Bern,Isvicre,

 • Moutier Bölgesi Bern Kantonu’ndan Ayrılıyor

  http://archibonglaw.com/sharre/diskont-adidas-rumba-katalog.html дисконт адидас румба каталог

  сколько пить коллагена Haşim Sancar

  Yeşiller Partisi Bern Kanton Milletvekili

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

  http://mag-sobko.ru/layouts/test-eva-polozhitelniy-foto.html тест ева положительный фото Moutier Bölgesi Bern Kantonu’ndan Ayrılıyor

  http://marthasinkula.com/disqus/tbilisi-baku-poezd-raspisanie.html тбилиси баку поезд расписание Moutier-Exit 

  Bugünkü Jura Kantonu, yıllar süren mücadelesi ile, 1978’de yapılan bir halk oylaması sonucunda Bern Kantonu’ndan ayrılıp yeni bir Kanton oluşturmuştu. Jura, Fransızca konuşulan bir kantondur. Ancak, Jura Kantonu ayrılırken tüm Fransızca konuşulan bölgeyi birlikte götürememişti. Günümüzde Bern Kanton sınırları içerinde Bern-Jurası denilen ve Fransızca konuşulan 55’000 nüfuslu bir bölge bulunurken, bu bölgenin kopuş mücadelesi hala devam ediyor.

  http://www.yourmobilemarine.com/discussion/skolko-semyan-v-abrikose.html сколько семян в абрикосе Bern’den kopuşlar devam edeceğe benziyor

  Fransızca konuşan 7’700 nüfuslu Moutier şehri de yıllardır ayrılma mücadelesi veriyor. 18 Haziran 2017’de, Moutier Belediyesi’nde halk oylamasına gidildi ve halkın yüzde 51.7’si Bern Kantonu’ndan ayrılmaya “Evet” dedi. Federal Devlet, herhangi bir hile yapılmasın diye oylamalara gözlemci göndermişti. Bern için acı ve kantonun iki dilli olmasını zayıf düşüren bir karar.

  Oylamadan önce yapılan anlaşmaya göre, eğer Moutier’de çoğunluk ayrılmaya evet derse, yakınlarındaki her biri 300 nüfuslu olan Belprahon ve Sonvollier belediyeleri de halk oylamaları yapabilecekler. Hatta Sonvollier’de ayrılmadan yana karar alırsa, kendisi Bern Kantonu toprakları içerisinde (Exlave) denilen bir nevi ada gibi bir belediye olarak kalacak. Bu iki belediye, 17 Eylül 2017’de halk oylamasına gidecek. Jura Kantonu’na geçecek olan Moutier ve belki diğer iki belediyenin geçiş tarihleri 2021. Bern ve Jura Kantonları arasında o süreye kadar gerekli hazırlıkların yapılması gerekiyor. Ayrılmadan yana olan oylamadan önce yapılan anlaşmaya göre, sonuç ne olursa olsun, oylamaya giden belediyelerin dışında başka bir oylama yapılmayacak ve her iki taraf sonucu kabullenip diğer belediyeler üzerinde etkili olmaya girişmeyecek. Ancak, oylamanın ayrılmadan yana çıkmasından hemen sonra, Fransızca konuşan Bern-Jurası’nın diğer belediyelerinin de aynı girişimde bulunması gerektiğini belirten sesler yükselmeye başladı. Herhalde Bern Kanton Hükümeti’nin karşı tarafa anlaşmayı hatırlatması üzerine, bu sesler kısa bir süre sonra kesildi. Hatta ayrılmadan yana olan bazı kesimlerde, anlaşmaya kendilerinin uyması gerektiğini belirten açıklamalar yapıldı.

  сколько стоит ремонт с материалами Fransızca azınlığa tanınan politik haklar sorgulanıyor

  Bern Kantonu, parlamentodaki gerek yasama gerekse de yürütme organında, Fransızca konuşulan Bern-Jurası bölgesi için bir kontenjan ayırmış durumda. 7 kişilik hükümette (yürütme organı), en az bir sandalye Fransızca konuşulan Bern-Jurası için ayrılmış. 160 kişilik parlamentoda ise 12 sandalye ayrılmış ve parlamenterlerin yöresel konularda ayrıcalıkları bulunuyor.

  Ancak Bern-Jurası için hükümette ayrılmış bulunan en az bir sandalyenin çift dilli Biel’i de içine alacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunan görüşler ve konu ile ilgili yasa önerileri oylamanın hemen akabinde parlamentoya sunuldu. Bern-Jurası için ayrılmış 12 sandalyenin de çok olduğunu ve düşürülmesi gerektiğini savunan partiler de bulunmakta.

  серия универа где антон переспал с кристиной Etki-tepki mi?

  http://travelwider.com/uploaded/kak-veshat-podkovu-v-dome-foto.html как вешать подкову в доме фото “Bern-Jurasının kalan Fransızca konuşan kesiminin değerini daha çok bilmek ve onların da kopuşuna neden olabilecek girişimlerden uzak durmak yerine, yukarıda belirttiğim girişimleri neye yormak gerekiyor? Bu bir etki-tepki meselesi midir? Yoksa var olan durumdan yararlanmak isteyen yöre ve temsilciler mi bulunuyor?” gibi sorular ister istemez gündeme geliyor.  Belki de bunlar iyi düşünülmeden ve her iki konuya hizmet eden bazı girişimlerdir.

  Şuna da değinmeden geçmemek gerekiyor. Yüzde 51,7’lik bir oran, çok az bir farktır. Bu şekli ile Moutier Bern’de de kalsa, Jura’ya da geçse, bölünmüş bir Moutier olarak yaşayacak.

  Jura Kantonu, oylamadan önce Moutier’e vadettiği hastane projesini hayata geçirmek ve daha sonraki masraflarını karşılamak zorunda. Aksi takdirde, Moutier’in bölünmüşlüğü daha da karmaşıklaşacak. Temennimiz, orada yaşayan halkın birbirine tekrar yakınlaşması ve kendi bölgelerini kalkındırmak için hep birlikte uğraş vermeleri.

  Bern-Jurası tartışmaları, belki önümüzdeki yirmi yıl için bir sakinlik dönemine girmiş olacak ama konu daha sonra gelecek olan nesilleri meşgul edeceğe benziyor. Demokrasiler buna müsaade ediyor. Hiçbir şey mutlak değildir. http://sapienz.ru/layouts/libraries/chto-sdelat-chtobi-bistro-prodat-kvartiru.html что сделать чтобы быстро продать квартиру “Geriye dönüşler mümkün mü?”sorusuna şimdilik bir cevap verebilme olanağı bulunmuyor. Bakacak ve göreceğiz.

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • St. Beatus Mağaraları

  St. Beatus mağaraları, Bern Kantonu dahilinde olup, İnterlaken yakınlarında bulunan sarkıt mağaralar ağının ismidir. Bu mağaralar ağı Thun Gölü’nün kuzey kısmında yer alıyor.

  Yolunuz İnterlaken’a düşerse St. Beatus mağaralarını mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Burada benzersiz bir doğa harikası sizleri bekliyor.

  Otoparktan başlayıp ormanın içinden geçerek, mağara girişine kadar güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş sırasında yolunuz birçok köprü ile kesişirken, yükseklerden akan şelaleler size eşlik eder.

  Niederhorn dağlığı içerisindeki mağaraya girdiğinizde, uzunluğu yaklaşık 1 km olan doğal bir yer altı tünelini keşfetmeye başlıyorsunuz.  Mağara içinde milyonlarca yıl önce ortaya çıkmış olan sarkıt ve dikitler eşsiz renkler ve doğal görünümler sunuyor ziyaretçilerine.

  Mağaradaki geniş ve ışıklı yollar size burada olmanın güvenini verecektir.

  1 km’den daha uzun olan bu mağaraların diğer kısımları güvenlik nedeniyle kapalı tutuluyor. Şu ana kadar bu mağara ağının yaklaşık 14 km’si incelenip araştırılabilmiş.

  Girişte bir mağara müzesi de bulunuyor. Burayı da ziyaret edip mağara dünyası hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Sesli sisteme dayalı gezi kılavuzu ile mağara ve mağaracılık hakkında çok şey deneyimleyebilirsiniz.

  http://www.priboruniversalpro.ru/Scripts/skolko-stoit-1-kg-losya.html сколько стоит 1 кг лося Ejderha Efsanesi

  Efsaneye göre, 6.yy’da bu mağaralarda ürkütücü ve ateş püsküren bir ejderha yaşarmış. Mağaların içinden ise hac yolunun bir kısmı geçermiş. Bir din adamı olan Aziz Beatus hac yolunu kullanırken bu ejderha ile karşılaşmış ve ona kutsal haçı göstermiş. Ejderha bunun üzerine kükreyerek kaçmış ve Thun Gölü’nün sığ sularına dalıp boğulmuş. Daha sonra Aziz Beatus bu mağaralarda inzivaya çekilip ölene kadar burada yaşamış. Mağara girişinde Aziz Beatus’un ait olduğu söylenen bir mezar bulunuyor. Kaldığı hücrenin benzeri olan bir yer de görülebilir.

  Thun Gölü’nün yükseklerinde olan ve milyonlarca yıl öncesine dayanan bu doğa harikası ziyaretçilerini hayrete düşürüyor. Beatus mağaraları iç geçitleri, etkileyici holleri ve şelaleri ile özel bir mekan özelliği taşıyor.

  Burada 2015 yılından bu yana rehbersiz keşif yapılabiliyor. Mağara gezileri yaklaşık 75 dakika sürerken, her 30 dakikada bir yeni bir grup ile gezinti başlatılıyor.

  Küçük ziyaretçiler, ejderha kaydıraklarında keyifli zaman geçirirken, ejderhalara dair sesler duyup, onlar üzerine hikayeler dinleyebilirler.

  средний класс на западе сущность характеристики функции Bazı uyarılar

  Mağaraların içi 8 ile 10 derece sıcaklığı arasında. Sıcak giyinmenizde fayda var. Mağaraların içinde yemek- içmek yasak. Fotoğraf çekebilirsiniz ancak statif kullanamazsınız.

  Güvenlik nedenlerinden dolayı çocuk arabalarının ve tekerlekli sandalyelerin girişine izin verilmiyor.

  Aziz Beatus mağaraları, bu sezon için kapılarını 18 Mart’ta açtı. Burası Ekim ayına kadar, haftanın her günü saat 09.30 ile 17.00 arasında ziyaretçilerine açık tutluyor. 

  Adres:

  Beatushöhlen-Genossenschaft

  3800 Sundlauenen

  Tel. +41 (0)33 841 16 43

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  www.beatushoehlen.ch

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE