kalp,

 • Düzenli Kahvaltı İle Kilo Sorunlarınıza Engel Olun

  jawa 660 sportard характеристики

  расценки на укладку коммерческого линолеума Doç. Dr. B. Nazan Walpoth

  http://irsaigrappa.com/tech/uvolnenie-stati-tk-rf.html увольнение статьи тк рф Bern Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

  результаты конкурса лучший по профессии Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi

  http://irconsole.ir/leon/glavnoe-sobitie-pokerstars-championship.html главное событие pokerstars championship Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

  Pek çok gözlem araştırmalarında, düzenli kahvaltı yapanlarda kilo alma ve aşırı şişmanlığa yatkınlık daha az görülmüş. Günümüzde birçok insan yemek öğünleri dışında rastgele beslenmektedir. Bu tür beslenenlerde öğünler atlanmakta, atıştırmalık türden besin maddeleri tüketilmektedir.

  2015 yılında ABD’den gelen bir araştırmaya göre, ABD’deki insanlar günün 24 saati beslenmektedirler.Sadece sabah 01.00 ile 06.00 arasında alınan kalori değeri en düşük bulunmuş.

  AHA’dan (American Heart Assosiation -Amerikan Kalp Birliği) bir ekip, Ocak 2017’de yayınladıkları bir araştırma ile bu konudaki literatürü ayrıntılı inceliyor. Araştırmanın merkezine ise, özellikle de rasgele beslenmenin kalp-damar sağlığına olan etkileri konuyor. Dr. Marie-Pierre St-Onge (Colombia Üniversitesi New York) liderliğindeki bu ekip, söz konusu yayınların ışığında rasgele beslenmenin ileride gelişebilecek tip 2 diyabet, kalp-damar hastalığı ve aşırı şişmanlığa zemin oluşturduğunu görmüş. Pek çok epidemiyolojik araştırmada da, kahvaltı etmeme ile şişmanlık arasında doğru bir orantı ortaya konmuş. Bu gözlem araştırmalarında, düzenli kahvaltı yapanlarda kilo alma, aşırı şişmanlığa yatkınlık daha az görülürken, her gün düzenli kahvaltı yapanlarda kalp damar hastalıkları için risk faktörlerinde de iyiye gidiş ortaya konmuş. Örneğin bu kişilerde kötü kolesterol yüksekliği (LDL), iyi kolesterol (HDL) düşüklüğü veya kan basıncı yüksekliğinin daha az olduğu kayda geçmiş.

  Kahvaltı yapmayanlarda beslenme öncesi ve sonrası şeker yüksekliğinde aşırı oynamalar fark edilirken, birkaç ayın şeker ortalamasını gösteren bir kan değeri olan HBA1c değerlerinde de yükseklikler dikkat çekmiş. Ancak kahvaltı etmek, kilo vermek açısından pek de etkili olmamış.

  Yani, kahvaltı yapmanın şeker/insülin metabolizması için önemi büyük ve gün içi beslenme ritmimize olumlu katkıları mevcut.

  Arada oruç tutar gibi diyet yapmanın kilolara, insülin rezistansına ve de trigliserit kolesterolünün düşmesine olumlu etkileri vardır. Fakat malesef ki bu tür oruç tutar gibi yapılan diyetlerin diğer kolesterol değerlerine (LDL, HDL, total Kolesterol) herhangi bir olumlu etkisi yoktur.

  Pek çok araştırma geç yemek yiyenlerde, kalp-damar hastalıklarındaki risk fakörlerinde ve aşırı şişmanlıkta anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmacılar, bu geç saatin sınırının sayısal olarak belirlendiği yeni araştırmaların yapılması gereğini vurguluyorlar.

  Düzensiz saatlerde rasgele beslenmenin kilo kontrolüne, kalp ve metabolik sistemimize zararları çok büyüktür. Hekimlerin hastalarını düzenli, sağlıklı, ve dengeli beslenme konularında uyarmaları çok önemli.

  Kıssadan hisse;

  - Kahvaltı mutlaka yapılmalı ve gün içi düzenli aralıklarla sağlıklı dengeli beslenmelidir.

  - Kalori konusunda zengin olan besinlerin mümkünse daha erken saatlerde tüketilmesine dikkat edilmelidir.

  - Geceleri geç saate mümkünse yemek yenmemelidir.

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • Hastane Dışı Ortamlarda Ani Kalp Durması

  Doç. Dr. B. Nazan Walpoth

  Bern Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

  Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

  Hastane dışı ani kalp durması sonucunda (Sudden Cardiac Death - SCD) ani kalp durmasına maruz kalan hastaların % 2- 5’i hayatta kalabilmektedir. Bunun en önemli nedeni olarak da gereken yardımın zamanında yapılmaması gösteriliyor. 

  Kalp ile ilgili acil durumların (kalp krizi, ani kalp durması gibi) % 85’ì hastane dışında yaşanmaktadır. İsviçre’de ani kalp durmasına bağlı ölümlerin yılda 8.000 ile 10.000 kişi arasında olduğu belirtiliyor.

  http://calcher.com/delo/istoriya-gruppi-korol-i-shut-vikipediya.html история группы король и шут википедия Ani kalp durması sonucu ölüm

  Ani kalp durması sonucu ölüm, (SCD) kişinin kalp ile ilgili bir nedenle, ani olarak gelişen bir şikayetinden sonra ilk 1 saat içinde hayatını kaybetmesi durumuna deniliyor. Dünyadaki ölümlerin çoğu ani kalp durması nedeniyle yaşanmaktadır.Genelde bu süreçte kalp ani olarak, “karıncık fibrilasyonu = ventriküler fibrilasyon“ geliştirir ve bu aşamada gereken müdehale yapılamazsa hasta hayatını kaybeder.

  Ani kalp durması sonucu ölümler, daha çok yaşı 35’den büyük, koroner kalp hastalığı olan, daha önce geçirdiği kalp krizi sonucunda kalp pompalama gücü azalmış insanlarda görülür.

  Genç ve sağlıklı görünen insanlarda ani kalp durması sonucu gelişen  ölümün nedenleri en çok (sağlıklı görünen sporcular buna örnek) kalıtımsal bir kalp kası hastalığına bağlıdır. Diğer daha nadir görülen nedenler arasında, ritm bozukluğu ile giden birtakım hastalıklar, koroner anormalinin  olması, ani kalp kası iltihabı durumunun gelişmesi ya da sağ karıncığın spesifik ve ritm bozukluğu hastalığı olabilir (ARVC).  

  Ani kalp durmasına bağlı ölüm olarak yanlışlıkla vasıflanan durumlar da vardır. Örneğin aort damar yırtılması (aort disseksiyonu), ağır akciğer embolisi, yani akciğere giden damarların pıhtı ile kapanması ya da beyin felci gibi durumlar da olabilir.

  Koroner arter hastalığı olan kişiler daha önceden tipik şikayetleri olmadığı için hekime gitmemiş, hastalıklarından haberdar olmamış olabilirler. Bazen ani bir bayılma ve ya da ani bir göğüs ağrısı da gelişmekte olan ani kalp durmasının habercisi olabilir. 

  обоснование возникшей проблемы и потребности Ne yapmalı?

  Göğsümüzden ya da karın üst bölgesinden gelen ve sırta kola, çene altına  yayılan ve özellikle eforla gelen bir ağrı halinde vakit kaybetmeden bir Kardiyoloğa danışmakta yarar vardır. Hele hele  bu ağrı 15 dakikadan uzun sürüyorsa hemen bir acil servise ulaşılmalıdır. Bazen ani olarak eforla gelişen nefes darlığı (şeker hastaları, kadınlar) da koroner arter hastalığının belirtisi olabilir. 

  Kalp krizi gelişimi, koroner arter hastalığı nedeniyle gelişen damar içi kireçlenmenin (plakların) herhangi bir anda kırılması neticesinde damarın o bölgesinin pıhtı ile tıkanması sonucunda gelişir. Bazen kalp krizi geliştiğinde ağrı olmadan ani olarak ölümcül ritm bozukluğu da gelişir  (karıncık takikardisi, fibrilasyonu, ventriküler takikardı ya da fibrilasyon > % 80/90) ve kişinin beynine o esnada oksijen gitmediğinden dolayı kişi 7-10 saniye içinde bilincini kaybeder (beyin refleksidir). Böyle bir kişi ile karşılaştığımızda, hızlı bir şekilde temel canlandırma yöntemlerine geçiş  (BLS basic live support) yanında, ortamda o karıncık fibrilasyonunu durduracak bir defibrilatörün (şoklayan alet) bulunması çok önemlidir. 

  отчет по практике инженера электрика Şoklayan aletler - Defibrilatörler (AED)

  Kapl kirizi geçirenler için, tam otomatik çalışan, hem analiz (ritm analizi) hem de tedavi yapan defibrilatörlerin önemi çok büyüktür. AED’lerin, gittikçe artan sayıda insanların toplu olarak bulunduğu havaalanı, tren ve otobüs istasyonları, stadyumlar, tiyatro, sinema, büyük oteller, büyük alışveriş merkezleri, resmi daireler gibi yerlerde bulundurulma sıklığı artmaktadır. 

   AED sayısının artmasının yanı sıra, bu aletlerin gerekli acil durumlarda, 5 dakikadan kısa bir süre içinde yerini bilip getirecek ve bunları kullanabilecek insanlara da ihtiyaç vardır. 5 dakika çok değerli bir zaman dilimdir. Burada temel canlandırma yöntemlerinin aralıksız uygulanması çok önemlidir. Beynin oksijensizliğe tahamülü en fazla 4 dakikadır. Sahada geçirilen kalp krizleri için henüz mükemmel bir stratejimiz /organizasyonumuz ne yazık ki bulunmuyor. 

  http://ericknavarro.com.mx/leon/tarifnie-plani-lineyki-cherniy.html тарифные планы линейки черный Bilincini kaybetmiş hastayla karşılaştığımızda ne yapmalıyız?

  Bilincini kaybetmiş hastayla karşılaştığımızda hemen 144 numaralı telefonu aramalıyız. Profesyonel yardım gelinceye kadar, bilinci yerinde olmayan, dolaşımı durmuş kişiye temel canlandırma uygulaması yapılabilinir.

  Ortamda canlandırma konusunda tecrübe sahibi olmayan 2 kişi  bulunuyorsa, 2 kez suni solunum yaptıktan sonra 30 kalp masajı (iman tahtasının alt % 50’lik bölümüne dakikada 100 kadar minimum 5 cm kadar basarak) yapılabilir. Bu uygulama 5 kez ardı ardına tekrarlanarak devam edilmelidir. Buna paralel olarak kişi hemen AED’e (Defibrilatör) bağlayıp şoklama yapılmalıdır. Aralıksız olarak dakikada 100 kalp masajının yapılması ve AED’nin kullanılması kalbi duran kişinin hayatta kalma olasılığını önemli oranda arttırmış olur. 

  Genelde suni solunum konusunda profesyonel olmayan kurtarıcıların  çekinceleri vardır. Acil durumlarda suni solunum yapılmasa da kalp masajının yapılması çok önemlidir.

  сколько тормозной жидкости нужно в ваз 2114 İsviçre`deki uygulamalar

  İsviçre`de öğretim üyesi olduğum Bern Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve İsviçre Kalp Vakfı, yıllardır bizleri canlandırma eğitmenleri olarak çeşitli halk bilgilendirme projelerinde görevlendirmektedirler.  

  Buradaki hedeflerin başında; temel canlandırma yöntemlerine hakim olan geniş halk kitleleleri oluşturmak ve ilkokullara kadar inen bu kursları arttırıp müdahale yönetmini öğretmek gelmektedir. Bunların yanı sıra, halkın yoğun olduğu önemli noktalarda AED`nin bulunmasını arttırmak ( <5 dakika kısa sürede ulaşabilme) ve kullanımı konusunda bilinçli halk kitleleri oluşturmak da hedeflenmektedir. Zürich ve Davos gibi şehirler bu konuda önde gitmektedirler. Bu hedefler doğrultusunda kurslar oluşturulurken, ücretsiz olan bu kurslar 4-6 saat kadar sürmektedir. 

  http://plock.nu/tech/kak-ustanovit-igru-na-8.html как установить игру на 8 Son söz

  Bu yazının amacı, ani kalp durması durumunda, profesyonel yardım gelinceye kadar temel canlandırmanın ve erken defibrilasyonun (AED)’nin kullanımının önemini vurgulamaktır. 

  Araştırmalara göre kaliteli temel canlandırma ve defibrilasyon (ilk 3-5 dakikada defibrilasyon) yanı zamanında yapılan bir canlandırma ile hayatta kalma olasılığı % 49-75 oranında arttırılabilmektedir. Bunun için insanların toplu bulunduğu alanlara profesyonel yardım gelmeden ulaşabilecek eğitilmiş kişilere ihtiyaç vardır. 

  İsviçre`de, evde yaşanan ani kalp durması durumları için bazı küçük yerleşim birimlerinde itfaiye ve polis gibi yarı profesyonellere “hızlı yardımcı“  sıfatı ile AED kursları verilmiştir. Bu kurslarla birlikte, daha önce 12 dakika olan canlandırma başlangıcı 6 dakikaya düşürülebilmiştir. 

  Ani kalp durmasında profesyonel yardım gelinceye kadar gerekenleri doğru ve zaman kaybı olmadan yapabildiğimiz yarınlara ulaşabilme ümidiyle, sağlıcakla kalın.

   

  Not: Kanton Zürich’te yaklaşık 160 noktada AED aleti bulunmaktadır. Bu yerlerle ilgili bilgileri www.help-zuerich.ch sitesinden edinebilirsiniz.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE