İsviçre'deki haber kaynağınız.

Yasemin schreiber pekin- www.haberpodium.com

Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

Kadın Doǧum Uzmanı, Psikoterapist

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

порно женщина с пиздой вместо рта смотреть İdrar Kaçırma

 

“Çok sıkışmış halde eve anca yetişmiş, kapı önünde telaşla çantadaki anahtarı ararken, veya tuvalete tam oturmak üzereyken başıma geliyor… Sinema, tiyatroda herkes keyif çıkarırken, tedirginlikle en kenardaki koltuğa ilişiyorum… Sınav veya yolculuk öncesi iki üç damla için beş dakikada bir tuvalete koşturuyorum… Şehirde alışverişe çıkacağım gün hiç su içmem, mağazalardaki tuvaletlerin hepsinin yerini bilirim...”

Buna benzer sözler, sıkışma tipi veya „urge“ tipi idrar kaçıranlardan geliyor. İkinci bir gurup, öksürür, aksırırken, koşarken veya gülerken idrarını tutamamaktan yakınıyor. Buna stres tipi idrar kaçırma deniyor. Karma tipse, her ikisinden de şikayetçi olanlar.

Sıkışma tipi idrar kaçırmada; mesanede, idrarla dolarken, ani ve kontrolsüz kasılmalar olur ve acil idrar yapma zorunluluğu görülür. Artmış gündüz idrar yapma sıklığı ve gece 1 kereden daha fazla idrara kalkma şeklinde gösterebilir kendini.

Stres dediğimiz ikinci tip; öksürme, zıplama, gülme gibi karın içi basıncının aniden arttığı durumlarda görülür. Anatomik destek veren pelvik taban kaslarının zayıflaması sonucu oluşur.

İdrar kaçırma, çekinerek dile getirilen konulardan biri. Hayati tehlike içeren bir sorun olmamakla birlikte yaşam kalitesini sosyal ve cinsel anlamda bozmakta. Kadınların % 15’i ila % 25’i şikayetçi idrar kaçırmadan. Yaş ilerledikçe oran % 60a kadar çıkıyor. Sıkışma tipine her iki cinsiyette ve her yaşta rastlanabiliyor.

İdrar kesesinin iki ayrı görevi var. Birincisi, idrarın depolanmasıdır. Depo görevi için, kesenin duvarlarını oluşturan kasların gevşek ve esnek olup, aynı zamanda idrar borusu yoluyla idrar çıkışını kontrol eden tıpanın sımsıkı kapalı olması gerekir. İkinci görevse, istendiği zaman idrarın boşaltılabilmesi. Boşalma sırasında duvar kaslarının kasılıp, tıpa kaslarının gevşeyerek açılması gereklidir. İdrar kesesinin görevini yapabilmesi için, sinir ve kasların, beyinle omurilikteki merkezlerle beraber çalışması şarttır. Değişik nedenlerle bu iş birliği sistemi çabucak bozulabilir.

idrar kacirma sorunlari- www.haberpodium.comİdrar kaçırma şikayeti olan kişide ilk yapılması gereken; hangi tip olduğunu anlamaya çalışmaktır. Buna göre değişir tedavi yöntemleri. Muayene ve üriner sistem ultrasonu sonrası tam olarak ayrım yapılamayan hastalara daha ayrıntılı testler uygulamak gerekir.

Gebelik sırasında görülen idrar kaçırma genellikle doğumdan kısa bir süre sonra düzelir. Çalışmalar; normal doğum ve sezaryen arasında; idrar kaçırma sorunu gelişmesi açısından anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Fakat özellikle normal doğumda gelişebilecek (iri bebek, bebeğin ters gelmesi gibi) zorluklardan sonra, pelvik taban kaslarının zedelendiği ve idrar kaçırmanın daha çok görüldüğü biliniyor. 

Kabızlık, aşırı kilo, şeker hastalığı, sinir sistemi hastalıklarında da görülebilir istemsiz idrar kaçırma. Sigara kullanımı östrojen hormonuna karşı gelen etkisiyle kollajen yapısını azaltarak, ayrıca kronik öksürük sebebi ile idrar kaçırmayı arttırır. Çay, kahve, kola gibi diüretik etkisi fazla olan sıvıları çok tüketenlerde arttığı gibi, sedatiflerin, bazı kalp ve tansiyon ilaçları ile antidepresanların bir kısmında da yan etki olarak görülebilir. Menopozlu yıllarda azalan östrojen hormonundan dolayı gevşeyen doku yapısı idrar kaçırma sorununa yol açabilir. Adet öncesinde de artabiliyor sıkıntılar. Ayrıca yağmurlu, soğuk havanın, yorgunluğun ve özellikle ruh halinin de büyük etkisi var. İdrarı tutamama korkusuyla az sıvı tüketenlerde idrar kesesi büzülür, doluş kapasitesi küçüldükçe daha da sık idrar yapma refleksi oluşur. Bir kısır döngüye girer kişi.

Aşağıda tarif edilen ilk 4 yöntem, idrar kaçırma tipi belirlendikten sonra, uzman doktor veya özel eğitimli bir fizyoterapist tarafından öğretilir kişiye. Amaç, öğrenilenlerin günlük yaşamın bir parçası haline gelmesidir.

http://tihanyoazis.hu/tech/tramvay-nizhniy-novgorod-novosti.html трамвай нижний новгород новости Tedavi yöntemleri

1- Pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi amacıyla uygulanan egzersizler: Vajina ve makat etrafını saran kasları toparlayarak idrar ve gaz çıkışını durduracakmış gibi kasmak hedeflenir. Sadece kasmak değil, yeterince serbest bırakmak da önemlidir.

2- Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri: Gevşeme yöntemleri öğrenmek ve uygulamak, günlük sıvı alımının 1800-2400 ml arasında olması, ideal kiloyu korumak ve sigarayı bırakmak hedeflenir.

3- Mesane eğitimi: Sadece belirli zamanlarda idrar yapmanın öğretildiği bir programdır. Bu şekilde idrar kesesi yavaş yavaş genişler, doluş kapasitesi büyür.

4- Biofeedback ve fonksiyonel elektriksel uyarılma: Problar yoluyla pelvik sinirler ve kaslar uyarılarak kas kuvveti artışı sağlanır. Hangi kasları nasıl çalıştıracağını anlamakta zorluk çekenlere önerilir.

5- Östrojen kremi: Özellikle menopoz dönemindeki kadınlara, vajina yoluyla uygulanan bu hormon; o bölgedeki kan akımını arttırır ve idrar tutan kas dokusunu geliştirir. 

6- Ağızdan alınan ilaçlar: “urge” tip idrar kaçırması olanlara uygulanır. Bu ilaçlar idrar torbasının aşırı uyarılmasını azaltarak sık idrara çıkmayı ve idrar kaçırmayı düzeltir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

http://www.electromontag.in.ua/community/bolit-pod-levim-rebrom-chto-delat.html болит под левым ребром что делать Cerrahi tedavi

En sık yapılan ve hastanede kalış süresi az olan yöntemde; idrar borusunun altına bir bant gevşek olarak yerleştirilir. Bu bant idrar boynunun altını destekleyerek öksürmek veya hapşırmakla karın içi basıncı arttığında ortaya çıkan idrar kaçma durumunu engeller. TVT veya TOT kısaltmaları ile ifade edilen bu tip asıcı ameliyatlar ile stres tipi idrar kaçırmada % 90 civarında  başarı sağlanır. Bunun dışında mesaneyi ve idrar borusunu destekleyen açık ameliyatlar da yapılabilmektedir.

 

www.praxis-schreiber.ch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yasemin schreiber pekin- www.haberpodium.com

Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

Kadın Doǧum Uzmanı

Psikoterapist

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

порно-фото нудистов с детьми Nöral Terapi Nedir?

 

Tamamlayıcı tıp metodlarından biri olan “regülasyon“, yani dengeyi yerine getiren nöral terapiyi tanıtmak istiyorum bu yazımda.

Tatbiki basittir... Tüm yașamsal faaliyetlerimizi kontrol eden özerk sinir sistemini dengelemek amacıyla, belirli cilt noktalarına lokal anestezi (yerel uyușturucu) enjeksiyonu yapılır. Kullanılan madde “procain“ veya “lidocain“ olup, kortizon iҫermez. Terapi, örneǧin diș doktorlarının incecik bir iǧneyle uyguladıǧı anestezi ișlemine benzer.

http://bairropontealta.com/tech/oboznachenie-datchikov-na-sheme.html обозначение датчиков на схеме Kendi tedavi gücünüzü destekler

Kullanma alanı son derece geniștir. Migren veya her ҫeșit baș aǧrısrı, kas, eklem aǧrıları, astım, saman nezlesi, sindirim, mide, baǧırsak problemleri, romatizma, bel aǧrıları sadece bir kaҫ örnektir bu uzun listede. Tüm sinir sistemini dengelediǧi iҫin gerginlik ve strese baǧlı sıkıntılara iyi gelir. En güzel özelliklerinden biri de yan etkisi olmadan kendi tedavi güҫlerinizi desteklemesidir. İsviҫre`de tüm saǧlık sigortaları (Krankenkasse) tarafından ödenir.

транспортная карта для льготников липецк Özerk sinir sistemi

Bedenimizi aǧ gibi saran özerk sinir sistemi, solunum, kalp atıșları, sindirim gibi fonksiyonları düzenler, iҫ dengenin saǧlanmasından sorumludur. Sempatik ve parasempatik adında iki kısma ayrılır. Sempatik sinir sistemi tehlike sırasında aktiftir. Parasempatik sinir sistemiyse dinlenme ve gevșemeyi dengeler. Milyonlarca yıl süren evrim süresinde yașam tehlikesiyle, sıradan can sıkıcı olayların yarattıǧı stresi ayırd etmesini ögrenmemiștir iҫgüdümüz. Sempatik sinir sistemi aktif olduǧunda bize gelen mesaj hep aynıdır; savaș veya kaҫ. 

isvicre'de nöral tedavi - www-haberpodium.com

Yani maǧaranın önünde bekleyen kaplanla trafik sıkıșmasının yarattıǧı stres aynı reaksiyona yol aҫar. Modern insanın tehlike anında gerçekҫi bir savașma veya kaҫma seҫeneǧi yoktur. Sizi yıpratan șefinize, suratsız komșunuza savaș ilan edemez, bavulları toplayıp Karaip sahillerine kaҫamazsınız. Salgılanan stres hormonları birikim yaparak kronik hastalıklara yol aҫar.

русские телки на кастинге порно Bozucu alan nedir

Hastalık veya yaralanma nedeniyle deǧișmiș dokuya nöral terapide “bozucu alan“ denir. Amaliyat ya da diǧer yara izleri, bademcikler, sinüsler, saǧlıksız dișler, yerinden ҫıkmamıș 20 yaș dișleri, düzensiz ҫalıșan mide, baǧırsak, rahim, yumurtalıklar en sık görülen bozucu alan örneklerindendir. Bu tür alanlar özerk sinir sistemine sürekli bozukluk mesajları gönderir. Bundan kaynaklanan hastalıkların oranı % 30 civarındadır.

если все возможные значения дискретной случайной величины расписание поездов светлогорск Dedektiflik gerektiren bir örnek

29 yașındaki 1. ligde futbol oynayan bir sporcu, sol ayak bileǧini zedelemiștir. Bu tür sakatlıklar futbolcularda ҫok görülür ve normalde sorunsuz iyileșir. Fakat bu genҫ sporcuda kazadan haftalar sonra futbol oynamayı bırakın, koșmayı bile imkansızlaștıran aǧrılar halen devam eder. Bu nedenle artroskopi metoduyla ameliyat edilir ve yırtılan lif dikilir. Aǧrılar ameliyat sonrası aynı șiddetle devam eder. Kortizon iǧnelerinin de sadece kısa süre etkisi görülür. Akabinde ortopedi kliniklerinde iki ayrı ameliyat daha yapılır. Șonuҫ gitgide kötüye gider. Genҫ adama artık bir kaҫ adım atmak bile ișkence haline gelmiștir. Bu durumda aile doktoru tarafından aǧrı uzmanına sevkedilir. Bülach Hastanesi’nde Aǧrı Kliniǧi Bölümü’nde baș doktor olan eșim Doktor Roland Schreiber`le bu șekilde karșılașırlar. Dosya yeniden tetkik edilir gözden kaҫan bir șey var mı diye. Klasik tüm aǧrı terapileri netice göstermez, bozucu alanları ortadan kaldırma amacıyla tüm ameliyat yara izlerine nöral terapi uygulanır. Sonuҫ ne yazık ki tatmin edici deǧildir.

Sherlock Holmes; “imkansızı elediǧinde elinde kalan șey, her ne kadar ihtimal dıșıysa da, problemin ҫözümü olacaktır“, demiș. Sivri akıllı dedektifin sözleri, tıpta da geҫerlidir. Hatırlarsanız yukarda bozucu alan olarak dișlerden bahsetmiștim. Hastanın 20 yaș dișleri halen yerinden ҫıkmamıștır. Nasılsa bir gün yanındaki dișlere baskı yapıp sorun ҫıkaracak olan 20 yas dișlerinin ҫekilmesine karar verilir. Dișler ҫekildikten üҫ hafta sonra sporcumuz futbol sahasına döner.

Aǧrılarından kurtulan genҫ adam, teșekkür iҫin son bir defa geldiǧinde, eșinin yıllardır karın aǧrısı ҫektiǧinden bahseder aǧrı uzmanı Dr. Roland Schreiber`e. (Kadına anca șimdi sıra geldi diyenlere katılıyorum.) Genҫ kadın, ҫektiǧi aǧrılar nedeniyle baștan așaǧı taranmıș, tedavi görmüș, gastroskopi, kolonoskopi, jinekolojik tetkikler yapılmıș, endometrioz șüphesiyle laparoskopi edilmiș, hiҫbir aҫıklayıcı neden bulunamamıș ve uygulanan tedaviler, diyetler psikoterapiler aǧrıyı geҫirememiștir. Ayrıca yedi yıl önce sezeryanla doǧumdan sonra bir daha hamile kalamamaktan șikayeti de vardır. Bu safhada jinekolog olarak ben girdim devreye.

Kabarık görünen, arada kașınıp yanan sezaryen yarasının izi dikkatimizi ҫekti. Bozucu alan olmaya yatkındır böyle bir ameliyat yarası. Kocasının yaptıǧı olumlu deneyime dayanarak sezaryen yara izine nöral terapi enjeksiyon uygulanmasına sıcak baktı hastamız. Karın aǧrıları ikinci seanstan sonra tamamen yok oldu. Sıra gelmiști ҫocuk arzusuna. Tüp bebek düșünüyordu ҫift. Lakin terapiye gerek kalmadan üҫ ay iҫinde doǧal yoldan hamile kaldı.

будем купаться голыми Etki mekanizması nedir

Bir mucizeymiș gibi görünen olayın bilimsel aҫıklaması basittir; Normal bir sinir hücresinin üstünde 90 Milivolt elektrik yüklüdür. Tahriș veya yaralanma sonucunda bu yük düșer, etrafa ayarı bozuk bir radyo gibi kontrolsüz mesajlar gitmeye bașlar. Nöral terapi enerji bloklarını ҫözer, doku kendini saǧlam bir șekilde elektrikle yükler. Bozucu alan ortadan kalkınca bilgi akıșı düzelir. Bununla birlikte rahim ve yumurtalıklarda kan dolașımının artması hamile kalmak iҫin uygun bir ortam yaratmıș, doǧal güҫleri desteklemiștir.

Bașlık sorumuzun cevabı șu; çoğu kez modern tıbbın açıklayamadığı veya hastanın kendi psikolojisi ile ilgili olduğu söylenen rahatsızlıkların temelinde, hastanın zorlanan özerk sinir sistemindeki düzensizlik olduğunu ortaya çıkaran bir bilim dalıdır nöral terapi.

 

www.praxis-schreiber.ch

 

 

 

 

Yasemin Schreiber pekin- www.haberpodium.com

Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

Kadın Doǧum Uzmanı, Psikoterapist

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

http://flavrful.com/dat/porno-smotret-24-chasa.html порно смотреть 24 часа Bebekle Birlikte Depresyon da Doğarsa

 

Bir akşam Zürich`in Limmat nehrine bakan kısmında, yeni keşfettiğimiz bir suşi restoranında, siparişlerimizi vermiş, yeşil çayımızı yudumlayarak bekliyorduk. Kısa bir süre sonra, beyaz önlüklü, aşçı şapkalı genç bir adam ısmarladığımız nefis görünüşlü suşi rulolarını getirdi. Servis yapmaya başlamadan önce gülümseyerek beni ismimle selamladı. Neyse ki ardından hemen, doktorların hafızasının zayıf olduğunu tahmin ederek, kendisini hastalarımdan birinin eşi olarak tanıttı.

Adını söyleyince hatırladım. Bundan dört yıl önce, iki aylık oğluyla birlikte acilen muayenehaneye gelmişti karısı. Bebek, arabasında mışıl mışıl uyuyor, genç kadınsa çaresizce ağlıyordu. Hamilelik sırasında normal dışı zorluklar yaşamamış, bebeğe dört gözle bakarak doğum yapmıştı. Fakat zor geçen doğumdan sonra bebeği kucağına verdiklerinde, beklediği annelik hisleri yerine sadece bir boşluk duymuştu içinde. Bitkinliktendir diyerek büyütmemeye çalışmıştı kaygılarını. Lohusalığın üçüncü gününde sütle birlikte gelen ağlama nöbetleri de „baby blues“ diye nitelendirilmişti. Hormonların düşmesine bağlı olup doğum yapan birçok kadın geçici olarak yaşıyordu bunu. Nitekim hastaneden çıkıp eve geldikten sonra da huzur bulamamıştı genç anne. Çok arzu ettiği halde, yeteri kadar sütü gelmiyor, yara olan meme uçları ve sabırsızlıkla bağıran ufaklık saatlerce süren işkence haline getiriyordu emzirmeyi. Geceleri, zar zor uyuttuğu bebeği, nefes alıyor mu diye defalarca kontrol ediyor, uyanıp ağlamaya başladığinda da ne yapacağını bilemiyordu. Bazan bebeğiyle birlikte kendini öldürme düşünceleri geliyordu aklına. Kendinden korkar olmuştu, suçluluk ve yetersizlik hisleriyle kahroluyor, geceleri artık hiç uyuyamıyordu. Kocası bu arada yeni başladığı iş yerinde kendini ispatlamaya çalışıyordu. Gece geç vakit yorgun bitkin eve geldiğinde, karşılaştığı kaosu elinden geldiğince düzeltmeye çalışsa da, o neşeli, güler yüzlü insan gitmiş, yerine asabi ve içine kapanık bir adam gelmişti.

Yasemin schreiben pekin-dogum sonrasi depresyon- www.haberpodium.comAğlayarak bunları anlatmıştı bana dört yıl önce o gün genç kadın. İlk olarak, doğum sonrası depresyonu yaşadığını, kendini suçlamanın yersizliğini açıkladım. Çözüm yolları aramaya başladık sonra. Durum ağır olduğundan hastaneye kaldırılmasını doğru gördüm. Zürich Kantonu’nda Affoltern Hastanesi’nin anne-bebek ünitesi psikolojik sorunlar yaşayan küçük çocuklu annelere hizmet gösteriyor. Büyük talebe rağmen oda sayısı çok kısıtlı oduğundan biraz zorlandık organizasyonda, fakat sonunda oldu. Altı hafta kaldı anneyle bebek hastanede. Değişik psikoterapiler yanında antidepresan alması ön görüldü. Yavaş yavaş toparlandı küçük aile.

Kadınların yüzde 10 ila 15’i yaşıyor doğum sonrası depresyonunu. Bazen hemen doğumdan sonra değil, ilk yılın içinde ortaya çıkabiliyor bu durum. Belirtileri diğer depresyonlarda olduğu gibi; duygusal labilite, halsizlik, enerji azlığı, isteksizlik, kararsızlık, uyuyamama, korkular, suçluluk, değersizlik hisleri, önüne geçilemeyen olumsuz düşünceler. Kendini yetersiz anne hissetmek ve “çocuğuma bir şey yaparsam” kaygıları depresyondan kaynaklanıyor. Bu düşüncelerin, doğum sonrası depresyonları sırasında çok yaygın olduğu biliniyor. Gerçekten çocuğa zarar verecek davranışlarsa, hemen hiç denebilecek kadar ender görülüyor. Zaten sınırsız suç duygusu, utanç ve korku yaşayan annelere bunu anlatmak gerekiyor.

Doğum sonrası depresyonuna risk faktörü olarak, geçmişte yaşanmış depresyon ve kendi anne veya babasının depresif oluşu gösteriliyor. Yeni doğmuş bir çocuk sahibi olmak, büyük yaşam olayı olarak stres yapıcı niteliği taşıyor ve depresyona yol açıyor. Ayrıca işsizlik, şiddet yaşama, travmatik doğum, özürlü çocuk, tek başına çocuk yetiştirme de stresi arttıran faktörlerden. Nitekim depresyon eğilimi olmayan sağlıklı kadınlar fazla zarar görmeden atlatabiliyor bu gibi durumları. Bebek günde üç saatten fazla, haftanın en az üç günü ağlarsa, çok ağlayan bebek olarak tanımlanıyor. Bu da bir çok çifti depresyona itebiliyor. Erkeklerin de yüzde 10’u depresyon yaşıyor baba olunca. Erkeklerde daha çok asabiyet, asık surat ve kendini aşırı derece işe vermekle gösteriyor ve çok zaman gözden kaçıyor depresyon.

Hastalığı tanımak ve doğru teşhis koymak, terapinin ilk adımı oluyor. Beslenmede, B6, B12, çinko, magnezyum vitamin ve elementleri ve omega 3 yeterli alınırsa depresyonda önemli rol oynayan serotonin hormonu üzerinde olumlu etkisi oluyor. Pratik yardımlar; destek verebilecek kişilerin organize edilmesini, karıkocanın rakip değil, beraber çalışmasını, gece uykusunun temin edilmesini içeriyor. Psikoterapi yanında depresyona karşı ışık tedavisi de yardımcı olabiliyor. 10 000 Lux veren gün ışığı lambalarını ödüyor sağlık sigortası.

Antidepresan gerekirse, hamilelikte Sertralin tercih ediliyor. İlaç alanlara, emzirme her ne kadar yasak olmasa da, önerilmiyor. Tekrar etme riski yüzde 80-100 olduğundan gelecek hamilelikte antidepresan önemle tavsiye ediliyor.

Yukarda bahsettiğim genç kadın, hastaneden çıktıktan sonra düzenli psikoterapiye ve müzik terapilerine geldi bir süre. İki yıl sonra ikinci çocuğuna hamile kaldığında, başından beri uygun bir antidepresan kullandı. Aynı kabusu bir daha yaşamamak için emzirmedi ve doğumdan sonra altı ay ilaca devam etti. Psikoterapide, kişisel ilişkileri çözümleme, güçlü yanlarını destekleme, problem odaklı, burada ve şimdiyle ilgili çözüm yollarına önem verdik. Sosyal becerilerin gelişmesi, meditasyon, gevşeme eğitimi de terapinin vaz geçilmez bir bölümüydü. Katıldığı müzik terapileri sırasında çok duygulanıyor, fakat yüz ifadesi huzurlu görünüyordu. Bir gün ağlayarak, müziğin kalbindeki düğümleri çözdüğünü, içindeki barajları yıktığını anlattı. Son zamanlarda, sadece arada bir psikolojik destek alarak normal yaşamını sürdürüyor artık.

Gördüğümüz kadarıyla, kocası da eski güler yüzlülüğünü bulmuştu. „Kahveler benden“ dedi bizim suşiler bitince.

http://academiadeidiomasfriends.es/delo/novosti-krasnoyarska-i-kraya.html новости красноярска и края www.praxis-schreiber.ch

 

 

 

 

 

 

Yasemin schreiber pekin- www.haberpodium.com

Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

Kadın Doǧum Uzmanı, Psikoterapist

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

http://71visions.ch/leon/obrazets-dogovor-peredacha-imushestva-ot-uchreditelya.html образец договор передача имущества от учредителя  Cinsel İlişkinin Sevimsiz Refakatçıları

 

Cinsellik yaşamın bir parçası. Ne yazık ki, cinsel hastalık bulaşma riski gibi sevimsiz bir refakatçısı da var. Bu hastalıklarıların büyük bir kısmının tedavisi olmakla beraber, bir kısmı çok ciddi sağlık sorunları yaratabiliyor.

İsviçre Sağlık Bakanlığı (BAG), cinsel ilişki yoluyla bulaşan gonore hastalığının ülkede arttığını belirtiyor ve halkı uyarıyor. Bu hastalığa neden olarak da, ilişki esnasında kondomun (prezervatif) kullanılmayışı gösteriliyor. Hastalığa yol açan, Neisserria Gonorrhoeae  isimli mikrop, antibiyotiklere karşı çok çabuk direnç geliştirirken, hastalıkla mücadele için sürekli daha yeni ve yüksek dozajlı terapiler gerekiyor. Hastalık erkekten kadına daha kolay bulaşıyor. Araştırmalara göre dünyada her 30 saniyede bir kadın bu hastalığı kapıyor.

isvicre'de cinsel hastaliklar- www.haberpodium.com1 Aralık Dünya AIDS günü ilan edilmiş ve HIV`in yayılmasına karşın bilinçlenmeye adanmıştır. Her sene yaklaşık 1,9 milyon kişinin HIV virüsüne yakalandığını bildiriliyor. Göçler, savaşlar, bölünen aileler nedeniyle sürekli artıyor bu sayı. Türkiye'de de vaka sayısı, kayıtlara göre 8000, tahminlere göreyse bunun 10 katı kadar.

Bundan 20 yıl önce küçük bir Afrika ülkesi olan Lesotho`da doktor olarak çalışıyordum. Katolik olan bu ülkede prezervatif (kondom) kullanılması ve diğer doğum kontrol metodları kilise tarafından önleniyordu. Erkeklerin büyük kısmı, yılın dokuz ayını ailelerinden uzak, Güney Afrika maden ocaklarında çalışarak geçirdiklerinden, hayat kadınlarına gidiyor, ayrıca evde kocasından ayrı kalan kadınlar da sadakate fazla önem vermiyorlardı. Çok kişiyle cinsel ilişki yaygın bir sorundu yani. Hastanede çalışan katolik rahibe hemşireler sorunun ciddiyetini anladıklarından, yasaklara rağmen, bedava prezervatif dağıtıyor ve eğitim kampanyaları yapıyorlardı. Yine de ülkede insanların % 23’ü AIDS virüsü taşıyorlar ve halen dünyada ikinci sırada geliyorlar.

Kondom kullanmada ihmalcilik sadece gonoreyle AIDS`e değil, tüm cinsel ilişkiyle geçen hastalıklara neden oluyor tabi. En sık görülenleri: klamidya, gonore, frengi, hepatit B, genital herpes, ve HPV.

http://f-star.com.ua/love/golaya-pisya-zheni-video.html голая пися жены видео Klamidya: Gelişmiş ülkelerde cinsel yolla en sık bulaşan hastalıktır bu. Chlamydia trachomatis denilen bir mikroorganizmadır sorumlusu. Kadın ve erkekte kendini akıntı, yanma, ağrı, kadınlarda düzensiz kanamalar şeklinde gösterebilir. Çok zaman sessiz seyreder ve vajinal kültürde tesadüfen keşfedilir. Tedavi edilmezse, erkeklerde prostat enfeksiyonuna ve kısırlığa, kadınlarda tüplerde yapışıklığa, kısırlık veya dış gebeliğe, yeni doğmuş bebekte göz enfeksiyonlarına ve zatürreye neden olabilir. Bunun için anne adaylarında rutin kontroller yapılır. Teşhis konunca, kişinin cinsel ilişkide bulunduğu bireyler de terapi görmelidir.

евпатория фото карта Gonore: Yunanca`da meni akıntısı anlamına gelir ve tipik belirtisi, penisten gelen akıntıdır. Türkçede belsoğukluğu olarak da bilinir. Dünyada cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en başta gelenidir. Kadında ve erkekte, hafif yanma, akıntıdan başka belirti yapmaz çok zaman. Tedavi edilmediğinde kısırlık ve dış gebeliğe, yeni doğmuş bebekte göz iltahaplarına neden olabilir.

Frengi (Sifilis): Amerika`nın keşfiyle Avrupa’ya taşınmış olduğu söylenir. Hastalığa sebep olan organizmanın adı Treponema pallidum`dur.  Penisilinin keşfinden önce cıva kullanılmış fakat tedavilerin hastalığın kendisinden daha kötü etkileri olmuştur. Hitler, Nietzsche gibi birçok ünlünün frengiye yakalandığı, Beethoven`in bu nedenle sağır olduğu söylenir. Günümüzde penisilinle tedavisi kolaydır.

isvicre'de cinsel hastaliklar- www.haberpodium.com

Hepatit B: Kan ve diğer vücut sıvılarıyla, cinsel ilişki, steril olmadan yapılan dövme, ortak kullanılan enjeksiyon iğneleri yoluyla, veya doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilir. Kan merkezlerinde bağışlanan kan test edildiğinden, kan nakliyle bulaşması olası değildir. Her taşıyıcı bulaşıcı değildir. Kronikleşirse, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilir. Ülkemizde yaygın görülür. Aşısı, yeni doğmuş bebeklere ve her yaştakilere tavsiye edilir.

Genital herpes: çabuk bulaşan bir virüs olmakla beraber, sadece taşıyıcıların % 60’ında çok acı veren uçuklar oluşturur, diğerlerinde sessiz seyreder. Tedavisi antiviral hap ve kremlerle olur.

HPV  (Human papilomavirus enfeksiyonu) virüsü, daha çok cinsel yolla bulaşan ve kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine yol açabilen; 100'den fazla tipi bulunan bir virüstür. Aşısı İsviçre`de 11 ila 26 yaş arası kişilerde sağlık sigortası tarafından karşılanır. Aktif cinsel yaşama girdikten sonra yapılan aşının koruyucu etkisi kanıtlanmamıştır.

AIDS: HI-Virüsü vücut sıvılarıyla veya doğum sırasında anneden bebeğe bulaşır ve direnç sistemini çökertir. Antiretroviral terapi denilen ilaçlarla başarılı tedavi uygulanabilir.

Bahsettiğim Afrika ülkesi Lesotho`da çalışmaya yeni başlamıştım. Gelen ilk hastalardan biri, abası sırtında, dağ yollarında kolay yürümekten, adam dövmeye kadar her türlü işi gören geleneksel kalın sopası elinde, irikıyım biriydi. İğne olmaya geldiğini söylüyordu. Tercümanlık yapan hemşirenin aracılığıyla şikayetleri hakkında sorular sormaya başladım. Adam, devamlı erkek doktor yok mu diye soruyor, suratı asıldıkça asılıyordu. Sonunda yaşlı rahibe hemşire kulağıma, penisilin iğnesi diye fısıldayınca hastanın aylık frengi tedavisine geldiğini anladım.

Neyse ki muayenehanede karşılaşmıyoruz böyle durumlarla. En sık görülen şikayetler, tedavisi basit olan mantar ve Gardnerella enfeksiyonlarıdır. Kadın genital anatomisinin enfeksiyon kapmaya yatkın oluşu kadınları riske sokuyor. Ayrıca psikososyal ve geleneksel nedenlerden ötürü savunmasız durumda kalabiliyor kadınlar. Bu durumda, kendi ve karşısındakinin sağlığını tehlikeye sokmamak için prezervatifle korunmanın önemini ne kadar vurgulasak az. Kadın erkek insanların bilinçlenip cinselliği yaşarken sorumluluk taşımaları şart.

 

 

www.praxis-schreiber.ch

 

 

 

 

 

 

 

 

Yasemin Schreiber pekin-www.haberpodium.com

Dr. med. Yasemin Schreiber-Pekin

Kadın Doǧum Uzmanı

Psikoterapist

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Hayatı yaşanır kılan şeyler

 

Olimpiyatlarda okunu yayına takmış, yayı germiş, oku tam atmak üzere olan sporcunun, ya da sahnede piyano çalan konser piyanistinin bir yüz ifadesi vardır. Kendini tamamen o an yaptığı işe odaklamış, kendinden geçmiş olmanın ifadesi... Hayranlıkla, biraz da tuhaf bularak izler onu seyirci.

Çağdaş filozof Mihalyi Csikszentmihályi`nin akış olarak tanımladığı bir ruh hali vardır. Kişinin kendi varlığını, duygularını, zaman kavramını unutarak o an yaptığı etkinlikle bütünleştirmesi, yapıyor olduğu şeye tamamen dikkatini vermesini “akış“ olarak tanımlıyor. Akan suyun insanı beraberine taşımasından esinlenerek koymuş bu adı filizof. Aslında binlerce yıldır, örneğin budizm, taoizm gibi öğretiler akış kavramına benzeyen zihinsel durumlardan söz etmişler.

Kusursuz bir mutluluk duygusu yaratıyor akış. Bu duruma ulaşabilmek için tam konsantrasyon ve yapılan eylem üzerinde kontrole sahip olma hissi gerektiriyor. Ayrıca sizi sınırlarınıza götüren, bu esnada da çözebileceğiniz bir göreviniz olmalı. Yani aktif olarak bir şeyler yapmanız gerekiyor. Mutlu bir tesadüf eseri bir konser piyanisti değilseniz, olimpiyatlara da, televizyon karşısında fındık fıstık yiyerek katılmayı tercih edenlerdenseniz, bunlar ilk bakışta kötü haber gibi görünebilir.

Csikszentmihályi’ye göre akış, tamamen bir noktada toplanmışmotivasyondur. Araştırmalar, boş zamandan ziyade iş başındayken akış durumunun yaşandığını gösteriyor. Her ne kadar boş zamanımızı değerlendirmeye veya keyif çıkarmaya dört elle sarılsak da, çalışmak iyi geliyor anlaşılan.

Çalışmak sadece maddi açıdan değil, kendimizi sağlıklı hissetmemiz açısından da önemli. Ne yazık ki günümüzde iş hayatı o kadar çok kurala bağlı ki, yaratılıcılığa fazla yer kalmıyor. Bu nedenle çalışırken akış durumu yaşamak, yaptığımız işten tatminiyet ve mutluluk duygusu kazanmak zor.

Bu arada iyi haberler de var; Akışa herhangi bir etkinlik sırasında ulaşmak da mümkün. Çok basit görünen bir işi, daha önemli olduğunu düşündüğümüz bir işe gösterdiğimiz aynı değeri vererek yapmak ya da mükemmelciliği bir yana bırakıp işe oyun oynar gibi yaklaşmak önemli.

Örneğin, yeni temizlenmiş bir tuvalete girdiğinizde tuvalet kağıdının ucunu üçgen şeklinde katlanmış bulursunuz, hoşunuza gider. Birisi sizin için hazırlamıştır bunu ve birilerinin görünce hoşlanacağını düşünerek, yaptığı temizlik işinin değerinin bilincinde olarak çalışmıştır.

Bu yazıyı hazırlarken Bodrum`daydım. Yılın bir kısmını Zürich`te, bir kısmını Bodrum`da geçiren, Ingilizce’den ve Almanca’dan Türkçe`ye roman çevirileri yapan bir arkadaşımla ortak bir projemiz vardı. Roman çevirmenliği kendine has bir sanattır. Stili bozmadan yazarın ne demek istediğini aktarır, aynı zamanda tercüme gibi kokmaz iyi çevrilmiş kitap. Bodrum`da çevirdiğimiz söz konusu kitabı Almanca olarak yazmıştım. Kafa kafaya verip yoğun bir fikir alış verişi yapıyorduk ve arkadaşım nakış işler gibi özenle aktarıyordu kitabı Türkçe`ye. Bu yoğun anlarda ikimizin de akış yaşadına eminim.

Bodrum`a gidince sadece çalışmak mümkün değil tabi. Mandarin kokulu lokumların, meze sofralarının, balıkçıdan alıp lokantada pişirttiğiniz leziz levreklerin ülkesinde eski ve yeni dostlarla zevkli sohbetler de edilir. Vaktin nasıl geçtiğinı anlayamazsınız bile.

Bir arkadaş kendi yaptığı likörleri içmeye davet etti bir gün. Vişneyi, çekilmiş kahve ve çekirdek kahveyi ya da kırılmış bademi belli oranda şeker, su ve alkolle karıştırıyorsunuz. İki ay beklettikten sonra da likör yapmak için tülbentten geçirip süzüyorsunuz. İki ay boyunca her gün, arkadaşın tabiriyle, çalkalansın diye likörle biraz dans ediyorsunuz. Gidip dükkandan da alabilirsiniz tabi, iki ay evde uğraşacağınıza. Ama, yapması bir zevk, sunması, paylaşması ayrı bir zevk.

Bir akşam üstü Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü`ne gittik. Doğaya saygılı bir mekanda kahvehanelerde oturur, birbirinden narin el emeği yapıtların satıldığı butikleri, Türkiye`nin her tarafından gelmiş ustaların gümüş, deri, testi, çanak çömlek atölyelerini, sergi salonlarını gezer, akşamları taş kemerler arasında şiirler, konserler dinlersiniz Dibeklihan`da.

Hazırladığı her yemeği bir sanat eserine çeviren başka bir arkadaşa davetliydik bir kere de. Türkçeyi tüm incelikleriyle öğrenmiş İsviçreli eşiyle iki ay Zürich`teki evlerinde misafir etmişler ressam ve heykeltraş Rıfat Koçak`ı. Hurda toplamışlar, bunlardan heykel yapmış sanatçı. Dibeklihan`da sergilenen eserlerin arasında Rıfat Koçak`ın hurdadan metal hayvan heykelleri de vardı.

Sanat, kanımca, bir fikrin, duygunun, ruh halinin ifadesi olup, dinleyici, seyirci veya okuyucuda duygular yaratır, düşünmeye davet eder. Sanat eserinin yaratılmasında kullanılan malzeme veya tekniğin rolü çok önemli değildir. Sadece bir yardımcıdır.

Sanat ve yaratıcılığın psikolojik veya bedensel hastalık yaşayan, kronik ağrı, acı çeken insanların iyileşmesinde önemli bir yeri var. Akış durumuna götürebilme gücü şifa getirir. Sağlık sigortası ödemez bunu gerçi ama, sanat eseri yaratmak için de çok fazla bir şey gerekmez.

Sağlığı, sıkıntı yapan ve denkleştiren etkenlerin dengede bulunması olarak tanımlayabiliriz. Hastalık veya ağrı yaşandığında, terazi sıkıntı kısmına doğru eğilir. Kronik hastalıklarda sıkıntının verdiği yükü ortadan kaldıramıyorsak, denkleştiren öğeler koyabiliriz terazinin öbür kefesine. Buna mümkün olduğu kadar sık akış durumuna geçerek ulaşabiliriz. “Bir firma kurmak soğan doğramaktan önemli değildir“ diye bir deyim var Zen Budizminde. Yaptığınız işe, küçük olsun, büyük olsun, aynı özeni gösterin, anlamına geliyor bu söz.

Kültür ve Sanat Köyü`nün girişinde, “Varlıklı olmak için değil, var olmak için uygulanmış bir projedir Dibeklihan“ yazıyor. Yolunuz düşerse Bodrum`a, bir ziyaret edin derim.

www.praxis-schreiber.ch