SÜNNET KARŞITI KAMPANYA

Verein Pro Kinderrechte (Çocuk Hakları Derneği) cinsel bütünlüğün ciddi bir şekilde ihlal edildiği gerekçesiyle bebeklik yaşlarda yapılan  sünnetlere karşı çıkıyor.

DOYMAK BİLMEYEN AÇLIĞIM !!!

Açlık fizyolojik bir olgudur. Açlık hissini başlatan temel faktör Ghrelin hormonudur. Ghrelin hormonu açlık hissini artırır ve bu nedenle de gıda alımı artar.İnsanda ghrelin hormonu seviyeleri her öğün öncesi bir pik yapar ve beslenmenin ardından geriler. Şişman kişilerde aşırı beslenmeye yanıt olarak ghrelin seviyesinin azaldığı yapılan çalışmalarla belirtilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Diyetisyen Berna Çoban

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  

 

Düzenli bir şekilde beslenip hala doyduğunuzu hissetmiyor veya sık sık acıktığınızı hissediyorsanız vücudunuz size birşey anlatmak istiyor olabilir. Bedenize kulak verin ve açlığınızın nedenlerini sorgulayın. Peki bu doyumsuz açlığın nedenleri neler olabilir?

сколько кубов в поддоне газобетона 1) Dengesiz beslenme: Beslenme alışkanlıklarınız içeirsisinde tam tahıllı ürünler, ekmek , sebze ve meyveler,  sağlıklı yağlar, sağlıklı protein kaynakları yer almıyorsa açlığınızın nedeni elbette ki bunlar olabilir. Vücudumuz tok hissetmek için 4 besin grubundan ( tahıl grubu, et grubu, sebze -meyve grubu, süt grubu) yeterli oranda almaya ihtiyaç duyar.

 

авиакомпания россия за сколько часов можно регистрироваться 2) Su tüketiminin yetersiz olması: Susuzluk duygusu ile açlık duygusu ile sıklıkla karıştırılan bir duygudur. Su kaybı yaşamanız açlık duygusunun artmasına neden olabilir. Bu nedenle günlük 2-2.5 litre ( 10-12 bardak) su tüketmeye özen gösterin. Su dışındaki içeceklerin ( kahve, çay, meyve suyu gibi) suyun yerini tutmadığı aksine diüretik etki göstererak su kaybına neden olduğu unutulmamalıdır.

http://zhenguochansi.org/demo/razobrat-slovopo-sostavu-dogadalsya.html разобрать словопо составу догадался 3) Yetersiz uyku: Açlıkkrizlerininbir diğer nedeni ise yeterli uyku almamaktır. Yeterli uyku uyunmadığı zaman, vücut açlığı tetikleyen bir hormon olan ghrelin'i yüksek seviyelerde üretmeye başlar. Bununla beraber gece atıştırmalıklarını tetikler ve şekerli ve tuzlu ürünlere yönelmeler başlar.

http://nurkhairulloh.com/content/lg-hg2-harakteristiki.html lg hg2 характеристики 4) Gazlı içecekler: Tokluk mekanizmasını etkileyerek daha fazla yemeye teşvik eder. Aynı zamanda vücuttan su kaybına sebep olur.

http://torzhokotel.ru/projects/kak-vernut-bivshego-vozlyublennogo.html как вернуть бывшего возлюбленного 5) Gluten intoleransı: Gluten, buğday, arpada bulunan, ve bunlaradan elde edilen ekmek, makarna, bulgur gibi pekçok gıdanın içerisinde yer alan bir tür proteindir. Gluten intoleransı ise barsakların gluteni sindirmemesi ile birlikte emilim problemleri sonucu ortaya çıkan hassasiyet durumudur. Bu bireylerde vücut fonksiyonlarının yeterli sürdürülmesi için gerekli olan enerji ihtiyacının karşılanmamasına neden olur. Açlık krizleriningluten hassasiyeti semptomlarıyla bağlantılı olabileceği kanıtlanmıştır.

характеристика мальчиков из рассказа бежин луг костя 6) Duygusal açlık: Bireyin stres, üzüntü, öfke,  sinirlilik, kaygıya da yalnızlık durumlarına yönelik duygusal bir tepkiyi karşılamak için yemek yemesidir. Duygusal açlık, kontrol edilemez olduğunda ve farklı duygular kişiyi yemeye yönlendirdiğinde bir sorun olmaya başlar. Zamanla bu sorunlar obezite gibi  pekçok yeme bozukluğu sorunlarına neden olabilir. Duygusal açlığı önlemek adına spora başlamak, bir hobi edinmek, otokontrolüzü sağlamak bir çözüm olabilir.

таня танцует стриптиз 7) Parazitler veya hormonal dengesizlikler: Yeterli ve dengeli beslendiğiniz , düzenli bir yaşam sürdüğünüz halde hala açlık atakları yaşıyorsanız, doyumsuz açlık belirtilerine neden olabilecek parazitler ve hormonal dengesizliklere sahip olabilirsiniz. Böyle bir durumda mutlaka bir hekime başvurmalı ve tedavi görmelisiniz.

Tüm bunlar bastırılamayan açlık duygusu ile ilişkilidir. Ruhunuzu ve bedenizi iyi analiz etmeli ve onun sesine kulak vermelisiz.

 

 

 

 

 

 

ENGELLiLERE YARDIM KURUMU; PRO INFIRMIS

Pro Infirmis, İsviçre‘de yaşayan engellileri bilgilendirme ve engellilere yardım kurumu. Engellilerin sorunlarının tanınması ve giderilmesi için birçok farklı kurumla birlikte çalışmalar yürütüyor. Amacı fiziksel, zihinsel veya psikokolojik engellileri olan insanların topluma entegre olmaları ve toplumla kaynaşmaları olan Pro İnfirmis, sosyal danışman diplomalı profesyonel kadrosu ile Engellilere (65 yaşına kadar) ve ailelerine ücretsiz hizmetler sunmaktadır.

ZÜRİCH'TE KALP SAĞLIĞI SEMPOZYUMU

Köşe yazarlarımızdan Kardiyolog Doç. Dr. B. Nazan Walpoth geçitiğimiz günlerde Kalp sağlığı konusunda halka yönelik bir seminer verdi. Zürich Başkonsolosluğu bünyesinde bulunan Atatürk Salonu’nda 26 Mart 2015 tarihinde verilen seminere ilgi yoğundu.

EBOLA İLE MÜCADELE ÖNEMLİ ADIM

Merkezi Cenevre’de bulunan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 11 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Ebola virüsüne karşı yürütülen aşı çalışmalarında, ilk kez bir aşının yüzde 100 etkili olduğunu açıkladı.

DÜNYA AKCİĞER VAKFI'NDAN ÇARPICI AÇIKLAMA

Dünya Akciğer Vakfı, mevcut eğilimin sürmesi halinde, 21. yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da sigara dumanı yüzünden hayatını kaybedeceğini açıkladı. Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütün kullanımının yol açtığı hastalıklar yüzünden öldüğünü bildirdi.