy-rostovna-donu.html афиша событий ростовна дону Veda bilgisi, yașamın her alanında mükemmel gelișmeyi amaçlar.

  Ne zaman yazıldıkları kesin olarak saptanamamıș olmakla beraber, en eski yazılı metinlerden olan фото голых людей на пляже Veda`ların, 3000 yıllık bir geçmișe sahip oldukları kabul edilmektedir. Deneyime dayanan bilgilerle, insan saǧlıǧının bedensel, ruhsal, zihinsel ve duygusal görüș açılarına yönelik bir felsefenin birleșiminden olușur Ayurveda. Bilgiler, Hindistan`da yüzyıllarca, belirli aileler içinde saklı tutularak, hekimler tarafından nesilden nesile verilmiș, ilk defa 1986 yılında batılı hekimlere sunulmuș, bundan sonra Avrupa ve Amerika`da hızla yayılmıștır.

  Ayurveda`ya göre insan dört öǧeden olușur; beden, algılama, zihin ve ruh. Her mertebe bir sonrakini bir çekirdek gibi içerir, besler ve geliștirir. Ulașılmak istenen hedeflerden biri, yașam gücünün hareket edeceǧi kanalları açık tutmaktır. Ayurveda insanı fiziksel bedeniyle, ruhsal yapısıyla, bilinç düzeyiyle, hatta yașadıǧı ortamla bir bütün olarak ele alır. Ayurveda araștırmacılarına göre, saǧlıǧımız için kendi yaptıǧımız herșey, bașkalarının yaptıǧından daha etkilidir.

  Ayurveda terapisin bașlamadan önce, форма п 3 образец Dosha adı verilen, sorun yaratabilecek unsurların tesbiti yapılır. Özel eǧitimli Ayurveda hekimi, nabız ve dile, cildin, tırnakların, saçların, idrarın, dıșkının durumuna bakarak ve çok detaylı sorular sorarak teșhis koyar. Örneǧin günlük yașamınıza yönelik, sıcaǧa, soǧuǧa, rüzgara dayanıklılıǧınız, yiyip içtikleriniz, mesleǧiniz, aileniz, uykunuz, rüyalarınız hakkında bilgi edinir. Bu șekilde, șu andaki saǧlık durumunuzun hangi http://vicenzacorsi.com/delo/parom-sochi-turtsiya-raspisanie.html паром сочи турция расписание Doshatipine uyduǧu tanımlanır. Büyük kısmı genetik yapıyla baǧlantılı olan прижали ребенку палец что делать Doshatipi характеристики провод ввг 3х 1.5 ,insanın yașına, o anda yașadıǧı duruma göre de deǧișir книги эротика читать .

  Üç http://girlbaskets.com/lifes/seks-molodih-russkih-nd.html секс молодых русских нд Doshatipi tanımlanır, tipe göre tedavi ve beslenme tavsiyeleri farklıdır. Bir çok insanda birden fazla http://morganmarketingsystems.com/community/skolko-seychas-vremeni-na-kurilskih-ostrovah.html сколько сейчас времени на курильских островах Doshaözelliǧi bulunur. Așaǧıda üç tipe ait bir kaç örnek veriyorum;

  http://protecaodepatrimonio.com.br/dat/seks-onlayn-sin-ebet-mat-smotret.html секс онлайн сын ебет мать смотреть Vata tipleri:Narin yapılı, zayıf, ciltleri kuru olur, elleri ayakları çabuk üșür. Yaratıcı olup, çok çeșitli fikirleri vardır, fakat bașladıkları iși sonuna getirmeye sabırları yoktur. Huzursuzluǧa, uyku sorunlarına çabuk maruz kalırlar. Sıcak, pișirilmiș yemekler, tuzlu, ekși ve tatlı yiyecekler yemeleri tavsiye edilir.

  http://www.luppolopizza.com/community/ribolovniy-magazin-v-odintsovo-na-karte.html рыболовный магазин в одинцово на карте Pitta tipleri:Vücut yapılarıorta aǧırlıktadır, çabuk ve așırı acıkırlar. Mantıklı ve sistematik düșünür, hareket etmeyi sever, özellikle acıktıklarında öfke nöbetleri geçirebilirler. Gastrit, akne, egzema olmaya yatkındırlar. Uzun süre konsantre olmaları gerektiǧinde ardından gevșemekte, uykuya dalmakta zorlanırlar. Çok sıcak yememeleri tavsiye edilir.

  урок секс сестра Kapha tipleri: Tıknaz yapılı, sakin, kolay telașlanmayan, acele etmeyen șahsiyetlerdir. Düzenli yașamayı, rutini, yemek yemeyi, uyumayı, yatmayı severler. Çocukluk sürecinde Kapha`nın baskın gelmesi doǧaldır ve frenlenmemesi gerekir. Dengesi bozulan Kapha tipi yetișkinler melankoliye, sonsuz yakınmalara ve çabuk kilo almaya yatkındır. Baharatlı, buruk ve suyu atan gıdalar yemeleri önerilir.

  Teșhis konulduktan sonra Ayurveda terapisine bașlanır. Beslenme çok merkezi bir yer alır, her öǧünde her tattan ve renkten yemek çeșitleri sunulur. Genelde vejeteryan olsa da, balık ve az miktarda tavuk eti yenir.

  Arınmıș bitkisel yaǧlarla tüm beden masajı, buhar banyosunda terletme, barsakları temizleme, ayrıca ince sızarak akan ılık yaǧ ile alın ve bașa çok hafif, fakat olaǧanüstü gevșetici rahatlatıcı masajlar, ayak masajları, iki terapistin aynı anda tatbik ettiǧı senkron masajlar uygulanır. Barsakları temizlemeye hazırlık olarak üç-dört gün sabahları yarım fincan kadar arınmıș bitkisel yaǧ içilir, oruç tutulur, terleme ve masajların da desteǧiyle, beden içten ve dıștan yaǧlanır. Hint yaǧı içerek ince barsaklar, susam yaǧıyla lavman yaparak da kalın barsaklar temizlenip toksinler atılır. Barsak temizleme prosedürü bir haftanın içinde tamamlanır. KatIlașmıș birikimler yumușayarak sökülüp atılır.

  Tahmin edilebileceǧi gibi yapılan terapilerin bir kısmı pek hoș deǧil, hatta epey eziyetli. İlk hafta sırasında vücüt, harekete geçmiș toksinleri atmaya çalıșırken aǧrılar veya depresif düșünceler artabiliyor. Ancak bu ilk haftayı atlattıktan sonra kendinizi çok hafif, ruhen ve bedenen rahat hissetmeye bașlıyorsunuz. Zamanınız, imkanınız var da, bir üçüncü hafta daha ekleyebilirseniz tüm gençleștirici, șifalı etkisini görüyorsunuz Ayurveda`nın. Ayrıca Ayurveda`yla arınma terapisi sırasında medyadan gelen kötü haberlerden, aile ortamından, sosyal çevreden uzaklașarak ruhsal yükleri atmaya, yoga ve meditasyonla iç dengeyi saǧlamaya çok büyük önem veriliyor. Doǧa ortasında, sakin bir ortamda olduǧunuzdan bu pek zor gelmiyor insana.

  Sonunda çekilen sıkıntılar unutuluyor. Gençleșmiș, dinçleșmiș, seneye Ayurveda terapisini tekrarlamaya kararlı olarak, günlük yașama enerji dolu dönüyorsunuz.

   

  www.praxis-schreiber.ch

   

   

   

   

  READ MORE
 • KANLI CANLI ANNELER, KANLI CANLI BEBEKLER!

  Berna Çoban

  Diyetisyen

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   KANLI CANLI ANNELER, KANLI CANLI BEBEKLER!

   

  Gebelikte en sık karşılaşılan sağlık problemlerinin başında anemi gelir. Anne adayının en çok ihtiyaç duyduğu, bebeğini beslemek adına kan hacminde meydana gelen artış demir eksikliği anemisini tetikler.

  Anemi, terimsel olarak kandaki hemoglobin seviyesinin 11 < g/dl olması durumu olarak tanımlanır. Dünya üzerinde pek çok kadının anemiye yatkınlığı söz konusudur. Bununla birlikte gebelik sürecinde plazma hacmi artar ve hemoglobin seviyesi düşer. Demir eksikliği anemisi; baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, tırnak incelmesi, avuç içinde solukluk, hızlı ve sık nefes alıp verme ile kendini belli eder.

  Gebeliğin 2. ve 3. trimestırında demir eksikliği ile daha çok karşılaşılmaktadır. Özellikle de annenin beslenme yetersizliği, sık enfeksiyonlar, ardarda yaşanan gebelik veya düşük öyküleri annelerin anemi yani kansızlık problemi yaşamasını tetikler. Çok sayıda ve sık aralıklı hamile kalmak anemi oluşumunu arttırır. Bu nedenle 2 gebelik arasındaki sürenin minimum 2 yıl olması önerilmektedir.

  Anemi aynı zamanda annenin genel sağlığını bozar. Gebelik kayıpları, anne ölümleri, bağışıklık sisteminde zayıflamaya, düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme riskinde artışa sebep olur. Bebekte ise büyüme ve gelişme geriliği yaşanmasına, motor gelişiminde bozulmalara, gelecekte dil gelişiminde bozukluklara, dikkat eksikliği görülmesine, bağışıklık sisteminde zayıflamaya, okul başarısının olumsuz etkilenmesine neden olur.

  Hamilelik süreci boyunca sağlıklı ve huzurlu olmak, bebeğin gelişimine en doğru şekilde katkıda bulunmak için beslenme eğitimi ve planlanması çok önemlidir. Anemi riskine karşı, demir ve C vitaminlerinden zengin bir beslenme planlanması, gerekirse demir takviyesi yapılması, olası bir parazit olmasına karşı gerekli testlerin zamanında yapılması önemlidir.

  Beslenme programınızda demirden zengin besinlerin bulunması çok önemlidir. Kırmızı et, kümes hayvanları, balık, yumurta, pekmez, kuru meyveler, kuru yemişler, baklagiller gebelikteki beslenme programlarının vazgeçilmezi olmalıdır. Sadece demirden zengin beslenmek de annenin ve minik bebeğinin demiri kullanmasında yeterli olmayabilir. Bu nedenle demir emilimini arttıracak C vitamini içeriği yüksek besinleri de bu programa dahil etmek akıllıca olacaktır. Örnekleyecek olursak; kırmızı etin yanına tüketeceğiniz bol limonlu bir yeşil salata sizin için hem sağlıklı hem de lezzetli bir seçenek olacaktır. Bunun dışında zaten gebelikte çok da önermediğimiz çay – kahve tüketiminin de demir emilimini engellediğini unutmamak gerekir.   

  Sağlık için beslenme vazgeçilmez bir unsurdur. Sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek, aynı şekilde ona yetebilecek sağlıklı bir anne olabilmek adına sağlıklı besinlerle doğru tercihler yapılması dileğiyle…

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • ZAYIFLAMA SIRLARI

  Berna Danacı

  Diyetisyen

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

  http://inoxsys.hu/community/vyazat-bolero-spitsami-shemi.html вязать болеро спицами схемы ZAYIFLAMA SIRLARI 

   

  Obezite, hem fizyolojik hem de psikolojik olarak sağlığımızı tehdit eden büyük bir sorun. Üstesinden gelmek adına emin adımlarla ve kararlı bir yol çizilmesi gerekir. Sağlıksız ve sürdürülebilir olmayan yöntemler size daha ağır faturalarla geri dönebilir. İdeal kilo kaybı aylık 2-4 kg aralığındadır.  Metabolik hız, cinsiyet, su ve kas oranı gibi farklılıklar diyete olan yanıtı değiştirebilir. 

  Kilo vermek için öncelikle detaylı bir kan tahlili yaptırılıp, durum bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Vücutta kilo vermeye engel hormonal bir sorun varsa, bunlar tıbbi destek alınarak giderilmeye çalışılmalıdır. Psikolojik nedenlere dayalı bir yeme bozukluğu varsa da psikolojik destek alınmalıdır.

  Doğru, kalıcı ve sürdürebilir yöntemlerle sağlıklı beslenmeyi öğrenmek temel hedef olmalıdır. Bu süreçte kararlı bir şekilde, asla acele etmeden amacınıza giden yolu adım adım planlayıp sabırla işlemelisiniz.

  Farkındalığınızı arttırmak için yapacağınız ilk şey en az 3 günlük besin tüketim kaydı almaktır. Neler yediğinize inanamayacaksınız. Not alma alışkanlığı ile, diyet yaptığınız süreçte % 30 oranında başarı şansınızı arttıracaksınız.

  Öncelikle yapmanız gereken kahvaltı öğünü konusunda titiz davranmak. Kahvaltı yapan bireylerin gün içinde iştah yönetiminde daha başarılı olduğunu, iş ve okul performansının yüksek olduğunu unutmamak gerekir.

  Gün içerisinde en az 3 ana, 3 veya 4 ara öğün yaparak kan şekerinin ideal seviyelerde olmasına özen göstermelisiniz. Böylece göbek bölgesindeki yağlanma daha büyük oranda azalacaktır. Akşam yemeklerini olabildiğince sebze türü hafif besinler tercih etmek ve erken saatlerde tüketmek, alınan kalorinin dağılımı açısından fayda sağlayacaktır. Gece hafif bir ara öğün ekleyerek uyku sırasında kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz, ancak burada yeme işleminin yatmadan 2 saat önce bitmiş olmasına özen göstermelisiniz. Öğün sayısı ve sıklığınızı arttırarak, ayrıca akıllıca bir kalori dağlımı yaparak kilo verebilirsiniz.

  Diyette temel kural, uzun süren tokluk hissi ve besin çeşitliliği olmalıdır.  Glisemik indeksi düşük, yani kan şekerinizi uzun süre dengede tutabilen lifli, esmer karbonhidratlar temel enerji kaynağımızdır.  Tatlı, şekerleme, meyve suları, gazlı içecekler ise kana çabuk karışan, yağa dönüşme potansiyeli yüksek olan basit karbonhidratlardır. Uzak durulması gereken, iştah kontrolünüzü bozan besinler bunlardır. Meyvenin suyu yerine kendisini tüketmek, posa açısından zengin esmer ekmek, tam buğday makarna veya bulgur tüketmek doyarak kilo vermeniz için önemli detaylardır. Paketli ürün tüketimi azaltmak bile majör değişikliklere sebep olacaktır.

  Doymuş yağ içeriği yüksek besinlerden kaçınmak sağlık için elzemdir. Et, balık, tavuk gibi besinlerin yağsız olmasına dikkat etmek oldukça önemlidir.  Pişirme esnasında da aynı şekilde yağsız yöntemler tercih etmelisiniz. Kızartma veya kavurma gibi yöntemler yerine ızgara, haşlama, buğulama veya fırında pişirme kilo vermeniz açısından da besin değerlerinin kaybolmaması açısından da önemlidir.

  Diyetle alınan kalsiyum miktarının, verilen kilonun yağ yüzdesini etkilediğini biliyor muydunuz? 

  Günde 4-5 porsiyon süt grubu besin alımı hem yağ yakmanızı kolaylaştıracak hem de kemik ve diş sağlığınız için iyi bir yatırım olacak. Bunu bir de haftalık 150 dakikalık bir egzersizle tamamlarsanız, tuz tüketimini günlük 1 çay kaşığına düşürürseniz sağlığınıza yaptığınız yatırım katlanarak artacaktır.

  Tüm bunlarla birlikte unutmamalısınız ki, günlük 2,5-3 litre su tüketmek diyetinizi daha işlevsel kılacaktır. Alkollü içecek tüketimi sınırlamak, kafeinli içeceklerden günlük sadece 1 adet tüketmek de karaciğerinizin daha iyi çalışabilmesi ve sıvı kaybının azalması aşısından önemlidir. Sosyal ortamlarda, davet ve toplantılarda ikramlara ölçülü ve planlı olmak, sonrasında da mutlaka telafisini yapmak gerektiğini de unutmamak gerekir.

  Yaşam tarzınızı değiştirmek esas amacınız olmalıdır. Tek yönlü, sağlıksız diyetler yerine size besin çeşitliliği sağlayan, hayatınıza adapte olabilen beslenme çözümleri ideal zayıflamanın formülüdür. 

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE