İsviçre'deki haber kaynağınız.

Çocuk eğitimi,

 • Çocuğunuz Ergenliğe Adım Atıyor. Hazır mısınız?

  Dr. Meral Acar

  Çocuk, Ergen, Aile Psikoloğu ve Danışmanı

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

  http://mag-sobko.ru/layouts/test-eva-polozhitelniy-foto.html тест ева положительный фото Çocuğunuz Ergenliğe Adım Atıyor. Hazır mısınız?

   

   

  Çoğu ebeveynin korktukları gün geldi. http://travelwider.com/uploaded/kak-veshat-podkovu-v-dome-foto.html как вешать подкову в доме фото “Çocuğunuz Ergenlik Çağına giriyor!”

  Anne ve baba olarak bu döneme ne kadar hazırsınız? Neleri bilmeniz gerekiyor? Neleri yapmalı, neleri yapmamalısınız?

  Kimi zaman ebevenynler ergenle, http://sapienz.ru/layouts/libraries/chto-sdelat-chtobi-bistro-prodat-kvartiru.html что сделать чтобы быстро продать квартиру “Genç, kanı damarda durmaz“enerji dolu, güçlü ve cesur anlamında gurur duyarlar. Kimi zaman ise onlara; “ диваныв иваново 9 квадратов каталог диванов Günümüzde gençlerin akılları bir karış havada, dünya umurlarında değil“diyerek onları sorumsuz ya da naif bulurlar.

  Ergenlik dönemi hem ebeveyn hem de ergen çocuk için zor bir dönemdir. Anne-baba olarak, çocuklarımızın bu dönemde ne tür ilgi ve ihtiyaçları olduğu hakkında bilgi sahibi olmazsak, kendi açımızdan da bu dönemi zor geçirebiliriz. Eğer ebeveynler где погулять в коломне вечером “Ne oldu bizim kızımıza/ oğlumuza?“ diye sormak yerine http://trunggiang.com/wp-admin/images/harakteristika-servisnogo-programmnogo-obespecheniya.html характеристика сервисного программного обеспечения “Çocuğumla nasıl iletişim kurmalıyım?“ sorusu ile düşünüp hareket ederlerse işinlerini daha da kolaylaştırmış olurlar.

  Çocuklarınızın hayallerini, düşüncelerini, ümitsizliklerini ya da neleri beğendiklerini ve sevdiklerini anlamanız için onlarla empati kurmanız çok önemlidir. Onları yargılamadan, suçlamadan hoşgörü ile yaklaşmanız, temel olarak önem vermeniz gereken ilişki biçimlerinden biri olmalıdır.

  Ergenlik döneminde, hormonal değişiklikler nedeniyle çocukların vücutlarında çok hızlı büyümeler olur. Bedende, özellikle de kol ve bacaklarda hızlı gelişmeler gözlenir. Çoğu zaman ebveynler http://kellyandsonsflooring.com/old/zhk-levoberezhniy-himki-novosti.html жк левобережный химки новости “Bu çocuk sakar oldu artık“ diyerek kızarlar. Aslında, hızlı büyümeden dolayı el ve kol koordinasyonunu iyi yapamazlar ve sık sık birşeyler düşürüp kırabilirler. Bu durum gayet normaldir.

  Ergenlik, fiziksel değişikliklerle beraber zihinsel ve sosyal değişiklikleri de kapsar. Bu dönem çocukluktan çıkma, yetişkinliğe geçme dönemidir,

  Duygusal gel-gitler olması, öfke, coşku ve heyecanların çok yüksek yaşanması, duygulara ayar konamaması, bu dönemde en çok rastlanan durumlardır. Toplumda, ergenlerin bu duygularını kontrol etmeleri beklenir. Oysa gençler, duygularını kontrol etmeyi deneyimsel olarak öğrendikleri dönemlerindedirler.

  http://archibonglaw.com/sharre/diskont-adidas-rumba-katalog.html дисконт адидас румба каталог Peki ergenler bu dönemde sizden ne duymak ya da ne yapmanızı isterler?

  http://www.priboruniversalpro.ru/Scripts/skolko-stoit-1-kg-losya.html сколько стоит 1 кг лося Farkedilmeyi beklerler: Ebeveynleri tarafından önemli olduklarının onaylanması onlar için önemlidir. Okulda yapılan bir konser, futbol ya da voleybol maçı sonrasında, maçı kazansalar da kazanmasalar da, onlarla gurur duyduğunuzu ifade etmeniz yerinde olur.

  средний класс на западе сущность характеристики функции Dürüstlük beklerler ve saygı duyulmasını isterler: Dürüst ve samimi olmanız onlar için önemlidir. Yeri geldiğinde, eğer hatalı iseniz, сколько пить коллагена “Haklısın ben hatalıyım“ demeniz ergen için önemlidir. Bu onunla samimi ve dürüst iletişim kurmanızı sağlar. “Bilmiyordum, özür dilerim“ diyebilmek, onlara yanıldığınızı göstermek zor olabilir ancak bu şekilde onlara elinizden geldiğince doğru olanı yapma isteğinizi göstermiş olursunuz. Her ne kadar bu dönemde sizin hayatınızı yargılar ve uzak durur gibi görünseler de, aslında neler yaptığınızı yakından takip ederler.

  http://www.yourmobilemarine.com/discussion/skolko-semyan-v-abrikose.html сколько семян в абрикосе Yaptıkları iyi şeylerin övülmesini beklerler: Fakat hata yaptığında ona hata yaptığını da söylemeniz yerinde olacaktır. Ergenlerin, hayatlarında vazgeçilmez rehberlere ihtiyaçları vardır. Onlara yol göstermek her anne ve babanın görevidir. Bunu yaparken yapmaları gerekenleri dikte eder gibi değil, dinleyerek, anlayarak, sabırla yaklaşmak daha doğru olacaktır.

  сколько стоит ремонт с материалами Anne-baba tarafından dinlenilmek isterler:  Bireylerin gelişiminde bireysel farklılıklar olduğundan dolayı, her ergende bireysel farklılıklar olması beklenir. Kimisi içe dönük, kimisi ise çok konuşkan ve dışa dönük olabilir. Eğer onun sizinle konuşma isteğini fark edersiniz, işinizi gücünüzü bırakın ve ona zaman ayırıp onu dinleyin. Konuşma isteğinin onlar tarafından gelmesi iletişimi daha kolaylaştırabilir. Onlara ne yapması ve ne karar alması gerektiği konusunda yol gösterebilirsiniz. Ancak onları yargılamamaya ve kişiliklerine yönelik eleştiriler yapmamaya özen gösterin. Bu yaklaşım şekli aranızdaki iletişimi destekler.

  серия универа где антон переспал с кристиной Sorumluluk almak isterler: Hayatını kendi eline almak için kendini bir yandan sizden uzak tutmaya çalışan ergenler, günlük yapılması gereken ev işlerine; mesela bulaşık ve çamaşırların yıkanması, ütü ve temizlik yapılması gibi işlerle yaşam becerilerini geliştirebilirler. Diğer yandan duygusal veya sosyal olarak yaşadıkları problemleri kendilerinin çözmesi için onları cesaretlendirebilir, yanlarında olabilirsiniz. Ancak sorunları çözmeye calışırken çevrelerine ve özellerin girmemeye özen gösterin. Bu şekilde çocuklarınıza güvendiğinizi gösterebilirsiniz.

  Ergenlik dönemine geçiş yapan çocuğunuzun; “Ben kimim?, Toplumdaki yerim nedir?, Hangi mesleği seçmeliyim?“ gibi sorularla meşgulken, kendi iç dünyasındaki iniş çıkışlarla ve sorunlarla başedebilme çabası içinde olduğu zor bir dönemden geçtiği de unutulmamalıdır.

  Anne ve babalar, ergenlik dönemindeki çocuklarının hayatlarına, sevgi, sabır, anlayış ve hoşgörüyle eşlik etmeye özen göstermelidiriler.

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • Nasıl Başarılı Anne Baba Olunur?

  Dr. Meral Acar

  Çocuk Psikoloğu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

  http://marthasinkula.com/disqus/tbilisi-baku-poezd-raspisanie.html тбилиси баку поезд расписание Nasıl Başarılı Anne Baba Olunur?

   

  Anne-baba olmak dünyanın en zor işlerinden biridir. Çocukların akademik başarısına önem verilmesinin yanı sıra, çalışma ahlakına ve gayretlerine de önem verilmesi, üzerinde durulması çok daha etkili ve faydalı bir yaklaşım olacaktır.

  Yapılan araştırmalar, çocukların çaba ve gayretlerinin övülmesinin zekaya vurgu yapılmasından daha önemli olduğunu ortaya koymuştur. Çocukların başarısında, sosyo-ekonomik durumlar, yaşadığı çevre ve ebeveynlerinin bilinçlilik düzeyi gibi özellikler, bir çocuğun başarısını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen çok sayıda etmenlerden en önemlileridir.

   İleride sağlıklı, mutlu bireyler yetiştirmek için anne ve babalar neyi yanlış yapıyorlar? Neyi doğru yapabilirler, bunları ele alalım:

  - Çocukların gayret ve çabaları övülüp onların bağımsız olmaları teşvik edilmeli, desteklenmelidir. Çocuklara; “Sen çok akıllısın, sen yaparsın“ gibi sözler söyleyerek onların omuzlarına ağır sorumluluklar yüklenmemelidir. Bu yaklaşım çocukta zorluklar karşısında kalınca başarısız olma korkusunu arttırırken, kaygılı davranışlar edinmesine sebep olabilir. Onun yerine çocukların yapabildiklerini görüp aşırıya kaçmadan övgü ve değer vermeniz yeterli olacaktır. Böylelikle çocuk sınırlarını tanır, cesaretlenir ve sonraki adımı atmaya kendisi karar verir.

  Özellikle ergenlik döneminde ergenlerin bağımsız davranmaları için yüreklendirilmesi, onların sorun çözme, kişiler arası iletişim kurma becerilerinin güçlendirilmesi açısından yardımcı olacaktır.

  - Anne babaların çocuklarına disiplin yöntemi olarak kullandıkları, bağırma, incitici sözler söyleme, küçük düşürme gibi davranışlar uzun vadede çocukların duygusal ve ruh sağlığına zarar verir. Bunun sonucunda da çocukta davranış problemleri oluşabilir. Anne babalar belki kısa vadede kendilerini rahatlatıyor olabilirler, fakat çocuklarda kişilik gelişimlerinde önemli hasarlar bıraktıklarının farkında olmayabilirler.

  - Mutlaka ilgili anne ve baba olmak iyi bir şeydir ancak aşırı kontrolcü bir ebeveyn olmanın dezavantajları da var. Böyle ailelerde büyüyen çocuklarda mutsuzluk, kaygı ve depresyonlara yönelim görülmektedir. Çocuklar daha az yaratıcı, daha az yeni fikirler üretmeye ve içe dönük yaşamaya itilmiş olur. Çocuğa imkanlar sunulmalı, kendi kararlarını almada onları desteklemeli, müdahale eden ebeveynlerden çok gözlemleyen ve takip eden ebeveyn olma, rehber olma yönünde çaba gösterilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

  - Erken çocuk gelişiminde verilen eğitimin çocuklarda yaşamları boyunca bedensel, duygusal ve ruhsal sağlığı için önemli etkileri kabul edilmektedir. Dolayısıyla erken çocukluk döneminde edinilen alışkanlıklar, örneğin uyku saatlerinin düzenli olması gibi davranışların edinilmesi, onların yaşamlarına hem sağlık hem de düzen katar. Küçük çocukların televizyon izleme saatlerinde sınırlar konulmasını başka bir örnek olarak da verebiliriz. Gelişim psikologları olarak, üç yaş altındaki çocuklara televizyon veya tablet gibi araçları kesinlikle önermiyoruz. Çocuklardaki dil gelişiminin kazanıldığı bu dönemde; çocukların çevresi ile etkileşimleri, yaparak, yaşayarak öğrenmeleri, onların sözcük dağarcığının gelişimine sosyal yaşamın çok daha yararlı ve etkileyici olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

  -  Ebeveynlerin çocuklarıyla sağlıklı, güvenli ve olumlu bağlar kurmaları son derece önemlidir. Anne-baba ile ergen arasındaki düşük seviyedeki ilişkilerde, ergenlerde çok daha sorunlu ve problemli davranışların geliştiği gözlemlenmiştir. Ebeveynin şiddete başvurması kuşkusuz kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Şiddete maruz kalmış çocukların çevreye uyum sorunları yaşadıkları, agresif ve saldırgan olmaya meyilli oldukları ortaya konmuştur.

  Ebeveyn tarafından mesafeli, uzak ve takdir görmeyen ergen, sosyal olarak içe kapanır, kaygı problemleri yaşayabilir. Ergenlik gibi çok zor olan bu döneminde karşılıklı sevgi, saygı ve güvenin esas alındığı ilişkilerde, ergenler kendilerini anne ve babalarına karşı sevgi ve güven içinde hisseder. Sonuçta da bu ergenlik döneminin mutlu ve sağlıklı bir şekilde geçirilmesi sağlanmış, desteklenmiş olunur.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • Teknolojiye rağmen Çocuk eğitimi!

  Dr. Meral Acar

  Çocuk Psikoloğu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

  Eğitimciler olarak sürekli 0-6 yaş dönemine vurgu yaparız. 

  Erken çocukluk dönemi dediğimiz 0-6 yaş dönemi insan hayatının en hızlı geliştiği dönemdir. Yapılan araştırmalar beyin gelişiminin büyük bir kısmının bu dönemde geliştiğini gösteriyor. Buna göre çocuk yaşamının en kıymetli zamanını evde ailesiyle birlikte geçiriyor. Bu da anne ve babanın bu dönemde çocukları ile zaman geçirmesinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. 

  Peki evde, teknolojinin sunduğu aletlere rağmen çocuklar nasıl vakit geçiriyorlar?

  Çalışan anneler ve babaların zamanlarının olmadığını, olan zamanlarda ise ancak yemek, evi temizlemek gibi işlere yetişebildiklerini duyarız. Aksam eve gelindiğinde çocuğun eline verilen akıllı telefonlar, tabletler veya televizyon aracılığı ile çocugin kendisini oyalamasına ortam hazırlanır. Bu durum ne yazık ki çalışmayan annelerde de pek farklılık göstermiyor. Çocuklar yine de televizyon karşısında ya da tabletler eşliğinde yemek yerler.

  Peki anne ve baba çocuğuna hangi ara eğitim verir? 

  Oysa ki, özellikle 0-3 yaş çocuğun ne tablete veya akıllı telefonlara ne de televizyona kesinlikle ihtiyacı yoktur! 

  Çocuk doğasında getirdiği araştırma, öğrenme, merak etme davranışlarının farkında olmadan engel olduğunun, farkında değildir anne ve baba. Birçok anne ve baba kendilerini şu şekilde savunarak iyi hissetmek isterler; „ Ama ben çocuğuma eğitici ve öğretici app`ler indiriyorum. Böylece o yeni şeyler öğreniyor.  Televizyonda eğitici çocuk programları izletiyorum“.

  Yapılan araştırmalar, çocukların saatlerce pasif olmasına neden olan bu durumun, çocuğun sosyalleşmesine ve zeka gelişimine önemli derece olumsuz etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Unutmamak gerekir ki çocuklar yaparak ve yaşayarak en iyi şekilde öğrenirler. Eğer çocuklar parklara ve doğaya bırakılırlarsa, onların çalılık, sopa ve taşlarla neler inşaa edebilecekleri görülecektir. Karıncaların dünyasına dalıp, onları takip ederek saatlerce zaman geçirebilecekler. 

  Isvicre'de cocuk egitimi- haberpodium.comErken çocukluk dediğimiz 0-6 yaş döneminde, sağlıklı bir psikolojik, sosyal, dil ve zeka gelişimine sahip olabilmelerinde; ilgi, sevgi, göz teması, dokunma ve birebir iletişim kurmak çok önemlidir. Bu iletişimle, beraber oynayarak, tekerlemeler söyleyerek, karşılıklı etkileşim içinde hem onun dil gelişimini sağlamış olursunuz hem de aranızdaki sevgi ve güven bağını güçlendirmiş olursunuz. 

  Erken gelişim dönemi (0-6 yaş), çocukların sağlıklı bir psikolojik yapıya sahip olabilmeleri açısından sevgiye, ilgiye, göz kontağına ve ten temasına en çok ihtiyaç duydukları dönemdir. Ayrıca çocukların temel güven duygularının gelişmesi ve dış dünyayı anlamaları bu dönemde yapacakları keşifler ile mümkündür. 

  Anne ve babaların düştüğü hatalardan bir diğeri de, „çocuğumu ne de olsa oyalıyor“ diyerek, saat kısıtlaması getirmeden uzun süre çocuğun tek yönlü iletişimle başbaşa bırakılmasıdır. Sonuç olarak da dikkat eksikliği, hiperaktif ve sosyal uyum gibi problemlerle karşı karşıya kalınıyor.

  Hem fiziksel, hem de psikolojik gelişimin bu kadar önemli olduğu bu yaş döneminde, çocukların ekran karşısında sürekli pasif kalan, tek yönlü iletişime maruz bırakılmasıyla dil gelişimi, hareket gelişimi, zihinsel ve sosyal gelişim alanlarında yetersizlikler ve gecikmeler görülebilmektedir. Özellikle de 3 yaşın alındaki çocuklar, hızlı hareket eden objeleri takip etmeye ve odaklanmaya çaba sarf ederlerken; duran, hareket etmeyen nesnelere (örneğin kitap resimlerine) bakmakta konsantre olamadıkları gözlenmiştir. Yine 3 yaşın altındaki çocuklarda, soyut düşünce gelişmediği için, gördüğünü gerçek olarak algılama, kabus görme, saldırganlık ve uyumsuzluk gibi olumsuz davranışlar görülmüştür. Araştırmalar, uzun süre televizyon izleyen çocukların kelime dağarcıklarının az olduğunu, bu durumun dil gelişimini olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor.

  Anne ve Babalara öneriler;

  - Teknolojinin getirdiği ortamlardan uzaklaşmanın mümkün olmadığı düşünülerek, çocuğunuza mutlaka saat sınırlaması getirmelisiniz.

  - Televizyonda yaşına uygun programlar izliyor olmasına dikkat edin.

  - Eğitici oyuncaklar, resimli kitaplarla imkanlar sunup, onu teşvik edin.

  - Anne-baba olarak çocuğunuzun sizi örnek aldığını unutmayın. Onun sizi kitap okumak veya örgü örmek gibi hobilerinizle görmesi, model olmanızı sağlayacaktır ve çocuk sizi taklit etmek isteyecektir.

  - Boş zamanlarınızda müze, kütüphane, fuar ziyaretleri, yüzme gibi etkinliklere katılın. Bu şekilde çocuğunuzla zamanınızı çok daha verimli, güven ve sevgi ortamı içinde geçirebilirsiniz.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE