İsviçre'deki haber kaynağınız.

Oturum hakki,

 • B ve C Kimlik Sahibi Olanların Oturum Kaybı

  Derya Özgül  LL.M

  Hukukçu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

  Bilindiği gibi İsviçre’de vatandaş olmak çok da kolay bir süreç değil. Durum böyle olunca, göçmenler uzun yıllar sadece oturum hakları ile ikamet etmek zorunda kalıyorlar. En çok verilen oturum hakları B süreli (Aufenthaltsbewilligung) ve C süresiz (Niederlassungsbewilligung) olanlar. B ve C kimlik türlerinin , kişinin hangi ülke vatandaşı olduğu göz önünde bulundurularak, 1, 2 ya da 5 yıl gibi zaman dilimlerinde uzatılması gerekiyor.

  Son dönemlerde kimlik uzatmalarında bazı sorunlarla karşı karşıya kalınmakta. Özellikle uzun yıllar belediyeden sosyal yardımı alan göçmenler, oturum hakları ellerinden alınacağı tehtidi ile karşı karşıya bırakılırken, bazı göçmenlerin oturum hakları göçmen daireleri tarafından uzatılmıyor ve bu kişiler yurtdışı edilebiliyorlar. 

  Isvicre'de oturum haklari-haberpodium.comGöçmenler yasasına göre oturum hakkı geri alımı bir kaç nedenle mümkünken istisnai durumlar da olabiliyor. Bununla birlikte C kimliğinin geri alımı biraz daha zor olsa da, B kimliğinin geri alım şartları çok da sert değil aslında. Bu durumu iyileştirmenin tek yolu çalışmak ve üretime katkı sunmak. Özellikle üçüncü ülke vatandaşları İsviçre’de üretime katkıda bulunmuyorlarsa eğer, resmi makamlar ya da belediye yetkilileri tarafından, istenmedikleri hissetiriliyor onlara.

  как стать помощником депутата на общественных началах Oturum hakkı kaybı

  Temel olarak üç farklı oturum hakkı kaybı yaşanabiliyor; yok etme, iptal etme ve yenilememe. 

  Birincisi, oturum hakkı hiç yokmuş ve bu hak hiç verilmemiş gibi oluyor. ikincisi, var olanı iptal etme, Üçüncüsü ise kimliği uzatmama ve yeniden vermeme.

  Kişinin özel durumu, İsviçre devleti açısından oluşan maddi-manevi zarar gibi konular, karar aşamasında ağırlığına göre ölçüt oluyorlar.

  Ancak bu ölçüt yaklaşımına ve karara her zaman itiraz hakkı bulunuyor. Bu hakkı kesinlikle kullanmak gerekiyor. Bu aralar oturumların uzatılması ile ilgili verilen kararlarda keyfi yaklaşımlar ve uygulamalar dikkat çekiyor. Verilen itiraz hakkı gerekli sürede kullanılmadığı takdirde, karar kesinleşir ve kesinleşen kararı geriye döndürmek neredeyse imkansız olur. 

  http://inoxsys.hu/community/vyazat-bolero-spitsami-shemi.html вязать болеро спицами схемы Not: Politik mülteci statüsüne sahip olan göçmenlerin oturum hakları sosyal yardım alımı dolayısıyla geri alınamıyor. Mülteci statüsüne sahip olan göçmenler İsviçre devletinin güvencesi altındadırlar. Ancak eşler “normal“ oturum haklarına sahiplerse eğer, bu kez eş sorun yaşayabiliyor. Neticede, eşlerin ellerinden oturum hakları alınmaya ve çocukları ile birlikte ülkelerine gönderilmeye çalışıldığı görülüyor. 

  http://protecaodepatrimonio.com.br/dat/seks-onlayn-sin-ebet-mat-smotret.html секс онлайн сын ебет мать смотреть Son dönemlerde buna benzer birçok vaka ile karşılaştım. Bu konuda sıkıntı yaşayan ya da daha geniş bilgi almak isteyen okuyucularımız mail üzerinden benimle iletişime geçebilirler. 

  http://www.luppolopizza.com/community/ribolovniy-magazin-v-odintsovo-na-karte.html рыболовный магазин в одинцово на карте Ayrıca Türkiye ile, tanıma/tenfiz davaları, tapu dava işlemleri, tebligat, vekalet işlemi vs. türünden herhangi bir hukuki süreç içerisine giren ya da Türkiye’de hukuki takip yaptırmak isteyen okuyucularımız da yukardaki mail adresimden bana ulaşabilir. 

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • Çocuk Ödenekleri

  Derya Özgül,  LL.M

  Hukukçu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

  Günümüzde, meslek ve aile uyumu için çocuk bakım ücretleri konusu tartışılıyor. Tartışmalar ışığında konuyu ele almak gerekli oldu. Şu sıralar çocuk bakımı için ailelere maddi yardımlar yapılması da gündemde. Konuyu dergimize haber olarak da aktardık. Bundan yola çıkarak, bu yazımda çocuklar ve gençler için ailelere yapılan ödeneklere değindim.

  Çocuk ödeneği, ailelerin çocukları icin harcadıklarına yönelik kantonal bir maddi destektir. Gelecek nesiller olmadan, toplumun varlığı tükenmeye başlar. Ancak çocuk yetiştirmek birçok anne-baba için mali bir yüktür ve yoksulluğa da yol açabilir.

  Birkaç yıl önce Federal İstatistik Dairesi tarafından, “İsviçre’de Çocuk Giderleri” adı altına yapılan bir araştırmada, doğan ilk çocuğa aylık olarak ortalama 819 Frank harcandığı ortaya kondu. Araştırmaya göre, iki çocuğun ortalama gideri 1310 Frank olurken, üç çocuklu bir ailenin çocukları ise aileye ayda 1584 Frank’a mal oluyor.

  İsviçre devleti yıllardır, kendinin ve toplumun geleceği için ailelere maddi yardım sunuyor. 1952 yılından bu yana, özellikle de dağlık bölgelerde yaşayan küçük çiftçilere ve tarım sektöründe çalışanlara aile/çocuk parası ödeniyor. İsviçre’de aile politikası o tarihte bu şekilde başlamıştı.1965 yılından bu yana ise, tarım dışındaki sektörlerde çalışanlara, yani bütün çalışanlara çocuk parası veriliyor.

  2004 yılında yapılan bir düzenleme ile de, bebeği doğacak olan çalışan kadınlara “doğum izni” hakkı uygulanıyor.

  урок секс сестра Ödenekler

  2009 itibari ile kantonların çocuklu ailelere ödemesi gereken asgari ücret; 16 yaşına kadar 200 Frank, 16-25 yaş arası öğrencilere ise en az 250 Frank olarak belirlenmiş durumda. 

  Çocuk parası uygulaması her çalışan anne-baba için geçerli iken, 2013 yılından bu yana serbest meslek sahipleri ve düşük ücretli “işsizler“ için de geçerli kılındı. 

  Temel olarak, kendi çocuğu için her anne-baba çocuk parası yardımı alır. Burada anne-babanın evli olup olmadığı önem taşımadığı gibi, evlatlık, üvey veya kan bağının da önemi yoktur. Önemli olan çocuğun bakımının üstlenilmiş olmasıdır. Bu anlamda kardeş veya torun farketmez, bakımının büyük bölümünü siz üstlenmişseniz eğer, çocuk parasının size ödenmesi gerekir.

  Her çocuğun, doğduğu aydan 16 yaşını bitirene kadar en az 200 Frank’lık bir ödenek hakkı vardır. Herhangi bir hastalık veya engelden dolayı çocuk çalışamıyor ise, bu ödenek 20 yaşını bitirene kadar devam edebiliyor. Daha sonra, 16-25 yaş arasında eğitim parası ödeneği mevcut. Bu da en az 250 Frank’lık bir ücret. 16-25 yaşları arasındaki gençlerin gelirleri varsa ve bu gelirler yıllık olarak 28.200 Frank’ı geçiyorsa eğitim yardımları yapılmıyor.

  порно о рабах Kantonlara göre degişiklik

  Birçok Kanton yukarda belirttiğim rakamları baz alıyor. Bazı kantonlarda bu rakamlar daha yüksek olmakla birlikte, doğum parası veya evlatlık ödeneği de yapılıyor. Örneğin Kanton Zürich’te 0-12 yaş arası 200 Frank, 12-16 arası 250 Frank ve daha sonrası eğitim ödeneği için 250 Frank şeklinde bir aylık ücret ödenirken, doğum veya evlatlık ödeneği bulunmuyor. Ancak Cenevre Kantonu’nda, ilk iki çocuk aylık 300’er, daha sonra doğan her çocuk için 400’er Frank ödeniyor. Eğitimleri için ilklere çocuk başına 400, üçünücü ve sonrasında doğan çocuklar için 500 Frank ödeniyor. Ayrıca Cenvre’de doğum yapan veya evlatlık edinen her kadına bir defalık olmak üzere, ilk iki çocuk başına 2000 Frank, daha sonra ki doğumlara ise 3000 Frank’lık ödenekler yapılıyor. 

  коломенская 25 спб на карте İşleyiş nasıl oluyor?

  Çocuk ve eğitim ile ilgili yardım ücretleri çalışan anne veya babaya yapılır. Hem anne hem de baba çalışıyorsa, bu ödenek ya çocuğun bakımını üstlenene ya da çocuğun kaldığı kantonda çalışana yapılır. Her ikisi de aynı kantonda çalışıyor ise, bu kez ödenek en yüksek maaşı kim alıyorsa ona yapılır.

  Ayda en az 587 (Yılda en az 7050) Frank maaş alan her anne-baba bu hakka sahiptir. 

  Çalışanlar için çocuk parası başvurusu işverenler tarafında yapılır. Serbest meslek sahipleri kendileri başvurmalıdırlar.

  Çalışanlar, çocuk paralarını ay sonunda ödenen maaş ile birlikte alırlar. Çocuk parası başvurusu çocuğun doğduğu aydan itibaren yapılabilirken, yapmayanlar için geriye dönük yasal süre 5 yıldır.

  Kantonlara göre ödenekler şöyle;

  http://kans.co.id/leon/afisha-sobitiy-rostovna-donu.html афиша событий ростовна дону Kanton                   Cocuk Parası            Eğitim Parası                  Dogum/evlatlık ödeneği

  Zürich                        200/250                       250                                          -

  Bern                           230                            290                                          -

  Luzern                       200/210                       250                                        1000  

  Uri                              200                            250                                       1000

  Schwyz                       220                            270                                        1000

  Obwalden                   200                            250                                           -

  Nidwalden                  240                            270                                           -

  Glarus                        200                             250                                          -

  Zug                           300                         300/350                                       -

  Fribourg                    245/265                     305/325                                     -

  Solothurn                   200                            250                                          -

  Basel-Stadt                 200                            250                                          -

  Basel-Land                 200                            250                                          -

  Schafhausen               200                           250                                          -

  Appenzell Ausserrhoden         200                 250                                          -

  Appenzell Innerrhoden        200                    250                                         -

  St. Gallen                          200                    250                                         -

  Graubünden                      200                    250                                         -

  Aargau                               200                    250                                        -

  Thurgau                             200                    250                                        -

  Tessin                                200                    250                                         -

  Vaduz                                 250/370            330/450                              1500

  Wallis                                 275/375            425/525                              2000

  Neuchetal                          275/250            300/330                              1200

  Cenevre                             300/400            400/500                              2000

  Jura                                   250                    300                                    850

   

   

  фото голых людей на пляже Not:  İsviçre'de, hukuki konularda danışmanlık hizmetinden faydalanmak isteyenler yukardaki mail adresimden bana ulaşabilirler. Ayrıca Türkiye ile, tanıma/tenfiz davaları, tapu dava işlemleri, tebligat, vekâlet işlemi vs. türünden herhangi bir hukuki süreç içerisine giren ya da Türkiye’de hukuki takip yaptırmak isteyen okuyucularımız da iletişime geçebilirler.

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • Editörün Notu

   

  Aydin Yildirim- www.haberpodium.com

  Aydın Yıldırım

  Genel Yayın Yönetmeni

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

  Yıl sonlarında genellikle Dünya ve ülke gündemine damgasını vuran olaylara bakarız. 2016 yılı Dünya gündeminde Türkiye’nin yoğun bir şeklide yer aldığını, Tükiye’de olan biten gelişmelerin yıla damgasını vurduğunu gördük.

  Türkiye, birçok açıdan olağanüstü bir yıl geçirdi. Başkanlık sistemi tartışmaları, 15 Temmuz darbe girişimi, seçilmis siyasetçilere yönelik tutuklamalar, görevden almalar, yıl boyunca yaşanan çok sayıda bombalı ve silahlı saldırı, her kesimden oluşan gazetecilere yönelik dava ve tutuklamalar...

  Burada, konuya daha çok gazetecilik boyutu ile yaklaşıp gazetecilerin yaşadığı zorluklara değinmek istiyorum.

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu geçtiğimiz günlerde 2016 yılı basın raporunu açıkladı. Rapora göre 2016 yılında 780 gazetecinin basın kartı iptal edilirken, 839 gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle hakim karşısına çıktı. Bunlardan 143’ü yeni yıla cezaevinde girdi. Rapora göre 157 yayın organı kapatılırken işsiz kalan gazeteci sayısı ise 10 bini aştı.

  Türkiye’deki gazetecilerle ilgili bir rapor da Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nden geldi. Rapora göre Türkiye, dünya basın özgürlüğü sıralamasında iki puan daha kaybederek, 180 ülke arasından 151. sıraya geriledi.  Yani 2016 yılı, basın açısından kara bir yıl olarak kayıtlara geçti.

  Gazetecilerin yaşadığı bu zorluklar Türkiye ile sınırlı değil tabi ki. Burada, İsviçre’de de bu işin zorluklarını hissedebiliyoruz kimi zaman.

  Nasıl mı?

  T.C. Bern Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hacı Mehmet Gani’yi okuyucularımızın pek azı bilir.

  2016 yılında, gazetecilik çalışmalarımızdan kaynaklı haklarımıza dayanarak Basın Müşaviri Hacı Mehmet Gani Bey üzerinden, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM)’ne basın kartı başvurusunda bulunduk. Bir ton resmi belge, dergi nüshaları, form ve Büyükelçilik onayından sonra, başvurumuz Hacı Mehmet Gani Bey tarafından BYEGM’e iletildi.

  BYEGM başvurumuzu olumlu yönde değerlendirip, kartlarımızı bize iletilmek üzere Hacı Mehmet Gani Bey’e gönderdi. Basın kartlarımız geçtiğimiz Eylül ayında gönderilmiş olmasına rağmen Hacı Mehmet Gani Bey tarafından keyfi olarak alıkonuldu ve bize iletilmedi.

  Konuyu yazılı ve sözlü olarak birçok kez kendilerine sormamıza rağmen yeterli bir yanıt almış değiliz. Kartlarımız verilmemesinde kimi zaman sponsorlarımız, kimi zamansa köşe yazarlarımız gerekçe gösterildi. Konunun Almanya'daki merkez ile (!) konuşulacağı iletildi.

  Anlaşılan o ki yaptığımız çalışmalar Hacı Mehmet Gani Bey’in pek de hoşuna gitmiyor. Basın Müşaviri Hacı Mehmet Gani Bey’in, Türkiye’de gazetecilere yönelik olan yaptırımları burada da hayata geçirme çabası içinde olduğunu düşünüyor, uygulamanın keyfiyetine dikkat çekmek istiyoruz. Aksi halde Büyükelçilik ve BYEGM basın kartlarımız için onay vermezlerdi.

  HaberPodium çalışanları olarak daha önce Isviçre basın kartı ve uluslararası basın kartı başvurularında da bulunmuştuk. Bu başvurularda istenilen belgeler sadece basın alanında çalışıldığını kanıtlayan birkaç belge idi. Çok kısa bir zamanda da sorgusuz sualsiz kartlarımız bizlere iletilmişti.

  Kıyaslama yapmak gerekirse; uygulamalarda ve gazeteciliğe yönelik yaklaşımlarda, aradaki farkların çok fazla olduğunu görebiliyoruz maalesef.

  Son olarak şunu da belirtelim; HaberPodium İsviçre’deki yaşamı konu edinen, burada yaşayan insanlarımızı İsviçre gündemine dair en iyi şekilde bilgilendirme hedefi güden bağımsız bir yayın organıdır. Hukuk kökenli bir devlet görevlisi olan Hacı Mehmet Gani Bey, belki yarın başka bir yerde başka bir göreve atanacaktır, ancak burada kalıcı olan bizler, çalışmalarımızı aynı yayın çizgisinde sürdürmeye devam edeceğiz.

   

   Sevgiyle 

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • Vatandaşlığa Başvurun!

  Derya Özgül,  LL.M

  Hukukçu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

   

  İsviçre’de 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yeni vatandaşlık yasası yürürlüğe giriyor. Bu konuyu dergimizde birçok kez ele aldık. Tekrar etmekte fayda olduğunu düşünerek yeniden bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.

  İsviçre Sosyal Demokrat Partisi SP yetkilileri, vatandaşlık başvuruları sürecinde göçmenlere yardımcı olacaklarını duyurup, başvuru sırasında ihtiyaç duyanlara yol göstereceklerini açıklamışlardı. Bu yardım, başvuru forumlarının nereden alınabileceğinden, dil sınavı veya komisyon karşısında görüşmeye kadar çeşitli bilgiler içeriyor.

  Zürich ve Basel şehirlerinin belediye başkanları bu desteği bir adım öteye taşıyarak, vatandaşlık hakkı doğan göçmenlere birer mektup gönderdiler ve vatandaşlığa başvurmaları yönünde çağırlarda bulundular. Zürich Belediyesi’nde, mektubun yollanmasından sonra, üç hafta içerisinde 1000’den fazla ek vatandaşlık başvuru bilgisi alındı.

  Cenevre ve Waad kantonları daha önce buna benzer bir çalışma başlatıp göçmenleri vatandaş olmaları için teşvik etmişlerdi. Sonrasında, bu iki kantondaki vatandaşlık başvurularında yüksek düzeyde artışlar oluğu görüldü.

  Kanton Zürich Adalet ve Güvenlik Direktörlüğü Başkanı olan SP’li Jacqueline Fehr de kantondaki tüm belediyelere, vatandaşlık hakkı doğanlara bu tarz mektupları desteklediğini bellirti.

  Zürich şehrinde başvuru artışı beklenirken, genel olarak Kanton’da pek bir artış beklenmiyor. Bunun nedeni ise, Fehr’in mektubunun, özellikle de sağ partilerin güçlü olduğu belediyelerde çok da olumlu karşılanmaması.

  Winterthur ve Uster şehirleri Fehr’in talebine henüz bir cevap vermiş değiller. Dietikon, Volketswil ve Oberstammheim belediyeleri ise, vatandaşlık hakkı doğanlara uyarı yapmayacaklarını belirtiyorlar.

  Volketswil Belediye Başkanı Jean-Phillipe Pinto (CVP); “Vatandaşlık sürecinin zorlaştırılmasının arkasından duruyorum. Vatandaşlık başvurusu ile ilgili herhangi bir zorlamaya gerek duymuyorum“ diyor. Diğer belediyeler ise, “Entegre olanlar zaten kendiliğinden gelip başvururlar. Bu konuda herhangi bir reklam kampanyası başlatmayacağız.“ açıklamasında bulunuyorlar.

  форма п 3 образец Vatandaş olun

  Yeni vatandaşlık yasası ile amaç sadece iyi entegre olmuş göçmenlerin vatandaş olabilmeleri. Bu vesile ile vatandaşlık şartları daha da sıkılaştırılacak. Bu uygulamalardan bazıları şöyle;

  http://vicenzacorsi.com/delo/parom-sochi-turtsiya-raspisanie.html паром сочи турция расписание 10 yıl şartı: Yeni vatandaşlık yasası ile, 12 yıl olan ikamet süresi şartı 10 yıla düşüyor.

  прижали ребенку палец что делать C oturumu şartı: 01.01.2018 tarihinden itibaren sadece C Oturum hakkına sahip olanlar, vatandaş olabilecekler. Şu an B yada F oturum sahibleri de vatandaş olabiliyorlar. F kimlikli oturum sahipleri için burada kaldıkları sürenin yarısı hesaplanacak.

  характеристики провод ввг 3х 1.5 3 yıl sosyal yardım almama şartı: Şu an sosyal yardım alanlar için en fazla bir yıl sosyal yardım almama şartı bulunurken, yeni yasa ile birlikte, kişi son üç yılda sosyal yardım almışsa vatandaşlık başvurusu yapamayacak.

  книги эротика читать Sicil kaydı: Şu an başvuru yapanlara bireysel adli sicil kaydı bulunmaması şartı mevcut. Yeni düzenleme ile birlikte, bireysel adli sicil yerine, sadece yetkililer tarafından görülen sicil kaydının da bulunmaması gerekiyor.

  http://girlbaskets.com/lifes/seks-molodih-russkih-nd.html секс молодых русских нд "İyi entegre olmanın" diğer kriterleri şöyle sıralanıyor;

  • Bulunulan bölgede konuşulan ülke diline hakim olmak
  • Kamu güveni, kamu düzeni ve anayasa değerlerine saygı duymak
  • Çalışıyor olmak
  • Ailenin entegre olmasına yardımcı olmak
  • İsviçre’ye dair sosyal yaşam koşullarını bilmek
  • Herhangi bir ceza almamış olmak
  • İcra ve vergi borcu bulunmamak
  • İsviçre’nin iç ve dış güvenliğini tehlikeye atmamak

  Bu anlamda, burada tekrar uyaralım; Vatandaşlık başvuru hakkınız bulunuyorsa, yeni yıla kadar başvurunuzu mutlaka yapın. Daha sonra yapılan başvurularda yeni yasa uygulanacak.

  Son dönemlerde vatandaşlık başvurularında artışlar olduğu görülüyor. Başvuru süreleri 1 ile 2 yıl arasında sürebiliyor. Bu süre zarfındaki başvuruların artışlarında bekleme süresi daha da uzayabilir.

  Her kantonun ve belediyenin şartları farklılıklar gösterdiği için, vatandaşlıkla ilgili en güncel bilgileri belediyelerin vatandaşlık bürolarından almanızı öneririm.

  Konuyla ilgili daha geniş bilgi almak isteyen okuyucularımız e-mail üzerinden bana ulaşabilirler.

   

  http://morganmarketingsystems.com/community/skolko-seychas-vremeni-na-kurilskih-ostrovah.html сколько сейчас времени на курильских островах Not: İsviçre'de, hukuki konularda danışmanlık hizmetinden faydalanmak isteyenler yukardaki mail adresimden bana ulaşabilirler. Ayrıca Türkiye ile, tanıma/tenfiz davaları, tapu dava işlemleri, tebligat, vekâlet işlemi vs. türünden herhangi bir hukuki süreç içerisine giren ya da Türkiye’de hukuki takip yaptırmak isteyen okuyucularımız da iletişime geçebilirler.

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE