İsviçre'deki haber kaynağınız.

Derya Özgül,

 • Avrupa’da Terörizme Karşı Yeni Güvenlik Önlemleri

  Derya ÖzgüL - www.haberpodium.com

  Derya Özgül,  LL.M

  Hukukçu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

   

  Belçika, 2018 yılı İlkbaharı itibariyle, uluslararası otobüs, tren ve gemi ile yolculuk yapacak olanların kimlik tespitleri için pasaport kontrolü şartı getirmek istiyor. Kontrollerden elde edinilen yolcubilgileri ise 5 yıl boyunca bir veri bankasında kayıtlı kalacak. Bu kayıtlar, seyehat güzergahı, kişisel bilgiler, yemek seçeneği ve ödeme şekli gibi bilgileri içerecek. Yolculuk başladığı an ise, biletin kimlik veya pasaport ile uyumluluğu kontrol edilecek. Bu uygulamanın temel sebebi ise artan terör saldırları.

  Noel döneminde Berlin’de yapılan saldırının faili, verilen bilgilere göre, saldırı sonrasında kara (otobüs) ve tren yollarını kullanıp önce Hollanda’ya, oradan Fransa’ya, daha sonra da İtalya’ya geçiyor.

  Ocak ayı sonunda Hollanda, Almanya, Fransa ve Belçika bu planın uygulanması konusunda bir araya gelecekler. Böylelikle saldırganların istedikleri gibi seyehat etmelerinin önüne geçilecek.

  isvicre ve avrupa'da siki kontrollerBelçika’nın planına göre, toplu taşıma şirketleri söz konusu kayıtları yapmadan yolcu taşımaları durumunda, kişi başına 50 bin euroluk bir ceza ile karşı karşıya kalabilecekler.

  Uygulamaya destek verenler, diğer kapıların açık halde iken sadece bir kapının kapatılmasının bir fayda sağlamayacağını ifade ediyorlar.

  как стать помощником депутата на общественных началах  Uygulamaya karşı çıkanlar

  Toplu taşıma şirketleri, yolcuların bilgilerinin kaydedilmesine dair kaygılar taşırlarken, yapılacak olan ek kontrollerden dolayı seyehatte aksamalar ve uzun bekleme süreleri oluşacağı, bilet fiyatlarının artacağı korkusunu taşıyorlar.

  Terörle mücadele uzmanları ise, saldırganları yakalamak için ortaya konan bu planın ne kadar etkili olacağına dair kuşkular taşıyorlar ve saldırganların daha farklı yöntemlerle takibe alınabileceğini savunuyorlar.

  Planın detayları henüz tam olarak belli değil, ancak Belçika bu planı 2018 Mayıs ayından itibaren uygulamaya koymak istiyor. Planın ne kadar uygulanabilinir olacağı ise oldukça tartışmalı. Uygulama Schengen anlaşmalarına ve serbest dolaşım hakkına da aykırılık teşkil edecek. Diğer yandan kişisel bilgilerin veri bankasında toplanacak olması da gizlilik hakkına aykırı.

  http://inoxsys.hu/community/vyazat-bolero-spitsami-shemi.html вязать болеро спицами схемы İsviçre

  Komşu ülkelerdeki terör saldırıları sonrasında, daha da hassaslaşan ve güvenlik öncelikli hareket eden İsviçre de kendi cephesinden önlemler almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Federal Hükümet üyesi Ueli Maurer sınırlara ek olarak 50 askerin konumlandırılacağını belirtti. Önlem daha çok sınırlar üzerinden İsviçre’ye ulaşmaya çalışan mültecilere yönelik.

  Diğer yandan kisa bir süre önce İsviçre basınına yansıyan bir haber İsviçrelilerin tedirginligini daha da arttırdı. İsviçre Gizli Servisi NDB’ye göre İsviçre’de, cihadist fikrine sahip olduğundan şüphelenilen 480 kişi yaşıyor.

  Ayrıca Berlin saldırısı failinin daha önce defalarca İsviçre’ye girip çıktığı iddiaları alınacak olan güvenlik önlemlerine meşruluk kazandırıyor.

  25 Eylül 2016 yapılan bir referandumda Federal İstihbarat Dairesi Yasası İnisiyatifi (Bundesgesetz über den Nachrichtendienst) yüzde 65,5’lik bir oranla kabul edilmişti. Yeni düzenleme ile istihbarat kurumlarına izleme faaliyetleri için geniş yetkiler tanırken, istihbarat kurumlarının telefon dinlemesine, e-postaları izlemesine, gizli kamera ve ses kayıt cihazı yerleştirmesine izin veriyor.

  Belçika’nın planının İsviçreli güvenlik görevlileri tarafından kabul görmeme ihtimali oldukça düşük. İlkbahar’a doğru, İsviçre de dahil olmak üzere Avrupa genelinde yeni bir güvenlik anlayışı ile karşı karşıya kalacağız.

   

  Not:İsviçre'de, hukuki konularda danışmanlık hizmetinden faydalanmak isteyenler yukardaki mail adresimden bana ulaşabilirler. Ayrıca Türkiye ile, tanıma/tenfiz davaları, tapu dava işlemleri, tebligat, vekâlet işlemi vs. türünden herhangi bir hukuki süreç içerisine giren ya da Türkiye’de hukuki takip yaptırmak isteyen okuyucularımız da iletişime geçebilirler

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • İsviçre’de “Çifte Vatandaşlık Kaldırılsın” Tartışmaları

  Derya Özgül,  LL.M

  Hukukçu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

  1992 yılından bu yana İsviçre’de çifte vatandaşlık mümkün. 2000 yılına kadar çifte vatandaş olanların geldikleri ülke ismi de bulunduruluyordu resmi belgelerde. Yani Türkiye vatandaşı olan birinin, İsviçre makamlarınca verilen belgelerinde hem Türkiye hem de İsviçre yazıyordu. 2000 yılından bu yana, İsviçre vatandaşlığına geçenlerin resmi belgelerine geldikleri ülkenin ismi kaydedilmiyor.

  2000 yılına kadar İsviçre’de yaklaşık 500 bin çifte vatandaş bulunuyordu. İsviçre dışında yaşayan İsviçrelilerin yaklaşık yüzde 75’inin de (750 bin) başka bir ülke vatandaşlığı vardı.

  Günümüzde İsviçre’de yaşayan çifte vatandaşların sayısı 870 bin, yurt dışında yaşayanların sayısı ise 560 bin olarak açıklanıyor.

  Avrupa ülkelerinde çifte vatandaşlık

  Avrupa ülkelerinden Fransa, Finlandiya, İsveç, Portekiz, Macaristan, İzlanda, Malta, Büyük Britanya, Bulgaristan, Kıbrıs, Yunanistan, Lüksemburg, Polonya ve Slovenya çifte vatandaşlığı kabul ediyorlar. Şu an Almanya’da tek vatandaşlık sistemi mevcut. Ancak 2007 yılından bu yana, Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşlarına ve bazı istisnai durumlarda çifte vatandaşlık izni uygulanıyor. Avusturya, Belçika, Danimarka, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Estonya, İspanya, İrlanda, Letonya, Litvanya, Slovakya ve Norveç’te ise tek vatandaşlık uygulması mevcut. Bu ülkelerin bazılarında eşlere istisnai kurallar geçerli.

  İsviçre’de bazı durumlarda çifte vatandaşlık mümkün olmuyor. Örneğin kişinin geldiği ülkenin diğer ülke vatandaşlığını kabul etmemesi buna etken. Ancak bu durum İsviçre’den kaynaklı değil.

  İsviçre’de yürütülen tartışmalar

  İsviçre Halk Partisi SVP, ara ara İsviçre’de çifte vatandaşlığın yasaklanmasını gündeme getirir. Birkaç yıldan bu yana bununla ilgili pek ses çıkmazken, konu geçtiğimiz günlerde SVP’nin değerlendirmeleri ile yeniden İsviçre basınına yansıdı. Özellikle “Kolaylaştırılmış vatandaşlık hakkı” ile “Üçüncü jenerasyona kolaylaştırılmış vatandaşlık hakkı” gibi başlıklar SVP’yi rahatsız edip harekete geçiren konular.

  SVP’liler her ne kadar önlemlerini Avrupa dışı ülkelerinden gelen göçmenler için almak istediklerini söyleseler de, dergimizde de sürekli bahsettiğimiz gibi, İsviçre’de yaşayan göçmenlerin çoğu Avrupa ülkeleri vatandaşları. Konu bu olunca, Avrupa vatandaşları için İsviçre vatandaşı olmak pek de “olmazsa – olmaz” değil. Seçme ve seçilme hakkından maruz kalınması dışında, Avrupa vatandaşlığı birçok konuda daha kapsamlı ve yararlı.

  Kısa bir süre önce basına yansıyan bir tartışmada, çifte vatandaşların İsviçre vatandaşı olanlardan daha fazla haklara sahip oldukları iddia ediliyordu. SVP Federal Meclis Üyesi Erich Hess: “Çifte vatandaş olanların kalplerinin sadece İsviçre için atıp atmadığı bilinmiyor. İsviçreli olunacaksa tamamen olunmalı” diyor ve bu ifadesinden sonra da “Sadece çok iyi entegre olanların İsviçre vatandaşı olabileceklerini” söylüyor. Ayrıca çifte vatandaşların kendi ülkeleri için seçme ve seçilme haklarına sahip olmaları, kendi ülkelerine yerleşme imkanlarının bulunması ve sosyal sigortalardan yararlanmaları da SVP’li Hess’i rahatsız ediyor. “Böylelikle…” diyor Erich Hess; “Çifte vatandaş olanlar İsviçrelilerden daha fazla haklara sahipler.”

  İsviçre tartışmaların gerisinde

  Konu oldukça ilginç. Çünkü çifte vatandaşlığı kaldıran ülkelerde, örneğin Almanya ve Hollanda’da çifte vatandaşlık uygulamasının geri getirilmesi tartışılıyor. Özellikle başka ülkelerde üst pozisyonlarda çalışan uzmanlar bu durumdan etkilendikleri için lobi çalışmaları yüksek düzeyde yürütülüyor.

  Diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşları gibi İsviçre vatandaşlarının da birçok ülkeye sorunsuz yerleşme imkanları, yerleşilen ülkenin vatandaşı olma hakları bulunuyor. Yani diğer ülke vatandaşlarıyla aynı haklara sahipler.

  Çifte vatandaşlık bir haktır ve bu hakkın geri alınması talep edilecekse, konu daha mantıklı bir şeklide yasal gerekçeleriyle tartışılmalıdır. SVP’li Erich Hess’in dile getirdiği şekilde değil...

  Aidiyet duygusu

  Başka ülkelerde yaşayan ve orda da vatandaş olanların aidiyat duygusu genellikle azalıyor. Çünkü sadece bir ülke ile değil, birçok ülke ile bağları bulunuyor. Burada en büyük etken, kişilerin vatandaşı oldukları ülkelerde seçme ve seçilme haklarına sahip olmaları.

  Diğer bir şey ise; vatandaşlığı elinden alınan bireyin düşünce biçiminin nasıl değiştirileceği, gönül bağının nasıl koparılacağı sorusu. Çifte vatandaş olan ya da olmayanın düşünce ve davranış biçimi çok da fazla değişmeyecektir.

  Yaşadığımız göçler aidiyet duygularımızı yıpratıyor. Globalleşme ve çok kültürlülük gibi etkilerle birlikte kültürel ve toplumsal kimlikler de değişiyor. Bir ülke vatandaşı olmamız, kendimizi sadece o ülkeye ait hissetmemize yetmez.

  İnsanlar kırsaldan metropollere, metropollerden yurtdışına göç ettiler. Daha sonra da ülkeler değiştirdiler. Bulundukları ülkenin vatandaşları ile evlendiler. Bu kesimlerin çocukları köklerinin olduğu ülkeyi tanımıyor belki de. Dilini konuşamıyor ancak elinde vatandaşlığı-pasaportu bulunuyor.

  Peki hangi ülkenin vatandaşı olduğumuzu bu durumda kim kararlaştıracak? SVP’li Erich Hess ya da Hess gibiler nasıl ayırt edecekler bunu? Ötekileştirerek, uzaklaştırarak mı?

  Onlar için en kolay yol bu belki de...

   

  http://protecaodepatrimonio.com.br/dat/seks-onlayn-sin-ebet-mat-smotret.html секс онлайн сын ебет мать смотреть Not:İsviçre'de, hukuki konularda danışmanlık hizmetinden faydalanmak isteyenler yukardaki mail adresimden bana ulaşabilirler. Ayrıca Türkiye ile, tanıma/tenfiz davaları, tapu dava işlemleri, tebligat, vekâlet işlemi vs. türünden herhangi bir hukuki süreç içerisine giren ya da Türkiye’de hukuki takip yaptırmak isteyen okuyucularımız da iletişime geçebilirler.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • İsviçre’de Caritas Marketleri ve Yoksulluk

  Derya Özgül,  LL.M

  Hukukçu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

  Caritas Market uygulaması İsviçre’de 1992 yılından bu yana işlev görüyor. İsviçre’nin “fakirleri” için ilk kez Basel’de başlatılan Caritas Market projesi, şu an ülke genelinde toplamda 24 şubesi bulunan bir zincire dönüşmüş durumda.

  Caritas marketlerinin amacı düşük gelirli insanların, büyük harcamalar yapmadan alışveriş yapmalarına olanak sağlamak. Temel hedef; buralardan tasarruf sonucu elde edilen paralar ile, insanların kendilerine yeni bir çift ayakkabı almaları ya da sinema bileti gibi ihtiyaçlarını karşılamaları. Bu, kişinin toplumun bir parçası olarak kalması açısından önemli görülüyor. 25 yıldır var olan marketler, ilk kurulduğu zamanlardan bu yana, maddi zorluklar içinde bulunan ihtiyaç sahipleri için önemli.

  http://www.luppolopizza.com/community/ribolovniy-magazin-v-odintsovo-na-karte.html рыболовный магазин в одинцово на карте Caritas Market fikrinin ortaya çıkışı

  90’lı yıllardan bu yana İsviçre’de belirgin bir yoksulluk dalgası yaşanıyor. İnsanların birçoğu, iş sahibi oldukları halde bile, kendi geçimlerini sağlama konusunda gün geçtikçe daha da zorlanıyorlar. Bundan en çok payını alanlar ise göçmenler. Buna ek olarak, uzun süre işsiz kalanlar, çocuğunun bakımını üstlenmiş yalnız yaşayan anneler ve eğitim seviyesi düşük olan kişiler de ciddi sıkıntılar yaşıyorlar.

  O dönem bu kriterlere uyan insan sayısı, sadece Kanton Basel-Stadt’ta 20 bin idi! “Bu kesimlere nasıl nasıl yardım edelim?” sorusunun yanıtı aranırken Caritas Market fikri çıkıyor.

  Fikir, Fransa’da uygulanan ve gönüllülerin yer aldığı bir projeden esinlenilerek uygulanmaya başlanıyor. Ancak İsviçre’de gönüllü çalışma sistemi pek yaygın olmadığı için ilk etapta sorunlar yaşanıyor.

  Fransa’da ihtiyaç sahiplerine ücretsiz verilen gıdalar, İsviçre’de ücret karşılığında veriliyor. İsviçreliler gıdaların “hediye“ edilmesi yerine, fiyatı düşük tutup, seçimi “müşteriye“ bırakmaktan yana karar alıyorlar. Başka bir amaç ise, üreticilerden ücretsiz ya da çok düşük fiyata ürün edinmek. Buna göre üreticilerin satılmayan ürünlerini çöpe atmalarına ya da çöpe atmak için ücret ödemelerine gerek yoktu.

  Basel’de ilk Caritas Marketi açıldığında satılan ürünler şu niteliklere sahipti; Yanlış etiketlenmiş ürünler, son kullanım tarihi yaklaşan ürünler, piyasada satılmayan elde kalmış ürünler ya da üretim hatası olan ürünler.

  O dönem bu marketin açılışı iç ve dış basında yankı bulurken, zengin İsviçre’de fakirler için market “skandal” olarak yorumlanıyor.

  Diğer taraftan büyük marketler bu durumdan tedirgin olmaya başlayıp, müşterilerini kaybetme ve kalitelerinden ödün verme gibi kaygılar taşıyorlar.

  урок секс сестра Yaygınlaşma - Büyüme

  Caritas Market’in ilk hedefi İsviçreliler iken, ağırlık kısa sürede göçmenlere, özellikle de eski Yugoslavya’dan gelen mültecilere kayıyor. Basel‘ de başarılı olan bu market projesi bir süre sonra Luzern, St. Gallen ve Bern’de de hayata geçiriliyor. Büyük bir taşıma şirketi ile yapılan anlaşma sonrasında da bu proje profesyonleşiyor ve merkezi dağıtım ağları kurulup tüm İsviçre’ye yayılıyor. 

  Şu an İsviçre’nin genelinde 24 Caritas Market bulunuyor. Çalışanlar ise günün belli zamanında (Teil zeit) çalışan işçiler, işsizler ya da gönüllülerden oluşuyor.

  2015 yılında cirosu 13 milyon franki geçen Caritas marketlerinin bazı ürünlerdeki yıllık satışları şöyle; 1,3 Milyon lt süt, 140 bin kg un, 240 bin kg şeker.

  Yıllara göre cirolar ise şöyle;

  2006:  2,8 milyon frank (13 Market)

  2010:  7,9 milyon frank (19 Market)

  2014: 12,7 milyon frank (24 Market)

  2015: 13.2 milyon frank (24 Market)

  Kurucuları, sürekli artan market sayısının ve cironun başarı sayılmadığını ifade ediyorlar; “Bu çok kötü bir gelişim. Çünkü bu marketlere artık ihtiyaç duyulmaması gerekirken, yoksulluktan dolayı daha çok ihtiyaç duyuluyor”.

  порно о рабах Yoksulluk rakamları

  Caritas Schweiz’in tahminlerine göre, İsviçre’de yaşayan 530 bin insanın geliri asgari geçim sınırının altında. Bu rakam nüfusun yüzde 6,6’sına  tekabül ediyor. Buna ek olarak yine 500 bin kişi yoksulluk riski ile karşı karşıya. Yani bir milyondan fazla insan ya fakir ya da fakirlik potansiyeli taşıyor.

  İsviçre Sosyal Yardımlar Konferansı’nın (SKOS) güncel rakamlarına göre, İsviçre’de yaşayan bir kişinin geçim sınırı 2.600 frank. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı ise 4.900 frank.

  Yoksulluk riskini en fazla taşıyanlar şu kesimleren oluşuyor; İşsizler, eğitim seviyesi düşük olanlar, çalışma ücreti düşük olanlar, iki çocuktan fazlasına sahip olan aileler ve tek başına yaşayanlar.

  İsviçre’de yaklaşık 73 bin çocuk yoksulluk içinde yaşıyor. Bu, İsviçre’de yaşayan her 20 çocuktan birinin evinde maddi sıkıntı yaşandığı anlamına geliyor.

  Yoksulluğa sebep olan etkenler

  Maddi sıkıntı yaşayan insanlar birçok kez farklı sorunlar ile karşı karşıya bırakılıyorlar. İş mekanizması dahilinde kalmak ya da başka bir iş bulmak gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Genel olarak yaşam koşullarının kötü olması beraberine borçlanmaları ve sağlıksal sorunları da getiriyor.

  Bütün bu faktörler kişide marjinalleşme ve umutsuzluğa yol açarken, kişiler genellikle bu durumdan kurtulmak için pek de çıkış yolu bulamıyorlar. Çocuklar ise ailelerinin yoksulluğunu neredeyse miras olarak devralıyorlar.

  коломенская 25 спб на карте Yoksulluk artıyor!

  İsviçre’de son 20 yılda yoksulluk gerilemedi, tam tersine daha da çoğaldı. Gün geçtikçe yoksulluk riski grubları daha da çeşitlenip çoğalıyor. Diğer taraftan da sürekli olarak yüksek pozisyonlarda iş olanakları açılıyor ve bu alanlarda çalışacak olanlar aranıyor. Bu pozisyonlarda çalışanların maaşları oldukça yüksek iken, bu maaş oranları gittikçe artıyor. Ancak çok düşük eğitimlilerin iş olanakları ve maaş oranları ise gün geçtikçe daha da azalıyor. Fabrikalar işlerini ya robotlara yaptırıyorlar ya da ucuz iş gücü olan ülkelere taşınıyorlar.

  Örneğin işyerlerinde scan sistemi ile alış veriş yapmak kasa çalışanının işinde olması anlamına geliyor. Ya da tatil/ bilet rezervasyonlarının-satışlarının Online yapılması seyahat şirketlerinde iş kaybı anlamına geliyor.

  Tabii ki bu gelişimler durdurulamaz ancak diğer bir gelişimin durdurulması mümkün; Devlet sürekli sosyal sigortaları kısıtlıyor. Sosyal devletin tasarruf etmesi refah durumunun kayboluşu anlamına gelir.  Burada amaç yeni yoksullar yaratmak olmamalı. Tam tersine eğitim ve öğretime yatırım yapılıp, yoksullukla mücadelede uzun vadeli bir çözüm ortaya konulmalı.

  http://kans.co.id/leon/afisha-sobitiy-rostovna-donu.html афиша событий ростовна дону Çözüm ne olabilir?

  Burada eğitim en büyük rolü üstlenmeli. Özellikle de dil eğitimleri ve destekleyici programlar önemli. Genç insanların fırsat eşitliğine ihtiyaçları var. Şu anki eğitim sisteminde bu malesef yok. Eğitim sistemi ile adeta sosyal farklılıklar daha da güçlendiriliyor. Anne-babaların sürekli çalışması gereken ailelerde veya bilgisayar bulunmayan evlerde ev ödevlerinin yapılması artık daha da zor. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • Schengen Vizesi Ile Gelip İsviçre’de Evlenmek

  Derya Özgül,  LL.M

  Hukukçu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

  Aldığım e-maillerden ve telefonlardan anlaşıldığı kadar ile birçok insan İsviçre’de yapacağı evlilikler konusunda ne yapacağını ve kime başvuracağını bilmiyor. Okuyucularımızdan gelen sorulardan yola çıkarak, İsviçre’de kısa sürede yapılacak olan evliliklerle ilgili bir yazımı yeniden yayınlama gereği duydum. Umarım aşağıdaki bilgiler ihtiyaç sahipleri için yeterlidir.

  Genel olarak İsviçre' de evlenmek isteyenlerin İsviçre’de oturum haklarına sahip olmaları gerekiyor. Ancak kısa süreli “Turist Vizesi“ ile İsviçre'de bulunan kişiler de evlenebilirler. Bu durumda İsviçre’de evlenmek isteyenlerin İsviçre oturumunu sahip olmaları gerekmiyor.

  Turist olarak buraya gelen kişilerin de evlenme hakkı bulunduğunu bir kez daha vurgulayalım. Ancak evlenen kişinin, vize süresi bittiğinde tekrar ülkesine dönmesi gerekiyor.

  Vize süresinin bitmesinden en geç 2 hafta öncesine kadar bulunduğunuz kantonun göçmen dairesinde "Evlilik Hazırlığı Oturumu"na başvurmakta fayda var. Böylelikle evlilik hazırlığı içersinde olan çiftlere biraz daha zaman tanınmış oluyor.

  Evlilik Hazırlığı Oturumu, genel olarak evlilik hazırlıklarının ciddi boyutlarda olduğunu ve en kısa zaman içerisinde gerçekleşeceğini ispatlayabilen tüm çiftlere verilmektedir.

  Evlilik izni alan çiftler en geç 3 ay içerisinde resmi nihâklarını kıymalıdırlar. İsviçre dışından gelen eş, vize süresinin uzatılmaması durumunda, verilen süreyi geçirmemeye dikkat etmelidir. Söz konusu süre geçtiği zaman kişi kaçak durumuna düşer ve yakalanması durumunda İsviçre'ye belli bir süre giriş yasağı cezası ile karşı karşıya gelebilir.

  Özellikle Avrupa dışından gelen kişi ciddi bir hazırlık yapmak zorunda. Bununla ilgili olarak Belediye’ye birçok belgenin sunulması gerekiyor. Yurtdışında yaşayan partnerin sunmak üzere temin etmesi gereken belgeler şunlar;

  • Doğum kayıt belgesi
  • Bekârlık belgesi
  • İkâmetgah belgesi
  • Geçerli bir Pasaport ya da kimlik
  • Evlilik ehliyet belgesi (Bu belge nikâhın gerçekleşeceği belediye tarafından, evlilik görüşmesi sonrasında verilmektedir).

  Bu belgeler uluslararası niteliği ile İsviçre’de konuşulan herhangi bir dile tercüme edilebilir. Ancak resmi kurumlar bu belgelerin doğruluğundan emin olmak için noter tasdiki talep ediyorlar. Yukarıda belirttiğim belgelerin sürelerinin altı aydan daha eski olmaması gerekmektedir.

  Nikâh yapıldıktan sonra, İsviçre dışında ikâmet eden eşe otomatik olarak oturum hakkı doğmuyor. İsviçre’de ikâmet eden eş, bunun için bölgesinde bulunan Yabancılar Dairesi’ne "Aile Birleşimi" talebinde bulunmalıdır.

  Bu talep "Evlilik Hazırlığı Oturumu“na başvurulduğu zaman ya da nikâhtan hemen sonra yapmalıdır.

  Aile birleşimi talebi kabul edildiğinde, yurtdışında ikâmet eden kişiye eşten dolayı B-oturumu hakkı verilir. Yasal olarak evliliğin olması ve eşlerin aynı evi paylaşması aile birleşimi talebinin kabulü için yeterli oluyor.

  İsviçre’de resmi nikâh kıymanın temel şartıları; evlenecek olanların en az 18 yaşında ve bekâr olmaları.

   

  фото голых людей на пляже Not: İsviçre'de, hukuki konularda danışmanlık hizmetinden faydalanmak isteyenler yukardaki mail adresimden bana ulaşabilirler. Ayrıca Türkiye ile, tanıma/tenfiz davaları, tapu dava işlemleri, tebligat, vekâlet işlemi vs. türünden herhangi bir hukuki süreç içerisine giren ya da Türkiye’de hukuki takip yaptırmak isteyen okuyucularımız da iletişime geçebilirler.

   

   

   

   

  READ MORE
 • Vatandaşlığa Başvurun!

  Derya Özgül,  LL.M

  Hukukçu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

   

  İsviçre’de 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yeni vatandaşlık yasası yürürlüğe giriyor. Bu konuyu dergimizde birçok kez ele aldık. Tekrar etmekte fayda olduğunu düşünerek yeniden bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.

  İsviçre Sosyal Demokrat Partisi SP yetkilileri, vatandaşlık başvuruları sürecinde göçmenlere yardımcı olacaklarını duyurup, başvuru sırasında ihtiyaç duyanlara yol göstereceklerini açıklamışlardı. Bu yardım, başvuru forumlarının nereden alınabileceğinden, dil sınavı veya komisyon karşısında görüşmeye kadar çeşitli bilgiler içeriyor.

  Zürich ve Basel şehirlerinin belediye başkanları bu desteği bir adım öteye taşıyarak, vatandaşlık hakkı doğan göçmenlere birer mektup gönderdiler ve vatandaşlığa başvurmaları yönünde çağırlarda bulundular. Zürich Belediyesi’nde, mektubun yollanmasından sonra, üç hafta içerisinde 1000’den fazla ek vatandaşlık başvuru bilgisi alındı.

  Cenevre ve Waad kantonları daha önce buna benzer bir çalışma başlatıp göçmenleri vatandaş olmaları için teşvik etmişlerdi. Sonrasında, bu iki kantondaki vatandaşlık başvurularında yüksek düzeyde artışlar oluğu görüldü.

  Kanton Zürich Adalet ve Güvenlik Direktörlüğü Başkanı olan SP’li Jacqueline Fehr de kantondaki tüm belediyelere, vatandaşlık hakkı doğanlara bu tarz mektupları desteklediğini bellirti.

  Zürich şehrinde başvuru artışı beklenirken, genel olarak Kanton’da pek bir artış beklenmiyor. Bunun nedeni ise, Fehr’in mektubunun, özellikle de sağ partilerin güçlü olduğu belediyelerde çok da olumlu karşılanmaması.

  Winterthur ve Uster şehirleri Fehr’in talebine henüz bir cevap vermiş değiller. Dietikon, Volketswil ve Oberstammheim belediyeleri ise, vatandaşlık hakkı doğanlara uyarı yapmayacaklarını belirtiyorlar.

  Volketswil Belediye Başkanı Jean-Phillipe Pinto (CVP); “Vatandaşlık sürecinin zorlaştırılmasının arkasından duruyorum. Vatandaşlık başvurusu ile ilgili herhangi bir zorlamaya gerek duymuyorum“ diyor. Diğer belediyeler ise, “Entegre olanlar zaten kendiliğinden gelip başvururlar. Bu konuda herhangi bir reklam kampanyası başlatmayacağız.“ açıklamasında bulunuyorlar.

  форма п 3 образец Vatandaş olun

  Yeni vatandaşlık yasası ile amaç sadece iyi entegre olmuş göçmenlerin vatandaş olabilmeleri. Bu vesile ile vatandaşlık şartları daha da sıkılaştırılacak. Bu uygulamalardan bazıları şöyle;

  http://vicenzacorsi.com/delo/parom-sochi-turtsiya-raspisanie.html паром сочи турция расписание 10 yıl şartı: Yeni vatandaşlık yasası ile, 12 yıl olan ikamet süresi şartı 10 yıla düşüyor.

  прижали ребенку палец что делать C oturumu şartı: 01.01.2018 tarihinden itibaren sadece C Oturum hakkına sahip olanlar, vatandaş olabilecekler. Şu an B yada F oturum sahibleri de vatandaş olabiliyorlar. F kimlikli oturum sahipleri için burada kaldıkları sürenin yarısı hesaplanacak.

  характеристики провод ввг 3х 1.5 3 yıl sosyal yardım almama şartı: Şu an sosyal yardım alanlar için en fazla bir yıl sosyal yardım almama şartı bulunurken, yeni yasa ile birlikte, kişi son üç yılda sosyal yardım almışsa vatandaşlık başvurusu yapamayacak.

  книги эротика читать Sicil kaydı: Şu an başvuru yapanlara bireysel adli sicil kaydı bulunmaması şartı mevcut. Yeni düzenleme ile birlikte, bireysel adli sicil yerine, sadece yetkililer tarafından görülen sicil kaydının da bulunmaması gerekiyor.

  http://girlbaskets.com/lifes/seks-molodih-russkih-nd.html секс молодых русских нд "İyi entegre olmanın" diğer kriterleri şöyle sıralanıyor;

  • Bulunulan bölgede konuşulan ülke diline hakim olmak
  • Kamu güveni, kamu düzeni ve anayasa değerlerine saygı duymak
  • Çalışıyor olmak
  • Ailenin entegre olmasına yardımcı olmak
  • İsviçre’ye dair sosyal yaşam koşullarını bilmek
  • Herhangi bir ceza almamış olmak
  • İcra ve vergi borcu bulunmamak
  • İsviçre’nin iç ve dış güvenliğini tehlikeye atmamak

  Bu anlamda, burada tekrar uyaralım; Vatandaşlık başvuru hakkınız bulunuyorsa, yeni yıla kadar başvurunuzu mutlaka yapın. Daha sonra yapılan başvurularda yeni yasa uygulanacak.

  Son dönemlerde vatandaşlık başvurularında artışlar olduğu görülüyor. Başvuru süreleri 1 ile 2 yıl arasında sürebiliyor. Bu süre zarfındaki başvuruların artışlarında bekleme süresi daha da uzayabilir.

  Her kantonun ve belediyenin şartları farklılıklar gösterdiği için, vatandaşlıkla ilgili en güncel bilgileri belediyelerin vatandaşlık bürolarından almanızı öneririm.

  Konuyla ilgili daha geniş bilgi almak isteyen okuyucularımız e-mail üzerinden bana ulaşabilirler.

   

  http://morganmarketingsystems.com/community/skolko-seychas-vremeni-na-kurilskih-ostrovah.html сколько сейчас времени на курильских островах Not: İsviçre'de, hukuki konularda danışmanlık hizmetinden faydalanmak isteyenler yukardaki mail adresimden bana ulaşabilirler. Ayrıca Türkiye ile, tanıma/tenfiz davaları, tapu dava işlemleri, tebligat, vekâlet işlemi vs. türünden herhangi bir hukuki süreç içerisine giren ya da Türkiye’de hukuki takip yaptırmak isteyen okuyucularımız da iletişime geçebilirler.

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE