İsviçre'deki haber kaynağınız.

Zürich’teki Okullara “Tam Gün Eğitim“Sistemi Geliyor

Zürich şehir Parlamentosu'nun 2014 Ağustos ayında aldığı karar uyarınca, Zürich‘teki okul sisteminin 2025 yılına kadar “tam gün“ okul sistemine geçmesi hedefleniyor.

Bu yeni sistemin olası sorunlarını erken zamanlı farkedip, gerekli düzeltmeleri yapmak için, tam gün okul sistemi 7 okulda denenmeye başlandı. Buna göre her okul bölgesinden (Schulkreis) bir okul bu projeye katılıyor. Bu okullarin bir kısmı ilkokul (Primarschule) bir kısmı da ortaokul (Sekundarschule) kategorisinde yer alıyor.

причины заикания и симптоматика заикания Neden tam gün okul sistemi?

Tam gün okul sistemine geçişin temelinde, mevcut okul sisteminin yeni toplumsal gelişmelere uyum sağlamasının yanısıra, eğitim alanındaki harcamalarda tasarruf edilebilmesi perspektifi yatıyor.

Mevcut sistemde çocukların yaklaşık iki saate uzanan bir öğlen tatilleri bulunuyor. Çocuklarını ekstra okul dışı bakım yerlerine (Hort, Mittagtisch vb.) göndermek istemeyen çalışan ebeveynler, bu uzun öğlen tatillerinde çocuklarının bakım ve gözetimini sağlamak konusunda oldukça zorlanıyorlar. Azımsanamayacak bir kesim ise, çocuklarını evde yalnız bırakmak durumunda kalıyor.

http://r-service77.ru/leon/cherez-skolko-v-inkubatore-poyavyatsya-tsiplyata.html через сколько в инкубаторе появятся цыплята Uygulama nasıl olacak?

Yeni tam gün okul sisteminde, ögretmenler de öğlen yemeklerini çocuklarla beraber yiyecekler ve öğlen tatili yaklaşık bir saat sürecek. Bu durumun doğal sonucu olarak okuldaki günlük eğitim bir saat daha erken bitecek.

Yeni sistemin avantajları şöyle sıralanıyor;

  • Öğrencilerin hepsi dengeli ve sağlıklı öğle yemekleri yiyecekler.
  • Öğlen tatilinde öğrenciler, eğitmenlerin gözetiminde olacaklar.
  • Yemek bedeli günlük 6 frank olacak.
  • Aileler istemeleri halinde, okul dışı zamanlarda da çocuklarını sabah 7 ile akşam 18 saatleri arasında horta gönderebilecekler.
  • Okullar, okul dışı etkinlik sunan kurumlarla (spor kulüpleri, müzik organizasyonlari vb.) yakın işbirliği içinde olarak, onların sunduğu etkinliklerin okul ders planlarina uyum sağlamasına çaba gösterecekler.

Tam gün okul sisteminin deneneceği okullarda okuyan öğrencilerin aileleri, istemezlerse çocuklarını başka okullara gönderebiliyorlar. 

где найти катану

поменять права в москве юао Tepkiler

Her konuda olduğu gibi doğal olarak bu yeni uygulamanın da muhalifleri ve destekleyenleri var. Geleneksel rollerin sürdüğü aileler (yani annenin çalışmayıp çocuk bakımını ve eğitimini üstlendiği aile tipi) bu sistemi gereksiz ve ailenin kendi özeline devletin müdahalesi olarak görüyorlar.

SVP şehir parlamento milletvekillerinden Daniel Regli’nin konuya ilişkin aşağıdaki sözleri, muhalif tavrın net bir özeti diye düşünüyorum; “Solcuların geleneksel aile yapısından nefret ettikleri herkesin malumu. Şehir hükümeti şimdi de çocukları tam gün okul sistemiyle ailelerinden koparmayı planlıyor.“

SVP bu konudaki muhalefetini sadece eleştiri düzeyinde birakmayıp, sistemin deneneceği okullardaki ailelere bu uygulamaya katılmamaları, yani çocuklarını bu okulardan alıp başka okullara göndermeleri çağrısında bulunuyor.

Şehir hükümetinin okullarla ilgili yetkililerinin verdiği bilgilere göre, ailelerin SVP‘nin çağrısına fazla itibar göstermedikleri anlaşılıyor. 125 çocuğun gittiği Aegerten ilkokulunda, sadece 5 ailenin çocuklarını başka bir okula göndermek istediklerini bildirmesi bu durumu gözler önüne seriyor.

Şehir hükümetinin öngörülerine göre bu sistem değişikliği aynı zamanda finansal anlamda okul dışı eğitim ve gözetim harcamalarında da yıllık 30 – 40 milyon frank oranında tasarruf olanağı yaratacak.

Tam gün okul sistemi parlamentodaki SP, AL, Yeşiller, FDP ve CVP tarafından destekleniyor. Sadece SVP sistemin uygulanmasına karşı çıkıyor.

 

Muammer Kurtulmuş

Yeşiller Partisi Zürich Şehir Parlamentosu Milletvekili

 

 

 

 

 

 

TERÖRE KARŞI UYARICI TELEFON UYGULAMASI

Isvicre haberleri- www.haberpodium.com

İsviçre'de, terör ve doğal afetlerde halkı bilgilendirmek amacıyla cep telefonu uygulaması  oluşturacak. Uygulamanın gelecek yıl faaliyete geçeceği belirtiliyor.

İSVİÇRE'DE 25 EYLÜL REFERANDUMLARI

 Isvicre'de Referendum-halk oylamasi-www.haberpodium.com

 

http://morethenever.myjino.ru/leon/konstitutsionnoe-pravo-grazhdan-na-zhiloe-pomeshenie.html конституционное право граждан на жилое помещение 25 EYLÜL REFERANDUMLARI

25 Eylül 2016 tarihinde İsviçre genelinde 3 ayrı referandum yapılacak. Güçlü Emeklilik Düzenlemesi İnisiyatifi (AHV Plus: für eine starke AHV), Federal İstihbarat Dairesi Yasası Inisiyatifi (Bundesgesetz über den Nachrichtendienst), Kalıcı ve Verimli Ekonomi İnisiyatifi (Yeşil ekonomi) (Für eine nachhaltige und ressourceneffiziente Wirtschaft) isimli referandumlara dair detaylar şöyle;

проблемы инженерного мышления Güçlü Emeklilik Düzenlemesi İnisiyatifi (AHV Plus: für eine starke AHV)

 

Güçlü Emeklilik Düzenlemesi-Isvicre haberleri-www.haberpodium.com

 

Bu halk oylaması ile, şu an ki ve gelecekti emeklilik ödeneklerinin yaklaşık yüzde 10 oranında yükseltilmesi talep ediliyor.

подсмотрел пляж рассказы İnisiyatif sorusu: “Güçlü Emeklilik Düzenlemesini“ni kabul ediyor musunuz?

Federal Hükümet ve Parlamento bu inisiyatifin kabul edilmemesi yönünde görüş belirtiyorlar.

İnisiyatifin kabul edilmesi durumunda kişi başına yapılan ödenekler aylık olarak 200 franka yükselecek. Bu oran evli çiftler için aylık 350 frank olacak. Yapılan hesaplamalara göre, bu düzenleme için yılda yaklaşık 4 milyar franklık ek bir bütçe gerekiyor.

работа вахтовым методом с проживанием İnisiyatif destekçileri: SP, Yeşiller, Alternatifçiler ve sendikalar bu inisiyatiften yana görüş belirtiyorlar.

Emekliliki sonrasında, iyi bir yaşam sürdürülmesi açısından bu iyileştirmenin iyi olacağını ifade eden inisiyatif destekçileri, 40 yıllık bir geçmişe sahip olan bu emeklilik ödeneklerinin yükseltilmesinin zamanının geldiğini dillendiriyorlar. Ortaya çıkacak olan açık için çözüm yolu ise İsviçre’deki milyonerlerin ve tütün ürünlerinin vergilerinin yükseltilmesi.

Açıklanan son verilere göre İsviçre’de 320 bin milyoner bulunuyor. İnisiyatifçilere göre, bu milyonerlere veraset vergisi uygulandığında ve tütün vergisi yükseltildiğinde emeklilik ödenekleri için gereken bütçe fazlasıyla sağlanacaktır.

http://klvrt.ru/delo/changes-come-perevod.html changes come перевод İnisiyatif karşıtları: İnisiyatif karşıtları bu isteğe karşı çıkıyorlar ve böylesi bir düzenmelenin sadece “fakir“lere yardım olacağını söylüyorlar.

Emeklilik düzenlemesinin şu durumda iyi olduğunu savunan inisiyatif karşıtları, emeklilikle ilgili şu an ki durumun kötü gösterilmek istendiğini iddia ediyorlar. 

 

игра где ты на острове Federal İstihbarat Dairesi Yasası İnisiyatifi (Bundesgesetz über den Nachrichtendienst)

 

Federal İstihbarat Dairesi Yasası İnisiyatifi- Bundesgesetz über den Nachrichtendienst-www.haberpodium.com

Yeni yasanın kabulü ile, Federal İstihbarat Dairesi NBD, tehditlerin tespiti ve güvenliğin sağlaması için günümüzün modern araçlarını daha etkin bir şeklide kullanıp, aynı zamanda istihbarat denetimini güçlendirebilecek.

фильм приказ уничтожить İnisiyatif sorusu: Yeni Federal İstihbarat Yasası’nı kabul ediyor musunuz?

Federal Hükümet ve Parlamento oylamanın kabul edilmesi yönünde görüş bildiriyorlar.

http://magribart.ru/leon/moskovskaya-pensiya-skolko-sostavlyaet.html московская пенсия сколько составляет İnisiyatif destekçileri: İsviçre’de terör tehdidinin yükseldiğini ifade eden inisiyatif destekçileri, bu anlamda istihbarata daha çok yetki verilmesi gerektiğini dillendiriyorlar ve şöyle diyorlar;

“Terör tehtidi olunca, şüphelilerin telefonları dinlenip bilgisayarları tâkip altına alınabilir. Kontrol mekanizması yasa ile sınırlandırılacak. Bu durumda “normal“ bir vatandaşın herhangi bir takibat korkusu yaşamasına gerek yok. Kişi şüpheli olmadığı sürece tâkip ve kontrol edilemez. Günümüz koşullarında bir yandan interneten ve yeni iletişim biçimleri üretilirken, diğer yandan da ekonomik casusluk, bilgi çalınması ve terörizm ile karşı karşıya kalmaktayız. İstihbaratın güçlendirilmesi bunların önüne geçilmesi açısından önem taşıyor.“

İnisiyatif destekçilerinden, SVP’li Savunma Bakanı Guy Parmelin, İsviçre’nin şu anki haliyle tehditlere ve tehlikelere karşı yeterli derecede korunamadığını iddia ediyor.

как делать скрины на телефоне samsung İnisiyatif karşıtları: İstihbarat servisine verilmesi öngörülen bu yetkilere ilk tepki “Devlet Gözetimine Karşı İttifak“ oluşumundan geldi.

JUSO, Yeşiller, SP partilerinin yanısıra, Dijital Toplum (Digitale Gesellschaft) ve Grundrechte.ch gibi kuruluşların da yer aldığı bu ittifak eş zamanlı olarak referandum karşıtı kampanyalara başladılar.

İttifak üyesi JUSO konuya ilişkin tepkisini şöyle dile getiriyor: “Gizli servislerin amaçlarına hizmet edecek uygulamaları çekinmeden elde etmek istiyorlar.  Bu tür istemler demokrasi ve özgürlüklere saldırıdır.“

Yeşillere göre ise, bu düzenleme ile istihbarat brimlerine gereksiz tâkibat izinleri de verilecek. Normal vatandaşlar da bu tâkibat ve dinlenme kotasına dahil edileceklerdir. Yeşillerin söylemleri şöyle;

“ Yeni yasa ile sahte bir güvenlik durumu yaratılmaya çalışılıyor. Herkes bir şekilde genel bir şüpheli durumunda olacak. Bilgisayarlar, telefonlar, internet bağlantıları vs. herşey takibe alınabilecek. Bu takip şekli kimsenin yararına olmayacak. Şu an ki istihbarat yasası ile şüpheliler yeterli bir şekilde kontrol edilebiliyorlar zaten. Yakın Doğu’daki olaylar ve IŞİD gibi radikal örgütler bu istihbarat yasanın kabul edilmesi için kullanılıyor sadece. Özellikle Paris saldırıları sonrası anlaşıldı ki, isihbarat bile bu saldırıyı önleyemezdi.

Devletin herkesi sürekli takip etmesi kabul edilemez. insanların temel haklarının güçlendirilmesi gerekiyor.“

 

http://personalizedmedicinemanagement.com/community/novoe-raspisanie-dachnih-avtobusov-orenburg-2017.html новое расписание дачных автобусов оренбург 2017 Kalıcı ve Verimli Ekonomi İnisiyatifi - Yeşil Ekonomi (Für eine nachhaltige und ressourceneffiziente Wirtschaft)

Kalıcı ve Verimli Ekonomi İnisiyatifi - Yeşil Ekonomi referandumu-www.haberpodium.com

İnisiyatif; Federal Hükümet, kantonlar ve belediyelerden ekonomi kaynaklarının verimli kullanmasını ve mümkün olduğunca çevreye zarar vermemesi için gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyor.

İsviçre’nin, 2050 yılına kadar kaynak tüketimini azaltıp, doğal kaynak kapasitesini aşmaması gerektiğini ifade eden inisiyatif, Federal Hükümet ve Parlamento’dan gerekli desteği bulamıyor.

Federal Hükümet ve Parlamento oylamanın kabul edilmemesi yönünde görüş bildiriyorlar.

İnisiyatif destekçileri: SP, Yeşiller, Yeşil Liberaller ve sendikalar, daha kaliteli bir yaşam oluşturma adına bu inisiyatifi destekliyorlar.

Bu düzenleme ile İsviçre’nin çevre koruma konusunda öncü bir rol üstleneceğini savunan inisiyatifçiler; “Bu şekilde geri dönüşümün teşvik edilerek tüketim sonrasında daha fazla atığın ortaya çıkması önlenmiş olacak. Sonuçta da hem ekonomi hem de tüketici bundan faydalanacak” diyorlar.

İnisiyatif karşıtları: İnisiyatif karşıtları ise, talep edilen düzenlemenin fiyatlarda ve vergilerde artışlarına sebep olacağını belirtip bunun her durumda tüketiciye yansıyacağını söylüyorlar. Düzenlemenin kabul edilmesi ile birlikte rekabet alanında dezavantajların oluşabileceği de konuşulanlar arasında.

 

 

HALK OYLAMASI NEDiR? 

Her şeyden önce İsviçre’de Parlamento`da kabul edilen bütün anayasa değişiklikleri, halk oylamasına sunulmak zorundadır. Ancak aynı zorunluluk Parlamento`nun yasa ve benzeri kararları için söz konusu değil. Eğer Parlamento kararına karşı geçerli bir “halk inisiyatifi” yoksa, karar yürürlüğe giriyor.

Halk oylamasından çıkacak olan herhangi bir kararın sadece seçmenler tarafından değil, aynı zamanda kantonların çoğunluğu tarafından da kabul edilmesi gerekiyor.

Seçmen çoğunluğu için, oylamada ülke çapında kullanılan toplam oy miktarı dikkate alınıyor ve her kantonda kullanılan oyların hangi yönde çoğunluk sağladığına bakılıyor

İsviçre Federal Devleti 20 tam ve altı yarım kanton oluşur. Tam kantonların kararları bir, yarım kantonların kararları da yarım puan olarak hesaplanıyor. Sonuçta, Kanton çoğunluğu için ortaya çıkan toplam 23 puanın hangi tarafta ağırlık kazandığına bakılır.

 

HALK iNiSiYATiFi NEDiR?

 

Isvcre'de referandumlar-www.haberpodium.com

Eğer Parlamento kararı, halkoylamasında karşı bir seçenek sunulmadan kabul edilmezse, eski anayasa maddesi geçerliliğini korumaya devam ediyor.

Ancak, söz konusu Parlamento kararına karşı 18 ay içinde 100 bin seçmenin imzasıyla sunulan bir öneri ortaya çıkarsa, bu da halkoylamasına sunuluyor. Bu durumda halk inisiyatifi ortaya çıkıyor.

Anayasa değişikliklerinde halk inisiyatifleri için aranan koşullar, yasa ve benzeri Parlamento kararları için değişiyor.

Parlamento`nun anayasa değişikliği dışındaki kararlarına karşı, bir halk inisiyatifinin üç ay içinde 50 bin imza toplaması gerekiyor. Bu durumda halk inisiyatifi, halkoylamasına sunulma hakkını kazanmış oluyor.

Bu tür halk oylamalarının kabul için, seçmen çoğunluğu yeterli görülüyor ve  kanton çoğunluğu aranmıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27 KASIM HALK İNİSİYATİFİ OYLAMASI

 Isvicre'de Referendum-halk oylamasi-www.haberpodium.com

 

İsviçre’de 27 Kasım Pazar gününe kadar, “Nükleer Enerjinin Kademeli Olarak Kaldırılması İnisiyatifi“ oylamaya sunulacak. Bu İnisiyatif ile, İsviçre’de yeni nükleer santrallerinin inşaasının yasaklanması ve işlev halinde olan 5 santralin 2029 yılına kadar kapatılması talep ediliyor. 

12 ŞUBAT OYLAMALARI

Federal Hükümet 12 Şubat Pazar günü 3 konuyu halkın oyuna sunacak. Oylama yapılacak olan konular şöyle;

Üçüncü Jenerasyona Kolaylaştırılmış Vatandaşlık Hakkı

Bu oylama ile, İsviçre’de ikamet eden göçmenlerin burada doğan, yaşayan ve iyi entegre olan çocuklarına kolaylaştırılmış vatandaşlık imkânı sunulmak isteniyor. Federal Hükümet, Ulusal Parlamento ve Senato daha önce öneriyi kabul etmişlerdi. Kararın yürürlüğe girebilmesi için Anayasa değişikliği gerekiyor.

Oylama sorusu:

30 Eylül 2016- Üçüncü jenerasyon göçmenlerin kolaylaştırılmış vatandaşlık hakkı- Hükümet kararını kabul ediyor musunuz?

Federal Hükümet ve Parlamento, Anayasa değişikliği önerisinin kabul edilmesini tavsiye ediyorlar.

Ulusal Karayolları ve Kentleşme Trafiği Fonu

Öneri ile, karayolları ve kentleşme projelerinin finansını sağlamak ve bunun için kalıcı (zaman ile sınırlandırılmamış) bir fon oluşturulmak isteniyor. Bu düzenleme ile birlikte dar yollar daha da genişletilip yolların işletim ve bakımı güvence altına alınacak. Ayrıca kentleşme projelerinin ortak finansı sağlanmış olacak.

Oylama sorusu:

30 Eylül 2016- Ulusal Karayolları ve Kentleşme Trafiği Fonu- Hükümet kararının kabul ediyor musunuz?

Federal Hükümet ve Parlamento önerinin kabul edilmesini tavsiye ediyorlar.

Kurumlar Vergisi Reformu Yasası III

Öneri ile, uluslararası standartlara uygun bir şekilde yabancı şirketlere vergi imtiyazları, yerli şirketlere ise vergi indirimleri talep ediliyor. Bu düzenleme ile birlikte, İsviçre’nin rekabet gücünün arttırılması ve kantonların mali alanlarının genişletilmesi hedefleniyor.

Oylama sorusu:

17 Haziran 2016 tarihli isviçre rekabet gücünü arttırmak adına vergi müdahalesi yasasını kabul ediyor musunuz?

Federal Hükümet ve Parlamento önerinin kabul edilmesini tavsiye ediyorlar.

 

 

 

 

 

İnternet kontrol altına alınabilir mi?

İnterneti de içine alacak geniş kapsamlı bir iletişim antlaşması
hazırlanması amacıyla, 193 ülkeden yetkililerinin katıldığı BM
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) toplantısı Dubai'de yapildi.