İsviçre'deki haber kaynağınız.

İSVİÇRE’DE BÖCEKBURGER DÖNEMİ

İsviçre'de "Protein bakımından zengin un kurdu" içerdiği belirtilen 'böcekburgerler', Basel, Bern, Cenevre, Lozan, Lugano, Zürih ve Winterthur kentlerindeki Coop marketleri raflarında yerlerini aldı.

YENİ İSTİHBARAT YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

İsviçre’de 25 Eylül 2016 tarihinde oylanan ve yüzde 65,5 Evet oranı ile kabul edilen Federal İstihbarat Dairesi Yasası bugün itibari ile yürürlüğe girdi. Yasanın kabulü ile birlikte, Federal İstihbarat Dairesi NBD’nin, tehditlerin tespiti ve güvenliğin sağlaması için günümüzün modern araçlarını daha etkin bir şekilde kullanıp, aynı zamanda istihbarat denetimini güçlendirebileceği ifade ediliyor.

OTOBÜSLERDE ÇOCUKLARA ÖZEL DÜZENLEME

İsviçreli politikacılar toplu taşımada ailelere yönelik yeni düzenlemeler talep ediyorlar. Belediye otobüslerine çocuk koltuklarının yerleştirilmesini ya da aile bölümlerinin oluşturulmasını isteyen politikacıların temel hedefi, herhangi bir devrilme ve düşme durumunu önlemek.

YENİ İSTİHBARAT YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

İsviçre’de 25 Eylül 2016 tarihinde oylanan ve yüzde 65,5 Evet oranı ile kabul edilen Federal İstihbarat Dairesi Yasası bugün itibari ile yürürlüğe girdi. Yasanın kabulü ile birlikte, Federal İstihbarat Dairesi NBD’nin, tehditlerin tespiti ve güvenliğin sağlaması için günümüzün modern araçlarını daha etkin bir şekilde kullanıp, aynı zamanda istihbarat denetimini güçlendirebileceği ifade ediliyor.


Yeni düzenlemeye göre, Federal İstihbarat Servisi şüphelendiği kişileri, savunma bakanlığı, bakanlar kurulu ve mahkemenin onayıyla, elektronik olarak izleyebilecek.

Bugün yürürlüğe giren yeni düzenleme ile birlikte, istihbarat kurumlarına izleme faaliyetleri için geniş yetkiler tanınırken, istihbarat kurumlarının telefon dinlemesine, e-postaları izlemesine, mekanlara ya da evlere gizli kamera ve ses kayıt cihazı yerleştirmesine, özel alanların aranmasına, bilgisayar sistemlerinin heklenmesine izin veriliyor.

Yasaya karşı olanlar, bu düzenlemeler ile bireysel özgürlüklerin zarar göreceğini, başka ülkelerin istihbarat örgütleriyle işbirliği yapılmasını gerektireceği için İsviçre'nin tarafsızlığının riske gireceğini dillendiriyorlar.

Federal Hükümet ise istihbarat kurumu NBD’ye verilecek yetkilerin yüksek riskli kişileri izlemek için ayda bir kez kullanılacağını söylüyor. Hükümete göre hali hazırdaki İsviçre yasaları, istihbarat kuruluşları iç tehditleri izlerken, istihbarat kuruluşlarının kamuya açık bilgilerden, yabancı istihbarattan başka kaynaklardan ve yöntemlerden yararlanılmasını engelliyor.

 

 

 

 

 

 

 

MALULEN EMEKLİLERİ GÖZETLEMEK YASAL DEĞİL

Federal Mahkeme, sosyal sigorta kurumlarının malulen emeklileri gizlice gözetlemelerinin yasal bir temeli olmadığı kararını verdi. Malulen emeklilik maaşı alan kişilerin takibatının yeterli bir yasal temelinin bulunmadığını kararlaştıran Federal Mahkeme, bu konuda şimdiye kadar verilen kararları bozup, sosyal sigorta kurumlarından gözetleme yapmamalarını ve devam eden gözetlemeleri ise derhal durdurmalarını talep etti.

UNSPUNNEN 2017-İsviçre Gelenekleri Festivali

İsviçre Gelenekleri Festivali  - 26 Ağustos – 3 Eylül

11 yıl aradan sonra yeniden...

İsviçre’nin her bölgesinden, her yaştan insanlar, 26 Ağustos – 3 Eylül  tarihleri arasında İnterlaken’da yapılacak olan ve İsviçre’nin milli geleneklerinin, yemeklerinin sergileneceği Unspunnen Festivali’nde buluşacaklar.

9 gün sürecek olan bu festivalde ziyaretçiler; çobancılık, köy kadınları, geleneksel taş atma oyunları, hornussen (beyzbol-golf karışımı bir spor türü) ve havaya bayrak atma gibi gösterileri izlemenin keyfini yaşacaklar.

Festivalde müziğin de tadına doyulmayacak; Jodel, tambur, halk müzisyenleri ve korolar burada harika bir atmosferin ortaya çıkmasına vesile olacaklar.

Festival programı şöyle;

http://www.mavu.cl/projects/istoriya-domov-nevskiy-prospekt.html история домов невский проспект 26 - 27 Ağustos

Festival başlangıcı. Açılışa özel olarak İsviçre milli sporu Schwinget karşılaşmaları yapılacak. Bu karşılaşmalara İsviçre’nin en iyi 120 Schwinget sporcusunun katılması bekleniyor.

образец формы р21001 в 2017 году 28 - 31 Ağustos

Bu tarihler arasında geleneksel İsviçre sporları sergilenecek. İsviçre sporlarını merak edenler bu bölüme katılabilirler.

определение равновозможных событий 28 Ağustos

Dağ çobanları ve köy kadınlarının geleneksel kıyafet gösterileri yapılacak.

http://adstime.us/wp-content/maslo-na-porshne-prichina.html масло на поршне причина 29 Ağustos

Taş atma oyunları organize edilecek.

http://imevents.biz/caurina/serdolik-v-serebre-foto.html сердолик в серебре фото 30 Ağustos

Atmaca ve Hornussen karşılaşmaları yapılacak.

детская песенка про пиратов текст 31 Ağustos

Alphorn ve bayrak salama gösterileri yapılacak.

http://www.projects.premiumdw.com/uploaded/rolan-garros-2016-ofitsialniy-sayt-raspisanie.html ролан гаррос 2016 официальный сайт расписание 1 -3 Eylül

Festival günleri bu tarihten itibaren daha çok müzik odaklı olacak. İsviçre halk müzikleri keyifli ve unutulmaz bir hafta sonu yaşamanızı sağlayacaktır.

http://snovadopusk.ru/images/s-tetey-rasskaz-nyu.html с тетей рассказ ню 1 Eylül

 İsviçre Halk müziği ve Koro konserleri

http://irishcoons.com/wp-content/poisk-bitovaya-tehnika-katalog.html поиск бытовая техника каталог 2 Eylül

Geleneksel kıyafetler ve Jodel

http://master-door.kiev.ua/images/istoriya-dobavyane-na-soobshenie.html история добавяне на сообщение 3 Eylül

Bugün büyük final günü. Bugünde, iki saat boyunca 26 kantonun farklı özellikleri canlandırılacak.

пожелания приятного аппетита прикольные короткие Unsprunnen Festivali’nin tarihçesi

İsviçre Unspunnen Festivali ilk olarak 1805 yılında, İnterlaken yakınlarında bulunan Unspunnen kalesinde yapıldı. Festivalin asıl amacı, yıllarca Fransız diktası ve aşağılama politikaları ile karşı karşıya kalan İsviçre halkına bayram havası yaşatıp moral vermek. Burada kullanılan temel vurgular ise; İsviçre halkının savaş oyunlarını, öz duygu şarkılarını ve milli kimliğini güçlendirmek şeklinde.

İlki 1805’te yapılan ve her yıl yapılması düşünülen bu festivalin ikincisi 1808’de yapılırken, daha sonrasında 97 yıl boyunca hiç yapılamamış. 1905 yılında yeniden canlandırılıp, üçüncü kez organize edilen Unsprunnen Festivali 20.yy’da 6 kez daha organize edilmiş.

1946, 1955, 1968, 1981, 1993 ve 1999 yıllarında yapılan bu festivalin sonuncusu 2006 yılında gerçekleştirildi. Festival,  11 yıl aradan sonra bu yıl yeniden yapılacak.

Unspunnen Festivali yapılmadığı dönemlerde ise, kimi zaman Schwinget festivalleri yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAAŞ EŞİTLİĞİ İLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEME

Sıkça yapılan maaş eşitliliği analizleri kadın- erkek maaş farkını ve bu farkın belirsizliklerini ortaya koyuyor. Federal Hükümet Temmuz ayında Eşitlik Yasası’nda bir değişikliğe giderek, kadın ve erkekler arasında maaş eşitliği sağlanacağı yönünde bir duyuruda bulundu.