İsviçre'deki haber kaynağınız.

UNSPUNNEN 2017-İsviçre Gelenekleri Festivali

İsviçre Gelenekleri Festivali  - 26 Ağustos – 3 Eylül

11 yıl aradan sonra yeniden...

İsviçre’nin her bölgesinden, her yaştan insanlar, 26 Ağustos – 3 Eylül  tarihleri arasında İnterlaken’da yapılacak olan ve İsviçre’nin milli geleneklerinin, yemeklerinin sergileneceği Unspunnen Festivali’nde buluşacaklar.

9 gün sürecek olan bu festivalde ziyaretçiler; çobancılık, köy kadınları, geleneksel taş atma oyunları, hornussen (beyzbol-golf karışımı bir spor türü) ve havaya bayrak atma gibi gösterileri izlemenin keyfini yaşacaklar.

Festivalde müziğin de tadına doyulmayacak; Jodel, tambur, halk müzisyenleri ve korolar burada harika bir atmosferin ortaya çıkmasına vesile olacaklar.

Festival programı şöyle;

причины заикания и симптоматика заикания 26 - 27 Ağustos

Festival başlangıcı. Açılışa özel olarak İsviçre milli sporu Schwinget karşılaşmaları yapılacak. Bu karşılaşmalara İsviçre’nin en iyi 120 Schwinget sporcusunun katılması bekleniyor.

http://r-service77.ru/leon/cherez-skolko-v-inkubatore-poyavyatsya-tsiplyata.html через сколько в инкубаторе появятся цыплята 28 - 31 Ağustos

Bu tarihler arasında geleneksel İsviçre sporları sergilenecek. İsviçre sporlarını merak edenler bu bölüme katılabilirler.

где найти катану 28 Ağustos

Dağ çobanları ve köy kadınlarının geleneksel kıyafet gösterileri yapılacak.

поменять права в москве юао 29 Ağustos

Taş atma oyunları organize edilecek.

http://morethenever.myjino.ru/leon/konstitutsionnoe-pravo-grazhdan-na-zhiloe-pomeshenie.html конституционное право граждан на жилое помещение 30 Ağustos

Atmaca ve Hornussen karşılaşmaları yapılacak.

проблемы инженерного мышления 31 Ağustos

Alphorn ve bayrak salama gösterileri yapılacak.

подсмотрел пляж рассказы 1 -3 Eylül

Festival günleri bu tarihten itibaren daha çok müzik odaklı olacak. İsviçre halk müzikleri keyifli ve unutulmaz bir hafta sonu yaşamanızı sağlayacaktır.

работа вахтовым методом с проживанием 1 Eylül

 İsviçre Halk müziği ve Koro konserleri

http://klvrt.ru/delo/changes-come-perevod.html changes come перевод 2 Eylül

Geleneksel kıyafetler ve Jodel

игра где ты на острове 3 Eylül

Bugün büyük final günü. Bugünde, iki saat boyunca 26 kantonun farklı özellikleri canlandırılacak.

фильм приказ уничтожить Unsprunnen Festivali’nin tarihçesi

İsviçre Unspunnen Festivali ilk olarak 1805 yılında, İnterlaken yakınlarında bulunan Unspunnen kalesinde yapıldı. Festivalin asıl amacı, yıllarca Fransız diktası ve aşağılama politikaları ile karşı karşıya kalan İsviçre halkına bayram havası yaşatıp moral vermek. Burada kullanılan temel vurgular ise; İsviçre halkının savaş oyunlarını, öz duygu şarkılarını ve milli kimliğini güçlendirmek şeklinde.

İlki 1805’te yapılan ve her yıl yapılması düşünülen bu festivalin ikincisi 1808’de yapılırken, daha sonrasında 97 yıl boyunca hiç yapılamamış. 1905 yılında yeniden canlandırılıp, üçüncü kez organize edilen Unsprunnen Festivali 20.yy’da 6 kez daha organize edilmiş.

1946, 1955, 1968, 1981, 1993 ve 1999 yıllarında yapılan bu festivalin sonuncusu 2006 yılında gerçekleştirildi. Festival,  11 yıl aradan sonra bu yıl yeniden yapılacak.

Unspunnen Festivali yapılmadığı dönemlerde ise, kimi zaman Schwinget festivalleri yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LAVAUX ÜZÜM BAĞLARI

2007 yılından bu yana UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Lavaux üzüm bağları, Lozan yakınlarında, Kanton Waadt’da bulunuyor.

Burası, Vevey ve Montreux şehirlerini birbirine bağlayan ve 14 km uzunluğunda olan bir yol. Aslında yürüyüş yolu 11 km ve zaman olarak da 3 saat 15 dakika olarak hesaplanıyor.

Yürüyüş rotası Ortaçağ kasabası St. Saphorin’den başlıyor. Üzüm bağlarının arasından göl manzarasına karşı inişli çıkışlı devam eden rotanın son durağı ise Lutry.

Burada yol boyunca birçok tren istasyonu bulunuyor. Böylelikle istediğiniz an gezintinizi bitirebilirsiniz.

Cenevre Gölü kıyısı boyunca uzanan yaklaşık 800 hektarlık asma bahçeler 11. yy.’dan bu yana mevcut.

 

Göl manzaralı yol boyuyunca piknik alanları ve banklar bulunuyor. Karşınıza çıkacak olan bağlarda üzüm veya şarap alıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

“Beni Lavaux bağlarına götürün… Suların aktığı dağları görmek istiyorum…” Prince, 2010 yılında “Lavaux” isimli şarkısında bölgeyi böyle anlatıyor.

Lavaux şarap rotasında Chasselas üzümleri başrolü oynuyor. Bölgenin kendine özgü bir şarap kimliği var. Yumuşak ve hafif içimli beyaz şarap veren Chasselas üzümleri, Lavaux’un en belirgin üzüm türüdür. O kadar ki, UNESCO 2007 yılında bu buraları koruma altına almış.

Teras şeklinde ekilmiş şarap bağları misafirlerini sevgiyle kabul ederken, yerel şarapçılar yolda gezintiye çıkanlara meşhur şaraplarını tattırıyorlar. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bruderhaus

http://magribart.ru/leon/moskovskaya-pensiya-skolko-sostavlyaet.html московская пенсия сколько составляет Bruderhaus Doğa Parkı

 

Bruderhaus, Winterthur şehrinin güneyinde, Eschenberg ormanlarının içinde bulunan bir doğa ve vahşi hayvanlar parkıdır.

Bünyesinde, vaşak, kurt, yaban domuzu, bizon, dağ keçisi, çeşitli özelliklerde geyik ve ceylan türlerinden oluşan birçok hayvanı barındıran bu açık alan parkı 1890 yılında kuruldu. 

İçinde 80 vahşi doğa hayvanı bulunan bu park alanı, zaman içerisinde çeşitli değişikliklerle bugünkü haline getirildi.

Park yılın hergünü açık tutuluyor. Buraya Winterthur istasyonundan otobüs ile ya da özel araçla gelmek mümkün. Girişler ücretsiz. Araçlar için park ücreti de alınmıyor.

как делать скрины на телефоне samsung Çocuklara özel alanlar

Burasının çocuklar için oldukça keyifli bir eğlence mekanı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Çocuklarınıza vahşi doğa hayvanlarını tanıma, onları canlı görme imkanı sunabilirsiniz. 

Patikalardan oluşan gezi yolları sizi vahşi hayvanların yaşadığı barınaklara götürecektir. Bu yollar üzerinde çocuklara özel oyun alanları, onların meraklarını uyandıracak ahşap yapılar mevcut.

Dileyenler alandaki restorant ve açık büfe hizmetlerinden  yararlanabilirler. Burada çocuklara özel bir oyun parkı da bulunuyor.

Bol oksijen barındıran bu ormanlık alanda gril yapmak isteyenler için piknik alanları da mevcut.

http://personalizedmedicinemanagement.com/community/novoe-raspisanie-dachnih-avtobusov-orenburg-2017.html новое расписание дачных автобусов оренбург 2017 Önemli bir dinlenme ve gezi bölgesi

Burası, doğal ormanlık alanlarda yürüyüş yapmak, doğa ile içiçe olmak isteyenler için ideal bir yer. 

Winterthur için önemli bir dinlenme ve gezi bölgesi özelliği taşıyan bu bölge, geniş ormanlık alanları ile, doğayı ve orman gezisini sevenler için oldukça cezbedici.

Orman içindeki gezi yolları, doğayı keşfetmek için ziyaretçilerine birçok olanak sunuyor. Dileyenler buraya her mevsim gelip, doğanın sunduğu mevsimsel farklılıkları tadabilirler. Bölge, her mevsim kendine özgü güzellikler sunuyor.

Bruderhaus Doğa Parkı ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler www.wildparkverein.ch adresinden ya da 052 267 30 00 numaralı telefondan faydalanabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ViA MALA

Efsanevi ve etkileyici bir doğa...

300 metre yüksekliğe kadar erişen kayalar, birbirlerine sadece birkaç metre aralıkla uzanan yüksek tepeler, doğal suların yarattığı renk oyunları, büyüleyici doğal çukurlar ve şaşırtıcı özelliklere sahip kaya oluşumları...

Doğasal güzelliklerin etkisini yansıtan Via Mala vadisi buraya gelen herkesi büyülemeyi başarıyor.

Graubünden Kantonu sınırları dahilinde bulunan bu vadi yaklaşık 5 km uzunluğunda.

 

Romanca dilinde “Kötü Yol“ anlamına gelen Via Mala, Thusis ile Andeer arasında yer alan ve sadece birkaç metre genişliğinde olan mistik bir vadi. Buradan, 359 merdiven basamağı ile vadi derinliklerine inilebiliniyor.

Bir zamanlar “Kötü Yol“dan geçmesi gerekenler, burayı sevmez, pek geçmemeye çalışırlarmış buradan. Güzel olduğu kadar vahşi ve tehlikeli olan Via Mala, Alp Dağları’na giderken yol üstünde bulunan ve engel olarak görülen bir yermiş. Ancak dar olan bu vadi, kayaların düşme tehlikesine ve tehlikeli sulara sahip olmasına rağmen, Splugen ven San Bernardino Alp yollarına en iyi giriş yolu imiş.

Günümüzde ise, gezmek ve görmek için Via Mala bölgesine özellikle gidiliyor. 1739 yılına ait eski bir köprüsü ile artık turistik mekan haline gelen Via Mala, asma köprüleri ve sayısız merdiven basamakları ile eşsiz bir doğal güzellik sunuyor ziyaretçilerine.

Filozof Friedrich Nietzsche bir zamanlar: “Ben Via Mala’nın ihtişamı hakkında birşey yazmıyorum. Burayı görmemek, benim için İsviçre’yi gerçekten hiç tanımadığım anlamına gelirdi.“ diyor.

Şair Conrad Ferdinan Meyer ise: “Bu vadi, muhalefet ve isyanın keyfi dünyası gibi, azgın seller ve kayalar arasında kendine yol açarcasına uzanıyor.“ şeklinde tarif ediyor bu mekanı.

Via Mala vadisi üzerinde meşhur bir köprü bulunuyor. Köprünün uzunluğu 56 metre. İki ucu arasındaki 22 metrelik eğim farkı bulunan bu köprü, bu nedenle bir merdiven olarak tasarlanmış.

Via Mala etrafında Bronz Çağı’na uzanan kaya resimleri bulunuyor. Bir yerleşim bölgesi olduğu tahmin edilen bu vadi etrafında kullanılan yolların o döneme uzandığına inanılıyor.

Araştırmalar, Romalılar zamanda buradan bir yolun geçtiğini ortaya koyuyor.  Ancak bu yolun rotasının araçlar için de uygun olup olmadığı hala belirsiz.

Birçok doğa gezi yolunun bulunduğu Via Mala’yı ziyaret etmek isteyenler şu iletişim bilgilerinden de faydalanabilirler;

 

Gästeinformation Viamala

Äussere Bahnhofstrasse 4 

CH-7430 Thusis

Tel. +41 (0)81 650 90 30

www.viamala-schlucht.ch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liechtenstein

isvicre ve Liechtenstein www.haberpodium.com

Hapishane, havalimanı ve bürokrasinin olmadığı, bir ucundan diğer ucuna araba ile geçişin kabaca 20 dakika sürdüğü bir ülkedir Liechtenstein. İsviçre ile Avusturya arasında yer alan Liechtenstein, 160 km²’lik yüzölçümü ile dünyanın altıncı küçük devleti iken, sınırları 76 km uzunluğundadır. Ülkenin yarısını Ren Vadisi kaplarken diğer yarısı ise, Alp bölgesinden oluşur.

Ülkeye adını ülkeyi yöneten Liechtenstein ailesi vermiş. Demokratik parlamenter monarşiyle yönetilen Liechtenstein’ın şu anki Devlet Başkanı Prens Alois von Liechtenstein’dır.

Toplamda 37.000 kişinin yaşadığı Liechtenstein’ın Hükümet merkezi, 26.000 nüfuslu başkenti Vaduz’da bulunur ve ülke  parlamentosu 25 milletvekilinden oluşur. Ülkenin başkenti Vaduz olsa da, en büyük kenti Schaan’dır. Ülkede ikamet eden göçmenlerin oranı takriben % 34’tür. Son verilere göre burada 885 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşamaktadır.

Ülke zenginliğinin kaynağı

Yaklaşık 40 yıl öncesine kadar Liechtenstein Prensliği’nin başlıca gelir kaynağı tarım iken, günümüzde ülke halkının yalnızca % 4’ü tarım ve ormancılıkla uğraşmaktadır. Liechtenstein günümüzde gerçek bir “vergi cenneti” ve uluslararası bankacılık merkezi haline gelmiştir. Sadece başkent Vaduz’da 30’dan fazla banka şubesi mevcuttur. Pekçok uluslararası yatırımcı, ülkedeki posta kutuları aracılığıyla temsil edilmekte, bu kuruluşların vergilendirilmesi de, gelir yönünden devlete oldukça yüklü katkılarda bulunmaktadır. Liechtenstein bundan dolayı dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.

İsviçre ile bağı

isvicre ve Liechtenstein www.haberpodium.com

Liechtenstein, İsviçre ile 1921 – 1924 yılları arasında gerçekleştirilen para ve gümrük birliği; vergi sisteminin oturmasına, sanayi devleti olma yolunda ilerlemesine olanak sağladı. Liechtenstein’ın ne kendine ait para birimi vardır, ne de ordusu. Ülkede kullanılan para birimi, İsviçre franki iken, ülke güvenliğini de İsviçre ordusu sağlıyor.

Kayak sporları

isvicre ve Liechtenstein www.haberpodium.com

Ülke özellikle kış mevsiminde turist çekerken, Aralık’tan Nisan sonuna kadar kış turizmine elverişli yapısı, kış sporlarını sevenler için önemli bir alternatif sağlıyor. Kayak merkezleri ile ünlü olan ülkenin ulusal sporu kayaktır. Özellikle Malbun’daki kayak merkezi çok ünlüdür. Burası toplamda 21 km uzunluğunda olan bir kayak pistidir.

Yaz mevsiminde buraya gelmek isteyenler burada açık otel, hostel veya pansiyon bulmakta zorlanabilirler. Bu tür yerlerin açık olduğu zamanların genelde kayak sezonun olduğu zamanlar olduğunu belirtelim.

Görülecek yerler

Triesenberg ve Schellenberg-Ruggell bölgelerindeki müzeler, St. Mamerten ve Maria Kiliseleri, Triesen’in eski şehri, Planken’daki St. Joseph Şapeli, Balzers’deki Gütenberg Sarayı ve  St. Peter Şapeli, ülkenin görülmeye değer yerlerinden bazılarıdır.

Vaduz

Vaduz tüm sevimliliği ve tarihi dokusuyla dikkat çekse de, şehri 2 saat gibi kısa bir zamanda gezebilirsiniz. Vaduz’da görülecek yerler arasında, ülkenin kültürel ve ulusal değerlerinin sergilendiği Ulusal Müze, Sanat Müzesi, dünyaca meşhur alışveriş caddesi Städtle, Liechtenstein prensinin yaşadığı şato ve Liechtenstein Katedrali yer alıyor. Burası Alp mimarlığının tipik örneklerini barındıran bir yerleşim birimidir.

Schloss Vaduz

isvicre ve Liechtenstein www.haberpodium.com

Şehrin, belki de ülkenin sembolü halen prensin içinde yaşadığı şatodur Schloss Vaduz. Burası şehrin 120 metre üzerinde yer alan bir yerleşkeye kurulmuştur. Şehrin ardındaki Alplerin yamaçlarına yerleşmiş bu görkemli yapı tüm ülkeye tepeden bakıyor. Şatonun yakınına kadar gitmeniz mümkün ancak burası prensin evi olduğundan iç tarafa geçmeniz mümkün değil.

Şato aslen 12. yüzyılda inşa edilmiş bir kaledir. 1499 yılında çıkan bir yangın sonucu yıkılan kale daha sonra yeniden inşa ediliyor. 1712 yılında prensliğin mülkiyetine geçen kale, 1938’den beri prense ve ailesine ev sahipliği yapıyor.

FL sembolü

Liechtenstein'ın uluslararası trafik kodu ve araç plakalarında FL kullanılır. Fürstentum Liechtenstein’ın kısaltılmış hali olan FL, Liechtenstein Krallığı anlamını taşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

St. Beatus Mağaraları

St. Beatus mağaraları, Bern Kantonu dahilinde olup, İnterlaken yakınlarında bulunan sarkıt mağaralar ağının ismidir. Bu mağaralar ağı Thun Gölü’nün kuzey kısmında yer alıyor.

Yolunuz İnterlaken’a düşerse St. Beatus mağaralarını mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Burada benzersiz bir doğa harikası sizleri bekliyor.

Otoparktan başlayıp ormanın içinden geçerek, mağara girişine kadar güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş sırasında yolunuz birçok köprü ile kesişirken, yükseklerden akan şelaleler size eşlik eder.

Niederhorn dağlığı içerisindeki mağaraya girdiğinizde, uzunluğu yaklaşık 1 km olan doğal bir yer altı tünelini keşfetmeye başlıyorsunuz.  Mağara içinde milyonlarca yıl önce ortaya çıkmış olan sarkıt ve dikitler eşsiz renkler ve doğal görünümler sunuyor ziyaretçilerine.

Mağaradaki geniş ve ışıklı yollar size burada olmanın güvenini verecektir.

1 km’den daha uzun olan bu mağaraların diğer kısımları güvenlik nedeniyle kapalı tutuluyor. Şu ana kadar bu mağara ağının yaklaşık 14 km’si incelenip araştırılabilmiş.

Girişte bir mağara müzesi de bulunuyor. Burayı da ziyaret edip mağara dünyası hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Sesli sisteme dayalı gezi kılavuzu ile mağara ve mağaracılık hakkında çok şey deneyimleyebilirsiniz.

Ejderha Efsanesi

Efsaneye göre, 6.yy’da bu mağaralarda ürkütücü ve ateş püsküren bir ejderha yaşarmış. Mağaların içinden ise hac yolunun bir kısmı geçermiş. Bir din adamı olan Aziz Beatus hac yolunu kullanırken bu ejderha ile karşılaşmış ve ona kutsal haçı göstermiş. Ejderha bunun üzerine kükreyerek kaçmış ve Thun Gölü’nün sığ sularına dalıp boğulmuş. Daha sonra Aziz Beatus bu mağaralarda inzivaya çekilip ölene kadar burada yaşamış. Mağara girişinde Aziz Beatus’un ait olduğu söylenen bir mezar bulunuyor. Kaldığı hücrenin benzeri olan bir yer de görülebilir.

Thun Gölü’nün yükseklerinde olan ve milyonlarca yıl öncesine dayanan bu doğa harikası ziyaretçilerini hayrete düşürüyor. Beatus mağaraları iç geçitleri, etkileyici holleri ve şelaleri ile özel bir mekan özelliği taşıyor.

Burada 2015 yılından bu yana rehbersiz keşif yapılabiliyor. Mağara gezileri yaklaşık 75 dakika sürerken, her 30 dakikada bir yeni bir grup ile gezinti başlatılıyor.

Küçük ziyaretçiler, ejderha kaydıraklarında keyifli zaman geçirirken, ejderhalara dair sesler duyup, onlar üzerine hikayeler dinleyebilirler.

Bazı uyarılar

Mağaraların içi 8 ile 10 derece sıcaklığı arasında. Sıcak giyinmenizde fayda var. Mağaraların içinde yemek- içmek yasak. Fotoğraf çekebilirsiniz ancak statif kullanamazsınız.

Güvenlik nedenlerinden dolayı çocuk arabalarının ve tekerlekli sandalyelerin girişine izin verilmiyor.

Aziz Beatus mağaraları, bu sezon için kapılarını 18 Mart’ta açtı. Burası Ekim ayına kadar, haftanın her günü saat 09.30 ile 17.00 arasında ziyaretçilerine açık tutluyor. 

Adres:

Beatushöhlen-Genossenschaft

3800 Sundlauenen

Tel. +41 (0)33 841 16 43

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.beatushoehlen.ch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZERMATT

Isvicre'de kayak merkezi Zermatt - www.haberpodium.com

Kaymayı sevenler için sezon başladı. Bu kez tatil de yapacağınız bir bölgeye götürüyoruz sizi. Zermatt’a...Bu bölgede kayak ve snowboard sezonu Kasım ayı sonunda başlayıp Mayıs ayında bitiyor.

Dünyanın en ünlü zirvelerinden biri olan Zermatt, Alp dağlarının zirvesi Matterhorn’un bulunduğu bölgenin hemen yamacında yer almaktadır. Buranın en yüksek çıkış noktası 3899 metredir.

Yüksekliği sayesinde, İsviçre’nin en çok kar yağışı alan bölgelerden biri olma özelliğine sahip Zermatt bölgesinin en güzel yanı, sınırsız kayak merkezi imkanlarının sunulması. Burada her seviye için pistler bulabilmeniz mümkün.

Zermatt’taki belli başlı kayak bölgeleri ve bu bölgelerin özellikleri şöyle;

isvicre'de kayak merkezi Zermatt - www.haberpodium.com

 

Sunnegga: Burası İsviçre’nin güney doğusunda bulunan ve 1620 metre yüksekliğinde olan bir bölgedir. İsviçre Alplerinin en meşhur bölgelerinden biri olan Sunnegga’nın kayak pistlerinin, kayağa yeni başlayanlar için ideal bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Gornergrat: Burası kayak severler için çok hareketli bir nokta. Orta zorlukta ve ileri düzeyde pistler mevcut.

Schwarzsee: Sakin bir yer olma özelliği taşıyan Schwarzsee’de daha çok çocuklara yönelik kayak eğitimleri veriliyor.

Gezilecek-görülecek yerler

isvicre'de kayak merkezi Zermatt - www.haberpodium.com

Zermatt, kayak merkezlerinin yanı sıra Avrupa’ nın en güzel dağ manzarasına sahip olan bölgelerden biridir. Yaklaşık 30 ayrı zirveyi görebilen Zermatt, doğa ile lüksü birleştirmeyi başarmış denebilir.

Alplerin muhteşem manzarasının yanı sıra, buranın daracık sokakları ve ünlü ağaç evleri de görülmeye değer. Burası, taşıt araçlarının kullanılmadığı huzurlu bir köy özelliği taşıyor ve kayak merkezlerine teleferik hizmeti veriliyor. Şehir içerisinde araç trafiğine izin verilmemesi, burayı yürüyerek keşfetmenizi çok daha keyifli kılabilir.

Zermatt’ ta gelişmiş bir tren ağı da bulunuyor.  Buraya Cenevre  ve Zürich gibi merkezlerden tren seferleri mevcut.

 

www.zermatt.ch