İsviçre'deki haber kaynağınız.

Vatandaşlık,

 • 2016 Yılında İsviçre Gündemine Damgasını Vuran Konular

  Hasim Sancar- www.haberpodium.com

  Haşim Sancar

  Yeşiller Partisi Bern Kanton Milletvekili

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

  как стать помощником депутата на общественных началах 2016 Yılında İsviçre Gündemine Damgasını Vuran Konular

   

  2016 yılında İsviçre’de neler olduğunu anlatmadan önce bir şeyi vurgulamadan geçmeyelim; Dünya’daki gelişmeleri, savaşları, zorunlu göçleri, ekonomik krizleri vs. göz önünde tutarsak, İsviçre’de oldukça ‘rahat ve güvenilir’ bir ortamda yaşadığımızı ve diğer insanlara yardımda bulunabilme şansına sahip olduğumuzu söyleyebilirim.

  2016 yılında İsviçre’de en çok konuşulan konular şöyleydi;

   

  http://inoxsys.hu/community/vyazat-bolero-spitsami-shemi.html вязать болеро спицами схемы FIFA skandalları

  Fifa baskani infantino - www.haberpodium.com

  Yeni FIFA başkanı da Kanton Walis’in bir köyünden(!)

  Bilindiği gibi 2015 yılında, 111 yıllık bir tarihe sahip olan FIFA’nın en büyük skandalına şahit olunmuş ve ortaya çıkan bir takım yolsuzluk ve rüşvet olaylarıyla tüm futbol dünyası çalkalanmış, FIFA’ya bağlı 41 kişi ve kurum hakkında ABD’de dava açılmıştı. Diğer birçok rüşvet ve yolsuzluk olaylarının yanında, Dünya Kupaları’nın 2018’de Rusya’da ve 2022’de Katar’da yapılması kararını alan Yürütüme Kurulu’nun 24 üyesinden 12’si yolsuzluk yapmak ve zimmetine para geçirmekle suçlandı. Bu suçlamalardan dolayı merkezi Zürich’te bulunan FIFA’da aramalar yapılmış ve aynı gün kurumun 7 yöneticisi tutuklanmıştı. FIFA Başkanı, İsviçre’nin Walis Kantonu’ndan 79 yaşındaki Joseph Blatter’e yapılan ağır eleştirilere karşın, 2015’de tekrar seçilmiş, beklentilerin tersine birkaç gün sonra istifasını açıklamıştı. 

  Şubat 2016’da Zürich’te yapılan kongrede, başka bir ülkeden bir başkana sıra gelmedi. Yeni FIFA Başkanı, Walis Kantonu’nun başka bir köyünden olan Gianni Infantino seçildi. Dünya batsa, İsviçre batan en son ülke olur herhalde! Infantino FIFA içersindeki çalkantıları durdurabilecek mi sorusu henüz cevaplanmış değil.                                                                             

  http://protecaodepatrimonio.com.br/dat/seks-onlayn-sin-ebet-mat-smotret.html секс онлайн сын ебет мать смотреть Gençlerde şiddete eğilim azalmaya devam ediyor

  Gençlerde şiddete eğilimi -www.haberpodium.com

  Reşit olmayan gençlerdeki şiddete eğilim altı yıldır gittikçe azalıp 2009’daki (4440 vaka) istatistiklerin yarısına düştü. Bu yıl açıklanan 2015 istatiğine göre, İsviçreli gençlerdeki şiddet eğilimi 1000 kişiden 3 kişiye, yabancı gençlerdeki şiddet eğilimi ise 1000 kişiden 5 kişiye tekabül ediyor. Yabancılardaki oran halen yüksek olmasına karşın, özellikle Türkiyeli ve eski Yugoslavya’dan gelen gençlerde şiddet eğilimindeki düşüş oldukça yüksek. Konunun erbabları, bu düşüşün büyük nedenin sosyal medyadan kaynaklanmasından korkuyorlar. Bir taraftan, yalnızlaşan gençlik, diğer taraftan sosyal medya yolu ile yeni şiddet metodlarının gelişmesinden endişe ediliyor. Kanımca, sosyal medya etkin bir rol oynasa da konuyu açıklamaya yetmemekte. Yeni ceza yasası, son yıllarda ekonomideki canlılık ve altı yıl öncesine kıyasla, staj yeri bulmada kolaylıklar da önemli rollere sahip. Tüm bunların yanında, istitastiklere karşı mümkün oldukça mesafeli yaklaşmak gerekir, çünkü statistikler bir an fotoğrafı gibidir ve daha çok toplumun şikâyette bulunma tavrını sergiler. İstistatiklerde de olsa, kuşkusuz gençliğin günah keçisi olarak gösterilmemesi sevindirici bir durum.

  Temennim, geleceğimiz olan gençlere, ekonomik kriz gibi zor dönemlerde de perspektifler ve barış için mücadele sunabilmemizdir.

  http://www.luppolopizza.com/community/ribolovniy-magazin-v-odintsovo-na-karte.html рыболовный магазин в одинцово на карте  Burka yasağı

  isvicre'de burka yasagi - www.haberpodium.com

  Kanton Tessin’in Eylül 2013’te halk oylamasında getirdiği Burkayı Yasaklama inisiyatifi yüzde 65 oranında oyla kabul edilmişti. Bir sonraki aşamada ise Kanton anayasasının değiştirilmesi gündeme gelmişti. Bu durumda kantonların anayasalarındaki değişikliklerin Federal Parlamento’da (Nationalrat) ve Temsilciler Meclisi’nde de (Ständerat) kabul görmesi gerekiyordu. Her iki meclis bu değişikliğı kabul ederken, İsviçre’de ilk kez, Kanton Tessin’de, Burka yasağı 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş oldu.

  Olmayan bir sorundan zevk alan, Burka aracılığı ile yabancı düşmanlığını hedefleyen kimi aşırı sağcı çevreler hızını alamayıp, Mart 2016 tarihinde İsviçre genelinde Burka’yı yasaklamak hedefi ile, bir inisiyatif için imza toplamaya başladılar.

  Avrupa’daki yabancı düşmanlığı yapan partiler, genelde göçmenler özelinde islama karşı yaptıkları politikalarda prim toplayınca ve bu politikalarının seçimlerde oya dönüştürdüğünü görünce, bu anti-göçmen ve islam-karşıtı propagandaların sürekli yapılması yolunu seçiyorlar. Gerek minarenin gerekse de burkanın İsviçre’deki sayısının elle sayılabilcek kadar az olması bir şey değiştirmiyor.

  урок секс сестра  İsviçre Yeşiller Partisi’nin atom santrallerine karşı inisiyatifi

  Isvicre Atom santralleri - www.haberpodium.com

  İsviçre Yeşiller Partisi’nin atom santallerinin açılışından 45 yıl sonra kapatılmasını isteyen inisiyatifi, 2016’da halk oylamasına sunuldu. Bu inisiyatife göre dünyanın en eski atom santrali olan Beznau I’in yanında Beznau II ve Mühleberg’in 2017 yılında AKW Gösgen’de 2024 ve AKW Leibstadt 2029 yıllarında fişlerinin çekilmesi gerekiyordu. Oylama sonucu, Yeşiller Partisi açısından büyük bir başarı teşkil etse de, ne yazık ki bu inisiyatif halk oylamasında yüzde 46 oranında kabul görerek, yeterli olmayan bir sonuç aldı. Bu sonucun en büyük nedeni, tüm sağ partilerin ve ekonomi çevrelerinin büyük direnişinin yanında, oylamadan kısa bir süre önce Ulusal Parlamento’nun kabul ettiği enerji stratejisi 2050 idi. Bu stratejiye göre Beznau I’in 2029’da kapatılması öngörülüyor ve diğer atom santrallerinin açılışından 40 yıl sonra uzun ömürlü konseptler sergilemesi isteniyor. Diğer taraftan İsviçre’nin giderek ekolojik kaynaklardan elektrik üretimini arttırması da öngörülüyor.

  порно о рабах Emeklilere (AHV) zam inisiyatifi

  isvicre'de emeklilik-www.haberpodium.com

  Emeklilere 250 franka kadar zam öngören AHFplus, sendika, yeşil ve sol çevrelerin inisiyatifi ne yazık ki 2016’daki halk oylamasında kabul görmedi. Pensiyon kasaların yatırımlarındaki gelirin düşmesi ve bunun alınan emekli aylıklarına yansımasını gidermek amacı ile bir olasılıkla Federal Parlamento’dan emekli aylıklarına 70 Franklık gibi bir artış çıkabilir. AHV önümüzdeki süreçte de birçok tartışmalara konu olacağa benziyor; Kadınların emeklilik yaşlarının 65’e, erkeklerin 67’e çıkarılması, emeklilerin reşit olmayan çocuklarına ödenen maaşların kaldırılması, dullara emeklilik aylıkların sadece reşit olmayan çocukları varsa verilmesi, vs…

  коломенская 25 спб на карте Yaptırım inisiyatifi

  isvicre'den yurtdisi edilme - www.haberpodium.com

  Almancası Durchsetzungsinitiative olan yaptırım inisiyatifi, yurtdışı etme inisiyatifi (Ausschaffungsinitiative) sonrası, yine SVP tarafından halk oylamasına sunulmuştu. Küçük suç işlemelerde dahi, yabancıların yurtdışı edilmesini öngören, yurtdışı etme inisiyatifinin parlamentoda yasaya geçirilmesinden hoşnut olmayan SVP, yeni bir initiyatif ile ilk inisiyatifinin, uluslararası antlaşmalar ve yargının bağımsızlığını gözetmeksizin, kayıtsız ve şartsız yasaya uygulanmasını istemekteydi. Oysa Parlamento, örneğin hakimlere istisnai durumlarda karar hakkı tanıyordu. Bu yeni inisiyatif 2016 yılında halk oylamasına gitmiş, tüm diğer parti ve sivil örgütlerin desteği ile, yüzde 59 gibi büyük bir çoğunlukla reddedilmişti. Bu oylama ile duvara toslayan SVP, yabancılar konusunu kamuoyunda canlı tuttuğu için, yine de kârlı çıkmıştır.

  http://kans.co.id/leon/afisha-sobitiy-rostovna-donu.html афиша событий ростовна дону Toplu göç inisiyatifi

  isvicre'de toplu göc www.haberpodium.com

  Almancası Masseneinwanderung olan SVP’nin toplu göçe karşı inisiyatifi, İsviçre’ye gelen göçmenlerin sayısını kısıtlama ile ilgili idi ve Şubat 2014’te halk oylamasında kabul görmüştü. Bu inisiyatif, Avrupa Birliği ile olan serbest dolaşımı sağlayan ikili antlaşmaların gerekirse iptal edilmesi istenmekte ve göçü kontenjana bağlayarak, örneğin yabancıların aile birleşimini ve sosyal yardım alabilmesini engelleme, iş pazarında İsviçre’de oturanlara öncelik tanıma istemlerini içermekteydi. Söz konusu inisiyatif 2016’nın sonlarında Parlamento tarafından kabul edilip, Avrupa Birliği (AB) ile olan ikili antlaşmalara ve serbest dolaşıma zarar vermeksizin yasalaştı.

  Buna göre işçi arayan bir işyeri, önce işçi kurumundan kayıtlı işsiz birisini görüşmeye davet edecek. Sunduğu inisiyatifin bu şekilde yasaya geçmesinden hoşnut olmayan SVP, diğer partilere anayasayı çiğnedikleri suçlamasında bulunsa da, yeni yasaya karşı referanduma gitmedi. SVP’nin yan kurumu olan AUNS (Bağımsız ve Tarafsız bir İsviçre Hareketi), bu yazının kaleme alındığı sıralarda, SVP’yi de şaşırtan bir açıklamayla, AB ile olan serbest dolaşımı da kapsayan ikili anlaşmaların iptali için bir inisiyatif başlatarak imza toplamaya gideceğini bildirdi. Ayrıca, referunduma başvuru süresinin son gününde, SP üyesi bir üniversite profesörü olan Nenad Stojanovic, bu yasanın Parlamento’dan bu şekilde geçmesine karşı referanduma gideceğini belirtti. Bu girişiminde, SVP’nin mağdurluk politikasını engellemeyi hedefleyen Nenad Stojanovic, bu yola halktan olur almak için başvurduğunu belirtiyor. Bilindiği gibi, referendum için İsviçre genelinde 100 gün içerisinde, oy hakkına sahip kişilerden elli bin geçerli imza toplamak gerekiyor.

  фото голых людей на пляже En sıcak ve kurak Sonbahar 2016

  Isvicre'de kurak iklim - www.haberpodium.com

  Alman kökenli Hildegard Knef, “Dünyanın sonu Zürich gölü kenarında, gölgede otuz derecede geldi” der, bir aşkın, bir sıcak yaz gününde bitimini anlatan şarkısında. Yazların sıcağına, kuru geçmesine alıştık, ancak sonbaharın 2016’daki kadar sıcak ve kuru geçmesi, kayıtlar yapıldığından beri hiç raslanmamış bir olgu. Bırakın Noel’i, yılbaşına da karsız girdik. Kayak merkezlerinın bir kısmı teleferiklerini hiç çalıştırmadı. Bazıları, makina gücü ile, ki oda gereken soğuğu yakalayabiliyorsa, suni kar üretmeye gitti. Öyleki, kayak yapılabilmesi için üretilen kar, sadece kayak şeritlerine yetebiliyor ve yeşil çimenlerin yanında, kara koyunun sırtındakı alaca beneklere benziyor.

  2016’nın son haftasında, daha henüz yılbaşı havai fişekler atılmadan iki üzücü haber geldi: aşırı sıcaklıklar ve kuraklıklardan dolayı Tessin ve Graubünden Kantonlarında orman yangınları tüm çabalara karşın bir hafta süreyle devam etti.

  Bu gerçeklik bizlere, iklimin değiştiğini, küresel ısınmanın arttığını, bağırarak sesleniyor. Bu gidişatın bir kısmında biz insanoğlu ve kızının sorumluğu bulunuyor. Dünyanın ve doğanın bize vereceğinden daha fazlasını sağmaya çalışıyor ve elde edileni de adaletsiz bir şekilde dağıtıyoruz. Temennimiz daha sosyal ve adaletli bir dağılımın biz insanlara eşlik etmesi.

  форма п 3 образец Dünyanın en uzun tüneli Gotthard açıldı

  17 yıllık çalışmalardan sonra, 57 km ile dünyanın en uzun olan tüneli hizmete girdi. Günde 260 yük treni ve 65 yolcu treni aktarma kapasitesine sahip olan Gotthard tüneli 1 Haziran 2016’da, Angela Merkel und Alexander Dobrindt, Francois Hollande, Matteo Renzi gibi uluslararası önemli politikacılarının da aralarında bulunduğu büyük bir gösteri ile açıldı.

  SVP’nin ulusal parlamenterlerden Sylvia Flückiger, Federal Hükümet’e bir soru önergesi ile, “Allah’a yaklaşma anlamına gelen Derviş danslarının açılış gösterilerinde yer almasının, İsviçre’nin kendi kültüründen uzaklaştığı anlamına gelmiyor mu?” sorusunu yöneltti. Konu Flückiger için o kadar önemliydi ki, gösterilerin yapıldığı gün kendi doğum gününü kutlamasından dolayı gösterilere katılamamış olmasına karşın, bu denli önemli bir ulusal sorunu savsaklamamak gerektiğini düşünüyordu. Federal Hükümetin cevabında ise, Derviş dansına benzetilenin, ot desteleri olduğunu belirtiyor.

   

  http://vicenzacorsi.com/delo/parom-sochi-turtsiya-raspisanie.html паром сочи турция расписание 2017 Yılında Gündeme Gelecek Olan Konular

  прижали ребенку палец что делать Yeni vatandaşlığa geçme yasası 2018’de yürürlüğe giriyor

  isvicre vatandasligi - www.haberpodium.com

  Ulusal Parlamento, 1.1.2018’de yürürlüğe girecek olan vatandaşlığa geçme yasasını 2016 yılında yeniden düzenlemişti. Buna göre, vatandaşlığa başvurmak için İsviçre’de 12 yerine, 10 oturum yılı yeterli olacak. Ancak, başvuru sahibinin yerleşme hakkını içeren C oturumlu (C Ausweis) olması gerekiyor. Daha önceleri B, F ve hatta N oturumlularda diğer şartları yerine getirdiklerinde, bireyler vatandaşlık için başvurabiliyorlardı. Yeni yasaya göre ayrıca, kişinin başvurudan önceki son üç yıl sosyal yardım almamış olması (eğitim gören çocuklar için geçerli değil) ve oturduğu yerin dilini iyi bilmesi gerekiyor. Bu kıstaslar en az uyulması gereken kıstaslar. Kantonlar kıstasları daha da katılaştırma olanaklarına sahip.

  характеристики провод ввг 3х 1.5 Üçüncü nesil için kolaylaştırılmış vatandaşlık

  isvicre'de 3. nesil icin kolaylastirilmis vatanadaslik - www.haberpodium.com

  Waad Kantonu’ndan İtalyan kökenli ikinci nesilden, Ada Marra bu yasa önersini sekiz yıl önce vermişti. Geçen sene Parlamento’ya gelen ve olumlu bir sonuç ile geçen bir yasa tasarısı, üçüncü neslin kolaylaştırılmış vatandaşlıktan (Erleichterte Einbürgerung) yararlanmasını öngörüyor.

  SVP’nin dışında diğer tüm partiler tarafından desteklenen yasa, İsviçre’de yılda beş bin kişiye kolaylaştırılmış vatandaşlıktan yararlanmayı sağlayacak ve Anayasa değişikline neden olmasından dolayı, 12 Şubat 2017’de halkoylamasında sunulacak.

  Düzenleme, dede veya nenesi İsviçre’de yaşayan üçüncü neslin kolaylaştırılmış vatandaşlıktan (kısa sürmesi, az masraflı olması vs.) yararlanmasını öngörmekte. Göçmenlerin bu oylamayı (diğer tüm oylamaları da) kaçırmayıp, “Evet” demek için hemen işbaşına geçmesi gerekiyor.

  книги эротика читать Şirket vergileri III (Unternehmenssteuerreform III: USR III)

  İsviçre’nin uluslararası şirketlere ve holdinglere yaptığı vergi indirimleri, bunların İsviçre’ye yerleşmesine kolaylık ve cazibelik sağlıyordu. Bu uluslararası standartlara uygun değildi ve bundan dolayı İsviçre uluslararası alanda eleştirilere ve baskılara maruz kalmıştı. Bu durumu uluslararası standartlara uygun kılmak için kısa adı Unternehmenssteuerreform III (USR III) olan yeni bir şirket vergileri reformu yapmak gerekli oldu. Ancak, bu reformla birlikte uluslararası standartlara uygun bir şekilde şirketlere yenilik ve araştırmalar konularında yeni vergi imtiyazları getirilmek istenirken, yerli şirketlere de yeni vergi indirimleri talep edilmekte. Diğer taraftan, kârdan da vergi indirimi öngörülüyor. Federal Hükümet, kantonların açığını kantonlara ödediği gelir vergisi payından yüzde dört oranında arttırma ile kantonların bir kısmının kaybını karşılama yolunda gidiyor.

  Federal Hükümet yeni reformla kaybın 800 milyon frank olacağını tahmin ediyordu. Oysa şimdiki verilere göre bu rakam 4 milyar Frank (belki daha da fazla). Bu farkı kapatmak ancak vatandaşlardan alınan vergilerin yükseltilmesi, sağlık, sosyal, eğitim ve toplu taşımacılık alanındaki yatırım ve harcamaların kısıtlaması ile olanaklı olabilecek.

  Bu sebeplerden dolayı, Yeşiller, SP ve sendikalar konuyu referanduma götürmek için imza topladılar. 12 Şubat 2017’de oylamaya gelecek olan şirket vergileri referandumuna, Yeşiller, SP ve sendikalar “Hayır” diyor. Bu, reformun yükünün dar gelirli kesime yıkılmasını istemeyenlerin “Hayır” demesi gereken bir oylama.

  2017 yılına hoş geldin derken, yeni yılın sizlere, çevrenize ve tüm insanlığa adaletli bir barış yılı olmasını diliyorum.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • KANTONLARDAN VATANDAŞLIK İÇİN YENİ DÜZENLEMELER

  Gectiğimiz yıl yapılan Federal Yasa değişikliği ile, İsviçre vatandaşlığına geçmek isteyen göçmenlerin İsviçre’de 10 yıl, kanton ve belediyelerde ise 2 ile 5 yıl arasında ikamet etmeleri gerektigine dair bir düzenleme yapılmıştı. İsviçre'de, kantonlarda ve belediyelerdeki ikamet şartları bölgeden bölgeye değişiklik gösterebiliyor.  READ MORE

 • KANTONLARDAN VATANDAŞLIK İÇİN YENİ DÜZENLEMELER

  Gectiğimiz yıl yapılan Federal Yasa değişikliği ile, İsviçre vatandaşlığına geçmek isteyen göçmenlerin İsviçre’de 10 yıl, kanton ve belediyelerde ise 2 ile 5 yıl arasında ikamet etmeleri gerektigine dair bir düzenleme yapılmıştı. İsviçre'de, kantonlarda ve belediyelerdeki ikamet şartları bölgeden bölgeye değişiklik gösterebiliyor. 

  READ MORE
 • Vatandaşlığa Başvurun!

  Derya Özgül,  LL.M

  Hukukçu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

   

  İsviçre’de 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yeni vatandaşlık yasası yürürlüğe giriyor. Bu konuyu dergimizde birçok kez ele aldık. Tekrar etmekte fayda olduğunu düşünerek yeniden bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.

  İsviçre Sosyal Demokrat Partisi SP yetkilileri, vatandaşlık başvuruları sürecinde göçmenlere yardımcı olacaklarını duyurup, başvuru sırasında ihtiyaç duyanlara yol göstereceklerini açıklamışlardı. Bu yardım, başvuru forumlarının nereden alınabileceğinden, dil sınavı veya komisyon karşısında görüşmeye kadar çeşitli bilgiler içeriyor.

  Zürich ve Basel şehirlerinin belediye başkanları bu desteği bir adım öteye taşıyarak, vatandaşlık hakkı doğan göçmenlere birer mektup gönderdiler ve vatandaşlığa başvurmaları yönünde çağırlarda bulundular. Zürich Belediyesi’nde, mektubun yollanmasından sonra, üç hafta içerisinde 1000’den fazla ek vatandaşlık başvuru bilgisi alındı.

  Cenevre ve Waad kantonları daha önce buna benzer bir çalışma başlatıp göçmenleri vatandaş olmaları için teşvik etmişlerdi. Sonrasında, bu iki kantondaki vatandaşlık başvurularında yüksek düzeyde artışlar oluğu görüldü.

  Kanton Zürich Adalet ve Güvenlik Direktörlüğü Başkanı olan SP’li Jacqueline Fehr de kantondaki tüm belediyelere, vatandaşlık hakkı doğanlara bu tarz mektupları desteklediğini bellirti.

  Zürich şehrinde başvuru artışı beklenirken, genel olarak Kanton’da pek bir artış beklenmiyor. Bunun nedeni ise, Fehr’in mektubunun, özellikle de sağ partilerin güçlü olduğu belediyelerde çok da olumlu karşılanmaması.

  Winterthur ve Uster şehirleri Fehr’in talebine henüz bir cevap vermiş değiller. Dietikon, Volketswil ve Oberstammheim belediyeleri ise, vatandaşlık hakkı doğanlara uyarı yapmayacaklarını belirtiyorlar.

  Volketswil Belediye Başkanı Jean-Phillipe Pinto (CVP); “Vatandaşlık sürecinin zorlaştırılmasının arkasından duruyorum. Vatandaşlık başvurusu ile ilgili herhangi bir zorlamaya gerek duymuyorum“ diyor. Diğer belediyeler ise, “Entegre olanlar zaten kendiliğinden gelip başvururlar. Bu konuda herhangi bir reklam kampanyası başlatmayacağız.“ açıklamasında bulunuyorlar.

  http://girlbaskets.com/lifes/seks-molodih-russkih-nd.html секс молодых русских нд Vatandaş olun

  Yeni vatandaşlık yasası ile amaç sadece iyi entegre olmuş göçmenlerin vatandaş olabilmeleri. Bu vesile ile vatandaşlık şartları daha da sıkılaştırılacak. Bu uygulamalardan bazıları şöyle;

  http://morganmarketingsystems.com/community/skolko-seychas-vremeni-na-kurilskih-ostrovah.html сколько сейчас времени на курильских островах 10 yıl şartı: Yeni vatandaşlık yasası ile, 12 yıl olan ikamet süresi şartı 10 yıla düşüyor.

  C oturumu şartı: 01.01.2018 tarihinden itibaren sadece C Oturum hakkına sahip olanlar, vatandaş olabilecekler. Şu an B yada F oturum sahibleri de vatandaş olabiliyorlar. F kimlikli oturum sahipleri için burada kaldıkları sürenin yarısı hesaplanacak.

  3 yıl sosyal yardım almama şartı: Şu an sosyal yardım alanlar için en fazla bir yıl sosyal yardım almama şartı bulunurken, yeni yasa ile birlikte, kişi son üç yılda sosyal yardım almışsa vatandaşlık başvurusu yapamayacak.

  Sicil kaydı: Şu an başvuru yapanlara bireysel adli sicil kaydı bulunmaması şartı mevcut. Yeni düzenleme ile birlikte, bireysel adli sicil yerine, sadece yetkililer tarafından görülen sicil kaydının da bulunmaması gerekiyor.

  "İyi entegre olmanın" diğer kriterleri şöyle sıralanıyor;

  • Bulunulan bölgede konuşulan ülke diline hakim olmak
  • Kamu güveni, kamu düzeni ve anayasa değerlerine saygı duymak
  • Çalışıyor olmak
  • Ailenin entegre olmasına yardımcı olmak
  • İsviçre’ye dair sosyal yaşam koşullarını bilmek
  • Herhangi bir ceza almamış olmak
  • İcra ve vergi borcu bulunmamak
  • İsviçre’nin iç ve dış güvenliğini tehlikeye atmamak

  Bu anlamda, burada tekrar uyaralım; Vatandaşlık başvuru hakkınız bulunuyorsa, yeni yıla kadar başvurunuzu mutlaka yapın. Daha sonra yapılan başvurularda yeni yasa uygulanacak.

  Son dönemlerde vatandaşlık başvurularında artışlar olduğu görülüyor. Başvuru süreleri 1 ile 2 yıl arasında sürebiliyor. Bu süre zarfındaki başvuruların artışlarında bekleme süresi daha da uzayabilir.

  Her kantonun ve belediyenin şartları farklılıklar gösterdiği için, vatandaşlıkla ilgili en güncel bilgileri belediyelerin vatandaşlık bürolarından almanızı öneririm.

  Konuyla ilgili daha geniş bilgi almak isteyen okuyucularımız e-mail üzerinden bana ulaşabilirler.

   

  Not: İsviçre'de, hukuki konularda danışmanlık hizmetinden faydalanmak isteyenler yukardaki mail adresimden bana ulaşabilirler. Ayrıca Türkiye ile, tanıma/tenfiz davaları, tapu dava işlemleri, tebligat, vekâlet işlemi vs. türünden herhangi bir hukuki süreç içerisine giren ya da Türkiye’de hukuki takip yaptırmak isteyen okuyucularımız da iletişime geçebilirler.

   

   

   

   

   

   

   

   

  READ MORE
 • Yurtdışı Etme İnisiyatifi 1 Ekim’de Uygulamaya Konuluyor

  Derya Özgül  LL.M

  Hukukçu

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

   

   

  Yurtdışı Etme İnisiyatifi (Ausschaffungsinitiative) 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. 

  28 Şubatt’ta yapılan referandumda halk Yaptırım İnisiyatifi’ne (Durchsetzungsinitiative) güçlü bir şekilde “Hayır“ dedi. Bu aşamadan sonra Federal Hükümet ve kantonlar, ağır ceza alanların yurtdışı edilmeleri için gerekli olan uygulamaların hazırlıklarına başladılar.  

  SVP tarafından gündeme getirilen Yurtdışı Etme İnisiyatifi 2010 yılında kabul edilmişti.

  Federal Hükümet geçen yıl bu inisiyatifle ilgili belirli değişiklikler yaparken, uygulama, yaşama geçirilmek amacıyla hazır hale getirilmişti. Ancak yine SVP tarafından sunulan Yaptırım İnisiyatifi’nden dolayı uygulamalar yürürlüğe girememişti. 28 Şubatta ortaya çıkan sonuç doğrultusunda Yurtdışı Etme İnisiyatifi’nin yürürlüğe girme tarihi 1 Ekim 2016 olarak belirlendi.

  Bu uygulamaya göre; yasa değişiklikleri ile yurtdışı edilme durumunda, sadece istisnai hallerde kişisel/ bireysel haklar göz önünde bulundurulacak. Örneğin burada doğup büyüyen bir bireyin durumu istisnai olarak değerlendirilebilecek. Bireysel hak değerlendirilmesinde bireyin yasal hakları ve özel yaşamı gibi kriterler gözönünde bulundurulurken, kişinin yurtdışı edilmesi ile İsviçre hak ve hukuku arasında bir değerlendirme yapılması gerekecek.

  1 Ekim’de yürürlüğe girecek olan yasa ile; bir göçmenin yaralama, cinayet, yaşamı tehlikeye atma, ağır cinsel suç, zorunlu evlilik, dolandırıcılık, ciddi maddi hassar, vergi kaçakçılığı gibi suçları işlediği ispatlandığı takdirde, ceza mahkemesi o bireye yurtdışı edilme cezası verebilecek. Bunun devamında o kişiye 5 ile 10 yıl arasında İsviçre’ye giriş yasağı konulurken, herhangi bir tekrar durumunda bu süre 20 yıl ya da ömür boyu olabilecek. Bu suçların dışında, bir göçmen tarafından işlenen başka bir suç durumunda da hakimlerin yurtdışı etme yetkileri arttırılıyor. Ancak bu genel bir uygulama olmayacak. Karar, kişiye özel yapılacak bir değerlendirme sonucunda verilebilecek. Bu tür suçlarda ise isviçre’ye giriş yasağı 3 ile 15 yıl arasında değişebilecek.

  İsviçre’de şu an itibariyle uygulanan yurtdışı etme cezasının oranı yılda yaklaşık 500 kişi. Yeni uygulama ile bu rakamın 400’e düşmesi bekleniyor.

  Türkiyelilerin Yüzde 14’ü Yaptırım İnisiyatifi için “Evet“ oyu kullandı.

  Son referandumlardan yola çıkılarak yapılan bir anket sonrasında, Yaptırım İnisiyatifi’ne evet oyu kullanan Türkiyeli göçmenlerin oranı yüzde 14.  Bana göre yüzde 14 çok yüksek bir oran. Evet oyu kullanan Türkiyeli göçmenlerin, inisiyatif teksti ile ilgili ne kadar bilgi sahibi oldukları soru işareti!

  Vatandaş olun!

  Seçimlerde ve referandumlarda göçmenler yararına daha etkili sonuçların ortaya çıkması ve söz hakkımızın gerekli yerlere yansıyabilmesi için, İsviçre vatandaşı olmanın önemini sürekli dile getiriyoruz. Bir süre önce kabul gören bir inisiyatif sonucunda vatandaş olma hakkının sınırlandırıldığını belirtmiştik. Vatandaşlık için gereken 12 yıllık ikamet süresi 10 yıla düşürüldü. Ancak bununla birlikte kısıtlamalar da geldi. 2017 yılında yürürlüğe girecek olan bu yasa ile sadece C (Niederlassung) oturum hakkına sahip olan göçmenler vatandaş olabilecek. Bu anlamda özellikle F veya B oturum hakkı olup da 12 yıldan fazla bir süre İsviçre’de ikamet eden ve kantonların diğer şartlarına uyan bütün göçmenlerin vatandaşlık başvurularını bir an önce yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum!

   

  Not: İsviçre'de, hukuki konularda danışmanlık hizmetinden faydalanmak isteyenler yukardaki mail adresimden bana ulaşabilirler.

   

   

   

   

  READ MORE