İsviçre'deki haber kaynağınız.

FRANSA'DA MACRON DÖNEMi

Fransa'da bugün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez aday Emmanuel Macron cumhurbaşkanı seçildi. Seçimlerin ilk turu 23 Nisan'da en çok oyu alan diğer aday aşırı sağ Ulusal Cephe'den Marine Le Pen'e karşı yarışan Macron, bugünkü ikinci turda rahat bir zafere ulaştı. İlk tahminlere göre, Macron oyların yüzde 65,5'ini aldı. 

SCHENGEN BÖLGESiNDEKi KONTROLLER ARTTIRILDI

7 Nisan 2017 tarihi itibariyle Schengen bölgesine giriş çıkışlar, güvenlik nedeniyle daha sıkı kontrol edilmeye başlandı. Kimlik kontrollerinin arttırılması ile birlikte gümrük kapılarında yığılmalar yaşanıyor.

ANAYASA REFERANDUM TARİHİ, YURT DIŞI İÇİN 27 MART-9 NİSAN

16 Nisan 2017 tarihinde yapılması kararlaştırılan Anayasa değişikli referandumuna dair oy verme işlemi yurt dışı temsilciliklerinde 27 Mart - 9 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Gümrük kapılarındaki oylamalar ise 27 Mart-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

ALMANYA’DA SiLAHLI SALDIRI

Almanya'nın Münih kentinin Moosach ilçesindeki 'Olympia-Einkaufszentrum' adlı bir alışveriş merkezinde etrafa ateş açıldı. Saldırıda dokuz kişi ölürken, saldırıyı gerçekleştirenin İran asıllı bir Alman olduğu bildirildi. Saldırgan cinayetleri işledikten sonra intihar etti. Saldırıda üçü ağır olmak üzere 16 kişi de yaralandı.


Münih'in Moosach ilçesindeki "Olympia-Einkaufszentrum" adlı alışveriş merkezinde silah seslerinin duyulması üzerine çok sayıda polis olay yerine sevk edildi.

Alman Özel Kuvvetleri'nin olay yerine gelirken, yetkililer, kentin akıllı telefon uyarı sistemini kullanarak halka acil durum mesajı yolladı ve bölge halkı evlerinde kalmaları ve dışarı çıkmamaları konusunda uyardı. Mesajda, "Kendi güvenliğiniz için caddelerden ve meydanlardan uzak durun, saldırganlar elimizden kaçtı. Tren ve otobüs ulaşımı geçici olarak durduruldu. Televizyonlarını ve radyolarını açık tutun" ifadeleri yer aldı.belirtildi.

Güvenlik yetkilileri, yerel saat ile 20.30'da alışveriş merkezinin yakınında intihar eden bir kişinin cesedinin bulunduğunu duyurdu. Görgü tanıkları ve kamera kayıtları saldırganın cesedi bulunan kişi olduğunu doğruluyor. Saldırganın 18 yaşında İran asıllı bir Alman olduğunu belirten yetkililer, "Başka kişilerin bu olaya karıştıkları yönünde ipucumuz yok" açıklamasında bulundular.

Yaşanan kanlı terör saldırısı sonrasında Almanya'nın Münih kentinde OHAL ilan edildi. 

 

 

 

BERLİN'DE ÖLENLERİN SAYISI 12'YE YÜKSELDİ

Berlin’de Noel panayırına bir tırla düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi. Berlin'de, Noel panayırına giren bir tır çok sayıda kişiyi ezdi. Olayda 12 kişi ölürken, yaklaşık 50 kişi yaralandı. Radikal İslamcı IŞİD'e yakınlığı ile bilinen Amak haber ajansı saldırıyı düzenleyen kişinin “IŞİD’in askeri” olduğunu duyurdu. Haberin gerçek olup olmadığı araştırılıyor.

FRANSA'DA DEHŞET

isvicre haberleri-www.haberpodium.com

Fransa’nın güneyindeki Nice’de, kent merkezinde bir kamyon 14 Temmuz Ulusal Gün (Bastille) kutlaması yapan kalabalığın içine daldı. Paris Savcısı olay sonrası yaptığı açıklamada, 10'u çocuk ve genç, 84 kişi öldü. 52'sinin durumu ağır 202 yaralının olduğunu söyledi.