İsviçre'deki haber kaynağınız.

yasemin schreiber pekin

 • Doǧum Kontrol Hapının Tarihçesi

  Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

  Kadın Doǧum Uzmanı, Psikoterapist

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

  как стать помощником депутата на общественных началах  Doǧum Kontrol Hapının Tarihçesi

   

  Mercimek kadar küçük, bezelye gibi yeșil, yaldızlı folya içine teker teker yerleștirilmiș küçük, yuvarlak haplar bundan 60 yıl kadar önce devrim yaratıp dünyayı deǧiștireceklerdi. Fakat bu așamaya gelinceye kadar gidilecek yol uzundu epeyce.

  порно о рабах 4000 yıl önce: Eski Mısırlılar, nar çekirdeǧini havanda dövüp bal mumuyla karıștırır, vajinaya yerleștirilecek fitiller yaparlardı. Nar çekirdiǧi, günümüzdeki doǧum kontrol hapları gibi estrojen içerir. Bitkisel estrojenin bazı durumlarda yumurta çatlamasını önlediǧi olasıdır.

  коломенская 25 спб на карте

  http://kans.co.id/leon/afisha-sobitiy-rostovna-donu.html афиша событий ростовна дону M.Ö. 1550: Bilinen ilk doǧum kontrol hapı reçetesi bir papirüse yazılıdır. Tarihçilerin tahminine göre, timsah dıșkısından imal edilen fitiller, cinsel ilișkiden önce vajinaya yerleștirilir.

  фото голых людей на пляже Orta Çaǧ: Hayvan barsaǧından veya balık derisinden, bazan da ketenden yapılmıș prezervatifler kullanılır. Çocuk aldırmanın, hatta korunmanın ölümle cezalandırıldıǧı, evlilik sırasında doǧan çocuk sayısının yirmiyi bulduǧu Avrupa`nın bu karanlık yıllarında istenmeyen hamileliklerin ve 20-30 yaș arası kadınların ölüm oranı hayli yüksektir.

  форма п 3 образец 1901:Adet kanamasının beyindeki merkezlerin ve yumurtalıkların salgıladıǧı hormonlara baǧlı olduǧu keșfedilir.

  http://vicenzacorsi.com/delo/parom-sochi-turtsiya-raspisanie.html паром сочи турция расписание 1919: Günümüzdeki doǧum kontrol hapının çalıșma prensibi açıklanır. Gebe tavșanların yumurtalıkları gebe olmayan diși hayvanlara nakledilir ve yumurtalıkta salgılanan gebelik hormonu progesteronun yumurtlamayı önlediǧi kanıtlanır.

  прижали ребенку палец что делать 1938: İsviçre Schering firması dișilik hormonu olan estrojeni sentetik imal etmeyi bașarır. Etinil estrojen (EE) adı verilen madde, günümüze kadar kullanılan doǧum kontrol haplarının içeriǧidir. Aynı zamanda gebelik hormonu progesteron, sentetik olarak imal edilir. Etinil estrojen (EE) ve sentetik gestajen içerikli doǧum kontrol hapları geliștirilmeye bașlanır.

  характеристики провод ввг 3х 1.5 1950: 71 yașindaki Amerikalı Margaret Sanger, aile planlaması kampanyasını kurar. Karizmatik șahsiyetiyle biyokimyager Gregory Pincus`u hormonel doǧum kontrol hapının geliștirilmesinin önemine inandırır. Kısa sürede 50 bin dolar toplayarak Pincus`un bilimsel araștırmalarını destekler.

  книги эротика читать 1956: Puerto Rico ve Haiti`de 60 bin kadında ilk doǧum kontrol hapları bașarıyla denenir.

  http://girlbaskets.com/lifes/seks-molodih-russkih-nd.html секс молодых русских нд 1960: Amerika`da Enovid isimli ilk doǧum kontrol hapı piyasaya sürülür.

  http://morganmarketingsystems.com/community/skolko-seychas-vremeni-na-kurilskih-ostrovah.html сколько сейчас времени на курильских островах 1961:Türkiye`de anayasa deǧișikliǧi refandumu yapılır ve halk oylamasında kabul edilir. Almanya duvarla ikiye bölünür. Twist dans salonlarını fetheder. Endüstride haftada 45 saat çalıșma kabul edilir. Avrupa`da Anovlar isimli doǧum kontrol hapı piyasaya sürülür.

  Bazı tarihçilerin kanısına göre 20. Yüzyılı, Einstein`ın izafiyet teorisinden, atom bombasından, veya bilgisayar ve internetten çok, doǧum kontrol hapı etkilemiștir.

  1965-1968:Zor bir bașlangıçtır doǧum kontrol hapı için. Sadece adet sorunlarını düzenlemek üzere ve evli kadınlara verilmesi talep edilir doǧum kontrol haplarının.

  1968: Öǧrenci hareketleri ve cinsel devrimle birlikte bir dönüm noktasına gelinir. Doǧum kontrol hapı batı dünyası toplumunun deǧișmesinde büyük bir rol oynar. Ilk defa, cinsellik ve doǧum kontrolu açıkça konușulan konular haline gelir. Doǧum kontrol hapı, özgür yașanan cinselliǧin simgesi olur. Insanlar kadın-erkek hak eșitliǧi için sokaklara dökülür, gösteri yaparlar. Bugünkü toplum birçok hakkı o neslin verdiǧi savașa borçludur.

  1968: Almanya`da çıkan „Konkret“ mecmuası, „Doǧum Kontrol Hapı İçin Özgürlük“ manșetiyle yayınlanan baș yazısında, doǧum kontrol hapını evli olmayan kadınlara da yazan doktor adreslerini bildirmeye davet eder okuyucularını. Müthiș bir yankı yaratır bu çaǧrı. Redaksiyon, gelen okuyucu mektupları altında gömülür adeta. Adres deǧiș tokuș merkezi haline gelir redaksiyon.

  70`li 80`li yıllar:Cinsel devrim etkisini göstermeye bașlar. Doǧum kontrol hapı, toplumun ahlak anlayıșının ölçeǧi olmaktan çıkmıștır artık. Milyonlarca kadın gayet normal olarak kullanır doǧum kontrol hapını. Bu da yeni bir sorun yaratır. 1971`de „Zeit“ gazetesi, „Doǧum Kontrol Hapı Paniǧi“ bașlıklı bir makale yayınlar. Gazeteye göre, düșen doǧum sayısı insanları endișelendirmelidir. Almanların, doǧum kontrol hapı yüzünden neslinin tükenmesi söz konusudur. İleriki yıllarda bu tür kaygıların yersiz ve asılsız olduǧu, sadece propaganda amacıyla ileri sürüldüǧü kanıtlanacaktır.

  1980’den günümüze: Doǧum kontrol haplarının hormon içeriǧi gitgide düșürülür ve yeni nesil, az yan etkili haplar geliștirilir. 1961 yılında piyasaya sürülen Anovalar 50 microgram EE içerirken, günümüzde kullanılan doǧum kontrol haplarında 0.03 ila 0.05 microgram EE vardır. Bașka türlü ifadeyle, o zamanlar doǧum kontrol hapı kullananlar, hergün bugünkü ilaçların 3 paketini birden yutuyorlardı. Bu sayede doǧum kontrol hapınının hakkında halk arasında duyulan, kansere veya kısırlıǧa yol açtıǧı yönündeki korku ve kaygıların yersiz olduǧunu biliyoruz. Bu yan etkilere neden olsaydı, on yıllarca bu denli yüksek dozajlı doǧum kontrol hapı kullanan milyonlarca kadında yapardı mutlaka. Doǧum kontrolü dıșında, adet düzenleyici, adet sancılarını giderici, kan kaybını azaltıcı, sivilce, așırı tüylenme gibi niteliklerinden de istifade edilir doǧum kontrol hapının.

  2012: Barack Obama saǧlık sigortalarının doǧum kontrol hapını ödemesini talep eder ve tutucu çevrelerden büyük tepki görür. Doǧum kontrol hapının din özgürlüǧüne karșı geldiǧi gerekçesi öne sürülür. Obama`nın siyasi rakipleri tarafından aleyhinde seçim propagandası olarak kullanılır.

  Bir dahaki yazımda, günümüzde piyasada olan doǧum kontrol haplarının özelliklerine, en çok sorulan sorulara ve olumlu etkilerinin yanında olumsuz yan etkilerine deǧineceǧim.

  www.praxis-schreiber.ch

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • Dr. med.Yasemin Schreiber-Pekin
  READ MORE
 • Her Doğum Başka Türlüdür

  Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

  Kadın Doǧum Uzmanı, Psikoterapist

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

  http://inoxsys.hu/community/vyazat-bolero-spitsami-shemi.html вязать болеро спицами схемы Her Doğum Başka Türlüdür

   

  Çocuklar, doğum sırasından itibaren insan yaşamını alt üst etmeye başlarlar. Bir yandan mümkün olduğu kadar doğal olsun, öte yandan da, anne ve bebek için hiçbir risk oluşmasın gibi iki arzu çelişkisi yaşatır doğum. Zor geçen doğumlar, haliyle olumsuz ve travmatik izler bırakır yeni anneler üzerinde. Çok tartışılan şeylerden biri de; sezaryen mi, normal doğum mu olsun konusudur.

  Nasıl olur normal doğum?

  Hamileliğin sonlarına doğru, nişan dediğimiz, hafif kanla karışık mukus tıkaç düşer. Karında, kasıklarda, sırta ve bele vuran düzenli sancılar, amniyon sıvısının gelmesi gibi belirtiler yaklaşan doğumun habercileridir. Artık rahim doğuma hazırdır ve hastaneye gitmenin zamanı gelmiştir. Ardından başlayan açılma sürecinde kasılmalar gitgide şiddetlenirken, bu kasılmalar daha uzun ve düzenli hale gelir. Rahimin ağzı açılır ve bebek doğum kanalına girer. Bu evre 8-10 saat kadar sürer. Bundan sonra ıkınma süreci başlar. Gebe kadın derin bir nefes alır, çenesini göğsüne dayar ve havayı dışarı vermeden kasılma boyunca kuvvetle makata doğru ıkınarak bebeği aşaği iter. Arada, sürekli ıkınmamak için ağızdan kısa nefesler alınıp verilir. Bu şekilde bir saatin içinde bebek doğar. Bazı durumlarda, lokal anestezi takibi epizyotomi denilen cerrahi kesim de gerekebilir. Bebeğin ardından plasenta çıkar.

  Yarı oturarak, yana yatarak, doğum taburesinde, suda veya rahat gelen her pozisyonda yapılabilir doğum. Ağrı kesici ilaçlar, masaj, pozisyon değiştirme, banyolar, alternatif tıp metodlarıyla mümkün olduğu kadar rahatlatmaya çalışılır anne adayı. Belden yapılan EDA (Epidural anestezi) metoduyla az sancılı doğum sağlanabilir. Bir kanülle omurgadaki sinir uçlarına ağrı kesici uygulanır. Doğum sonrası, varsa epizyotomi dikilirken de faydalanılır EDA`dan. Doğumu olumlu bir şekilde yaşayabilmek için, yapılmasını öneririm şahsen. Doğumhanelerde geçen uzun yıllara varan deneyimlerimden bilirim ki, ebeler “doğal doğum” yaptırma hevesiyle biraz nazlanırlar bu konuda, EDA talebinde diretici olmak gerekebilir. Sonucunda acıyı çekecek kişi ebe değil, gebedir.

  Bazı durumlarda suni sancıyla başlatılır doğum. Örneğin, bebek yeterince büyümüyor, kalp atışları stres yaşadığını gösteriyorsa, hesap edilen doğum tarihi 7-10 gün aşılmışsa, su gelmesinden 24 saat sonra sancılar başlamadıysa veya annede hamilelik zehirlenmesi gibi sağlık sorunları gelişirse, serumla suni sancı uygulanır.

  Bütün işi kadınlar yapıyor demek haksızlık olur baba adaylarına. Acı çeken karısının yanında eli kolu bağlı bir şekilde bulunmak ve manevi destek vermek kolay değildir. Babalar için en güzel anlardan biri yeni doğmuş bebeğin, ebenin yardımıyla, göbek kordonunu kesmesi olabilir. Doğumdan hemen sonra anneye verilir ve henüz süt gelmese de, emmeğe başlayarak yeni geldiği dünyaya uyum sağlar bebek.

  Beklenmeyeni de içeren doğal bir olay

  Örneğin bebeğin kalp atışlarının düşmesi nedeniyle doğumu hızlandırmak gerekebilir bazan. Operatif vajinal doğum metodu denilen vakum veya forseps kullanılırsa, bebeğin kafasında zararsız ve geçici olarak şişkinlik veya kızarıklık oluşabilir, bir tehlikesi yoktur. Bazan da acil olarak sezaryen gerekebilir.

  Planlı yapılan sezaryenin zamanı, hesaplanan doğum tarihinin 7-14 gün öncesindedir. Sezaryen gerektiren durumlar; plasentanın rahim ağzına çok yakın olması, daha önceki ameliyatlar sonucu rahim kaslarının zayıflamış olması, bebeğin anne karnında yan veya ters durması, büyük olması, gebede daha önce iki sezaryen yapılmış olması ve aktif genital herpes ve benzeri enfeksiyonlardır.

  Bazan da travmatik yaşanmış doğum veya başka nedenlerle oluşmuş aşırı doğum korkusu o denli stres yaratır ki anne adayında, istek üzerine sezaryen yapılması söz konusu olur. Bu durumda doğum doktorunun, gebenin kaygılarını anlamaya çalışması ve sezaryenin avantajlarıyla dezavantajlarını açıklaması çok önemlidir. Özellikle çok çocuk planlayan çiftlerin bilmesi gereken ciddi riskleri düşünmek gereklidir. Üçten fazla sezaryen komplikasyon riskini hayli arttırır. Plasentanın ileri ki hamileliklerde rahim ağzına veya sezaryen yarasının içine yerleşmesi ve rahim rüptürü, şiddetli kanamalara yol açabilir. Annenin yaşı ne kadar gençse ve ilerde ne kadar çok çocuk sahibi olmayı planlıyorsa, o denli tercih edilmelidir normal doğum.

  Sezaryen acil değilse, annenin bir refakatçısı -genelde bebeğin babası- ameliyathaneye girebilir. Ameliyat sahasıyla yatağın başucu perdeyle ayrılarak anneyle yanındaki kişi görmez ameliyatı. Sadece biraz karında baskı hissedilir toplam yarım saat kadar süren ameliyat sırasında. Birkaç dakikanın içinde gelir bebek dünyaya. Bebek ısıtılmış havlulara sarılı, anneyle babanın kucağına verilir.

  Sezaryen sonrası, genelde 24 saat içinde idrar sondası ve serum çıkarılır. Ağrılara karşı ağrı kesici verilse de normal doğumdan daha ağrılı geçer ve bir iki gün daha uzun kalınır hastanede. Ameliyat ve anestezi komplikasyonları, enfeksiyon oranı biraz daha yüksek sezaryende. Rahim sarkması ve cinsel yaşam konusunda fark görülmüyor. Normal doğum yapanlarda idrar kaçırmaya daha sık rastlansa da, doğumdan altı yıl sonra karşılaştırıldığında, iki grup arasında fark bulunamıyor.

  Sezaryen mi, normal doğum mu?

  Dünya Sağlık Örgütü WHO`nun önerdiği sezaryen oranı % 10-15`tir. Bunun çok üzerine çıkılması da, çok altına inilmesi de anne ve bebek açısından sakıncalı görülür. Bu konuda İsviçre, % 30`luk bir oran ile Avrupa birincisidir. Bu eğilime karşı önlemler alma çabasında sorumlular. Türkiye`de ise, ortalama % 50`yi bulan, özel hastanelerde % 65`e kadar çıkan sezaryen oranı dünyada birinci sıraya getirmiştir ülkemizi. Birinci olduk diye sevinmeye gerek yok nitekim. Aksine, çok çocuk yapmanın faziletine inanılan bir ortamda kırmızı alarm yaratması gerekir bu durum.

  Doğumun şekline son kararı anne adayı verir ve bu karara saygı göstermek gerekir. Fakat sağlık açısından zorunlu değilse, normal doğum kural, sezaryense istisna olarak kalmalıdır.

  www.praxis-schreiber.ch

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • İdrar Kaçırma

  Yasemin schreiber pekin- www.haberpodium.com

  Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

  Kadın Doǧum Uzmanı, Psikoterapist

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

  http://protecaodepatrimonio.com.br/dat/seks-onlayn-sin-ebet-mat-smotret.html секс онлайн сын ебет мать смотреть İdrar Kaçırma

   

  “Çok sıkışmış halde eve anca yetişmiş, kapı önünde telaşla çantadaki anahtarı ararken, veya tuvalete tam oturmak üzereyken başıma geliyor… Sinema, tiyatroda herkes keyif çıkarırken, tedirginlikle en kenardaki koltuğa ilişiyorum… Sınav veya yolculuk öncesi iki üç damla için beş dakikada bir tuvalete koşturuyorum… Şehirde alışverişe çıkacağım gün hiç su içmem, mağazalardaki tuvaletlerin hepsinin yerini bilirim...”

  Buna benzer sözler, sıkışma tipi veya „urge“ tipi idrar kaçıranlardan geliyor. İkinci bir gurup, öksürür, aksırırken, koşarken veya gülerken idrarını tutamamaktan yakınıyor. Buna stres tipi idrar kaçırma deniyor. Karma tipse, her ikisinden de şikayetçi olanlar.

  Sıkışma tipi idrar kaçırmada; mesanede, idrarla dolarken, ani ve kontrolsüz kasılmalar olur ve acil idrar yapma zorunluluğu görülür. Artmış gündüz idrar yapma sıklığı ve gece 1 kereden daha fazla idrara kalkma şeklinde gösterebilir kendini.

  Stres dediğimiz ikinci tip; öksürme, zıplama, gülme gibi karın içi basıncının aniden arttığı durumlarda görülür. Anatomik destek veren pelvik taban kaslarının zayıflaması sonucu oluşur.

  İdrar kaçırma, çekinerek dile getirilen konulardan biri. Hayati tehlike içeren bir sorun olmamakla birlikte yaşam kalitesini sosyal ve cinsel anlamda bozmakta. Kadınların % 15’i ila % 25’i şikayetçi idrar kaçırmadan. Yaş ilerledikçe oran % 60a kadar çıkıyor. Sıkışma tipine her iki cinsiyette ve her yaşta rastlanabiliyor.

  İdrar kesesinin iki ayrı görevi var. Birincisi, idrarın depolanmasıdır. Depo görevi için, kesenin duvarlarını oluşturan kasların gevşek ve esnek olup, aynı zamanda idrar borusu yoluyla idrar çıkışını kontrol eden tıpanın sımsıkı kapalı olması gerekir. İkinci görevse, istendiği zaman idrarın boşaltılabilmesi. Boşalma sırasında duvar kaslarının kasılıp, tıpa kaslarının gevşeyerek açılması gereklidir. İdrar kesesinin görevini yapabilmesi için, sinir ve kasların, beyinle omurilikteki merkezlerle beraber çalışması şarttır. Değişik nedenlerle bu iş birliği sistemi çabucak bozulabilir.

  idrar kacirma sorunlari- www.haberpodium.comİdrar kaçırma şikayeti olan kişide ilk yapılması gereken; hangi tip olduğunu anlamaya çalışmaktır. Buna göre değişir tedavi yöntemleri. Muayene ve üriner sistem ultrasonu sonrası tam olarak ayrım yapılamayan hastalara daha ayrıntılı testler uygulamak gerekir.

  Gebelik sırasında görülen idrar kaçırma genellikle doğumdan kısa bir süre sonra düzelir. Çalışmalar; normal doğum ve sezaryen arasında; idrar kaçırma sorunu gelişmesi açısından anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Fakat özellikle normal doğumda gelişebilecek (iri bebek, bebeğin ters gelmesi gibi) zorluklardan sonra, pelvik taban kaslarının zedelendiği ve idrar kaçırmanın daha çok görüldüğü biliniyor. 

  Kabızlık, aşırı kilo, şeker hastalığı, sinir sistemi hastalıklarında da görülebilir istemsiz idrar kaçırma. Sigara kullanımı östrojen hormonuna karşı gelen etkisiyle kollajen yapısını azaltarak, ayrıca kronik öksürük sebebi ile idrar kaçırmayı arttırır. Çay, kahve, kola gibi diüretik etkisi fazla olan sıvıları çok tüketenlerde arttığı gibi, sedatiflerin, bazı kalp ve tansiyon ilaçları ile antidepresanların bir kısmında da yan etki olarak görülebilir. Menopozlu yıllarda azalan östrojen hormonundan dolayı gevşeyen doku yapısı idrar kaçırma sorununa yol açabilir. Adet öncesinde de artabiliyor sıkıntılar. Ayrıca yağmurlu, soğuk havanın, yorgunluğun ve özellikle ruh halinin de büyük etkisi var. İdrarı tutamama korkusuyla az sıvı tüketenlerde idrar kesesi büzülür, doluş kapasitesi küçüldükçe daha da sık idrar yapma refleksi oluşur. Bir kısır döngüye girer kişi.

  Aşağıda tarif edilen ilk 4 yöntem, idrar kaçırma tipi belirlendikten sonra, uzman doktor veya özel eğitimli bir fizyoterapist tarafından öğretilir kişiye. Amaç, öğrenilenlerin günlük yaşamın bir parçası haline gelmesidir.

  http://www.luppolopizza.com/community/ribolovniy-magazin-v-odintsovo-na-karte.html рыболовный магазин в одинцово на карте Tedavi yöntemleri

  1- Pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi amacıyla uygulanan egzersizler: Vajina ve makat etrafını saran kasları toparlayarak idrar ve gaz çıkışını durduracakmış gibi kasmak hedeflenir. Sadece kasmak değil, yeterince serbest bırakmak da önemlidir.

  2- Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri: Gevşeme yöntemleri öğrenmek ve uygulamak, günlük sıvı alımının 1800-2400 ml arasında olması, ideal kiloyu korumak ve sigarayı bırakmak hedeflenir.

  3- Mesane eğitimi: Sadece belirli zamanlarda idrar yapmanın öğretildiği bir programdır. Bu şekilde idrar kesesi yavaş yavaş genişler, doluş kapasitesi büyür.

  4- Biofeedback ve fonksiyonel elektriksel uyarılma: Problar yoluyla pelvik sinirler ve kaslar uyarılarak kas kuvveti artışı sağlanır. Hangi kasları nasıl çalıştıracağını anlamakta zorluk çekenlere önerilir.

  5- Östrojen kremi: Özellikle menopoz dönemindeki kadınlara, vajina yoluyla uygulanan bu hormon; o bölgedeki kan akımını arttırır ve idrar tutan kas dokusunu geliştirir. 

  6- Ağızdan alınan ilaçlar: “urge” tip idrar kaçırması olanlara uygulanır. Bu ilaçlar idrar torbasının aşırı uyarılmasını azaltarak sık idrara çıkmayı ve idrar kaçırmayı düzeltir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

  урок секс сестра Cerrahi tedavi

  En sık yapılan ve hastanede kalış süresi az olan yöntemde; idrar borusunun altına bir bant gevşek olarak yerleştirilir. Bu bant idrar boynunun altını destekleyerek öksürmek veya hapşırmakla karın içi basıncı arttığında ortaya çıkan idrar kaçma durumunu engeller. TVT veya TOT kısaltmaları ile ifade edilen bu tip asıcı ameliyatlar ile stres tipi idrar kaçırmada % 90 civarında  başarı sağlanır. Bunun dışında mesaneyi ve idrar borusunu destekleyen açık ameliyatlar da yapılabilmektedir.

   

  www.praxis-schreiber.ch

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE