http://r-service77.ru/leon/cherez-skolko-v-inkubatore-poyavyatsya-tsiplyata.html через сколько в инкубаторе появятся цыплята                    

где найти катану İsviçre'deki haber kaynağınız.

Okul Öncesi Çocuklarda ve Bebeklerde Diş Yaralanmaları

проблемы инженерного мышления

подсмотрел пляж рассказы Doç. Dr. Gamze Hacıpaşaoğlu

работа вахтовым методом с проживанием Çocuk Diş Hekimi

http://klvrt.ru/delo/changes-come-perevod.html changes come перевод Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

игра где ты на острове  

фильм приказ уничтожить  

http://magribart.ru/leon/moskovskaya-pensiya-skolko-sostavlyaet.html московская пенсия сколько составляет  

как делать скрины на телефоне samsung Bebekler ve okul öncesi yaş grubu çocuklar çok yüksek oranda kazalara maruz kalmaktadırlar. Kazanın oluşma şekli, çocuğun yaşı, etkilenen diş sayısı ve tipi tedavinin şeklini direk olarak etkileyen parametrelerdir.

http://personalizedmedicinemanagement.com/community/novoe-raspisanie-dachnih-avtobusov-orenburg-2017.html новое расписание дачных автобусов оренбург 2017 Bu yazıda, bebekler ve çok küçük yaş grubundaki çocuklarda, süt dişlenme döneminde maruz kalınan kaza durumlarında anne babanın yapması gerekenler irdelenecektir.

Kaza sadece dudak ve diş bölgesini içeriyorsa, kanama yoksa ve bebeğin bilinci yerindeyse, bölgeyi su ile temizlenip; dudakta yarılma, dişte kırık ya da sallanma olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bu parametrelerin hiçbiri yoksa acil bir durum sözkonusu değildir. Ancak ilerleyen günlerde diş hekimi ile kontağa geçip, yaşanan durumun hastalık sigortasına bildirilmesini öneririz.

Kaza şiddeti ve seyri diş ve diş çevresinde kanama, yarılma, dişte oynama, yer değiştirmeye neden olmuşsa, en yakın sağlık kliniğine ve /veya diş hekimine başvurulmalıdır. Hekim, dişlerde gömülme, oynamaya da yer değiştirmeye göre bir tedavi planı çizer.

Süt dişlerinin tamamen kaybı durumunda tekrar alveol içine yerleştirilmesi beklenilmemelidir. Ancak gömülme ve oynama durumlarında dişin semptomlarına göre çekimi ileriki dönemlere ertelenmelidir.

Anne babalar unutmamalıdırlar, özellikle ön diş kayıplarında çocuğun sosyalleşmeye başladığı dönemlerde, okul ortamında özellikle de hecelerin doğru söylenmesi noktasında problemler yaşanabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Süt Dişlenme Sırasında Maruz Kalınan Kazalarda Yapılması Gerekenler

Doç. Dr. Gamze Hacıpaşaoğlu

Çocuk Diş Hekimi

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Çocukların yürümeye başladıkları okul öncesi periyotlar, ağız içi yaralanmalarına ve diş travmalarına en fazla maruz kaldıkları dönemdir. Bu dönemde yaşanan bir kaza ya da çarpma; ağız, diş ve çene bölgesinde kanama, morarma, şişme, dişlerin kırılması, dişlerin yer değiştirmesi, diş kavitesine gömülme ya da dişlerin ağızdan tamamen çıkması gibi etkilere sebep olabilir.

Eğer okul öncesi yaş grubundaki bebeğiniz, ağız diş bölgesinde yaralanmaya sebebiyet verecek bir kaza geçirdiyse, öncelikle yara bölgesinin temiz olmasına dikkat edin. Diş darbe almışsa, elinizle kontrol edip dişin sallanıp sallanmadığını kontrol edin.

Dişlerde sallanma, ağrı, kanama, morarma, şişme yoksa ya da küçük bir kırık söz konusu ise çok acil bir durum yok demektir.

Dişlerde sallanma, bölgede kanama, morarma, şişme görüyorsanız eğer, hemen diş hekiminizle, bölgenizde bulunan hastanenin acil servisiyle ya da nöbetçi diş hekimi ile temasa geçin.

Yerinden tamamen çıkmış olan süt dişleri tekrar yerine konulamaz. Ancak dişlerde, diş yuvasına doğru gömülme veya yer değiştirme varsa diş hekiminiz gerekli müdahaleyi yapabilir.

Tüm bu kazalar hastalık sigortası tarafından ödenmektedir. Kaza küçük dahi olsa mutlaka sigortanıza başvurun. İleride ortaya çıkabilecek olan daimi diş sorunlarını sigorta altına almak istiyorsanız eğer, bunun için bir diş hekimi raporu gereklidir.

Burada göz önünde bulundurulması gereken şey, kaza sonrasında, altta gelişmekte olan daimi diş tomurcuğunun zarar görmemesidir. Diş tomurcuğunun zarar görmesi durumunda, tedavi gerekliliği yıllar sonra sürpriz bir şekilde karşınıza çıkabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğumdan itibaren, çocuklar için sağlıklı ağız ve diş yapısına yönelik uygulamalar

Game Hacipasaoglu-Cocuklarda dis sorunlari- www.haberpodium.com

Doç. Dr. Gamze Hacıpaşaoğlu

Çocuk Diş Hekimi

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

 

Ağız ve diş sistemi sağlıklı olan bir bireyin bu yapısı, annenin hamileliğinden itibaren uyguladığı belirli kurallar çerçevesinde gelişen yılların ortaya koyduğu bir kazanımdır. Aşağıda ağız ve diş sağlığının temelini ortaya koyan temel kuralları sıraladım.

1- Hamileleik öncesi ve/veya esnasında anne adayı ağzındaki tüm aktif çürükleri, en azından geçici dolgu ile tedavi ettirerek, tükrüğündeki streptokök konsantrasyonunu çürük yapıcı özelliği ve bebeğe bulaşma riski nedeniyle en aza indirmelidir.

 2- Çürüğün bulaşıcı fakat önlenebilir bir hastalık olduğu bilinciyle, doğum sonrası bebeğin ağız ortamına, yakınlarının tükrük örneklerinin bulaşmasına neden olacak her türlü pratikten uzak durulmalıdır.

3- Çürük yapıcı mikroorganizmaların dişlerin ağız ortamına sürmesinden önce de dil yarığında yerleşebilecekleri düşünülerek, temiz gazlı bez veya parmağa takılan özel fırçalarla, dil  beslenme sonrası düzenli olarak temizlenmelidir.

4- Bebek emzirme esnasında uyuyakalırsa, sütün ağız içinde göllenmesini önlemek için çenesi parmakla stimule edilip yutkunma fonksiyonu harekete geçirilmelidir.

5- Biberon bebek için oyuncak değildir. Sadece beslenmesi sağlanmalı, elinde bırakılmamalı, içi şekerli likit ile yatağa konulmamalıdır. Özel durumlarda şekerli içecekler tüketildiğinde, diş temasını kesmek için kamış ile içilmesi önerilir.

6- Bebeğin uyumasını kolaylaştırdığı düşünülen, uyku öncesi her türlü süt, reçele batırılmış emzik ritüllerinden kaçınılmalı, çocuğun sadece su içmesine izin verilmelidir.

7- Diş fırçalama annenin kendisi ve bebeği için olmazsa olmaz uygulaması olmalıdır.

8- Doğum sonrası ilk 6 aya kadar olan dil fırçalama, dişler çıktıktan sonra diş-dil fırçalama haline dönmelidir.

9- Bebeklerin beslenmesinde şeker miktarı en aza düşürülmeli, her besin gerektiği miktarda verilmelidir.

10- Çocuklar tüm gün boyunca atıştırma kültüründen uzak tutulmalıdır.

11- 250 ml suya eklenen bir tatlı kaşığı sodyum bikarbonat aileler için ağız asiditesini düşüren, ucuza mal olan çürüklerden korunma yoludur. Yatmadan önce tüm aile, evde kendi hazırladıkları bu solusyonla ağızlarını çalkayabilirler.

12- Çocukların ilk büyükazı dişlerinin çıktığı 6 yaşında, fissur örtücü adı verilen çürük riskini düşürücü uygulama çok önemlidir.

13- Senede bir kez çocukların diş hekimi ile kontağı kurulmalı, 6-12-18 yaşında düzenli ağız röntgenleri alınmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çocuklarda Ortodontik Tedavi

Gamze Hacipasaoglu- www.haberpodium.com

Doç. Dr. Gamze Hacıpaşaoğlu

Çocuk Diş Hekimi

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

http://cortexhr.com/delo/prichina-zapora-u-rebenka-3.html причина запора у ребенка 3 Çocuklarda Ortodontik Tedavi

 

Süt dişlenme döneminde çocuğunuzun ortodontik problemi olduğu hekim tarafından size bildirildiğinde; hekiminizden bir randevu alarak var olan problemin aciliyeti, tedavinin başlama yaşı ve maliyeti konusunda detaylı bilgi alınması tavsiye olunur.

Erken yaşta teşhis edilen çene, yüz ve diş sistemine ait anomalilerle ilgili olarak tüm süt dişlerinin düşmesini beklemeden tedavi prosedürünün başlaması, çoğu vakada ileride uzun ve maliyetli olabilecek bir ortodontik tedavinin daha kısa sürede ve daha ekonomik bitirilmesi imkanını ortaya çıkarır.

Ortodontik muayene, çocuğun kapsamlı olarak çene, yüz ve diş sistemine ait anomalı, eksiklik ve/veya gelişim bozukluklarının gerektiğinde özel radyografiler çekilerek teşhis edilmesi, tanımlanması ve tedavi prosedürünün ortaya konmasını amaçlar.

Sözkonusu anomaliler dudak-damak yarıkları gibi hemen doğum sonrası teşhisi yapılan ve tedavisinin başlaması gereken olgular olabileceği gibi, süt dişlenme döneminde göze çarpan yer darlığı, çapraz kapanış, eksik diş, diş fazlalığı gibi geniş bir literatür yelpazesinde yer alan problemleri kapsar.

Eğer çocuğun; ağızdan nefes alma, parmak emme, ileri yaşlarda terk edilmemiş emziğe bağımlılık, gece biberon kullanma gibi alışkanlıkları varsa, bunlar var olan problemin belirtisi ya da ortaya çıkacak olan sorunun tetikleyicisi olabilirler.

Ortodontik problemler, olgulara göre uzun zaman alabilen ve ekonomik olarak masraflı tedavilerdir. İsviçre'de yaşayan yurttaşlarımızın doğum sonrası otomatik olarak ortodonti sigortası yaptırmaları ve çocuğun büyüme ve gelişimi esnasında ihtiyaca göre modifiye yaptırmaları önemlidir.

Özellikle ortodonti problemi gözlenmiş hastalara, olası sigorta değişimi esnasında da hekimlerinden var olan problemle ilgili olarak yapılacak değişikliğin tedavi giderlerinin sonuçları hususunda aydınlatıcı bilgi almaları tavsiye olunur. 

Aşağıda erken yaşta ortodontik problemi olgularına dair fotoğraflar, okuyuculara bu konuda ipuçları verebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çocuklarda Diş Kırılmaları

Gamze Hacipasaoglu-Cocuklarda dis kirilmalari-www.haberpodium.com

Doç. Dr. Gamze Hacıpaşaoğlu

Çocuk Diş Hekimi

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Çocuklar ağız kavitesine ilk süt dişleri sürmelerinden itibaren, çarpma, düşme, yaralanma gibi kazaların hedefi olmaktadırlar. Özellikle süt dişlenmesi döneminde çocuğun düşmesi ya da bir travmaya maruz kalması gibi durumlarda etkenin şiddetine göre; bazen anne ve babanın anlamayacağı düzeyde diş ve çevre dokularının yaralanması gözlenirken, bazı durumlarda da dişin kendisini sarmalayan dokulardan tamamen koparak ağız dışına fırlaması söz konusu olabilmektedir.

Süt dişlerindeki kazalar nedeniyle yapılacak olan tedaviler her şeyden önce çocuğun ağız diş sağlığı bütünlüğünü korumak amaçlı olmaktadır. Eğer dişte ufak kırık, dişin sınırını ve hassas dokuları içine almayacak şekilde meydana gelmişse, diş izlenmeye alınmaktadır. Aksi takdirde, kanal tedavisinden stabilitesini kaybetmiş dişin çekimine kadar giden bir yelpazede, farklı tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır.

Çocuğunuz, süt dişlenme döneminde kaza neticesinde dişini zedelemiş, kırmış, ağız diş sağlığı bütünlüğü bozulmuş, eksilmiş, kaybolmuşsa, “süt dişleri bunlar, nasıl olsa düşecek“ demeden hemen diş hekiminize başvurmalısınız.

Eğer süt dişi yerinden fırlamışsa, temiz bir gazlı bezi yara yerine bastırarak kanama kontrolünü yapmanız öngörülebilir. Ancak ağızdan fırlayan dişin, tekrar geride bıraktığı boşluğa konulması sadece daimi dişlerde uygulanan bir yöntemdir. Bu nedenle kazaya uğrayan ve yerinden çıkan daimi dişi; tükrük, serum fizyolojik ya da süt içinde muhafaza ederek hemen diş hekiminize başvurmanız gerekir. 

Çocuğunuzun daimi dişi yerinden fırlamamış, ağızda kırılmışsa; kırılan parçayı bulmanız, özel yöntemlerle tekrar yerine yapıştırılarak, estetik ve fonksiyonel bütünlüğün en ideal şartlarda devamı için çok önemlidir.

Kırık parça yine ideal olarak; tükrük, serum fizyolojik ve süt içinde muhafaza edilerek diş hekimine ulaştırılmalıdır.

Aşağıdaki resimlerde, kaza sonucu kırılmış üst kesici dişlerinin bir parçasının süt içinde diş hekimine ulaştırılmış hali ve bu vakanın diş hekimde nasıl bir tedavi ile rehabilite edildiği görülmektedir.

Resimlerde görüldüğü gibi, kırık parçanın bulunamayan kısmı kompozitle restore edilmiştir.

 

Çocuklarda Diş Kırılmaları-www.haberpodium.com

 

 

 

 

 

 

Daimi Diş Kırıklarında Alınması Gereken Önlemler

 

Doç. Dr. Gamze Hacıpaşaoğlu

Çocuk Diş Hekimi

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Çocuk ve erişkin diş hekimliğinde en yaygın rastlanan olgu gruplarından birini oluşturan ön diş kırıklarına deginmek istiyorum bu yazımda. 

Ön diş kırıkları tedavisinin başarısında, çocuğun yakın çevresinin kaza sonrasında aldıgi tedbirler hayatı önem taşımaktadır. Eğer kaza neticesi diş kırılmışsa, kaza bölgesindeki kırık parça muhakkak aranmalı, bulunan kırık parça, çocuğun yaşı uygunsa ağız ortamında tükrük içinde, yoksa serum fizyolojik ya da süt dolu bir kap içerisinde muhafaza edilmelidir. Eğer kaza bölgesi okul veya okul çevresi ise, bazı okullarda bu tür kazalarda dişi muhafaza etmek için suni tükrük mevcuttur.

Diş, diş yatağından tümden çıkmış ise, ağızdaki yanak diş eti bölgesinde bulunan olukta muhafaza edilmesi de tavsiye edilir. Her anne baba, çocuğunun bir kaza durumunda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini, kırık parçanın olay bölgesinde, mümkünse birden fazla kişi ile birlikte aranması konusunda cocuğuna bilgi vermeli,onu eğitmelidir.

Kırık parça bulunsun ya da bulunmasın, çocuk her koşulda acil olarak diş hekimi kontrolüne götürülmeli, yapılacak ağız içi ve röntgen tetkikleri sonucunda gerekli tedaviye hemen başlanmalıdır.

Bazı durumlarda dişin kaza neticesi sonucu oynar duruma gelmesi de söz konusu olabilir. Bu durumda diş sabitleyici düzeneklerden yararlanılır. Kaza neticesinde kök kırığı söz konusu ise, kırığın şekli ve oluştuğu bölgeye göre tedavi seçenekleri gündeme gelir.

İsviçre sigorta sistemi, kaza neticesi yapılması gereken tedavilerin büyük kısmını her koşulda karşılamaktadır.

Aşağıda kırık parçası bulunmuş bir ön diş tedavisi örneği yer almaktadır. Burada, anne ve babanın bu konuda bilinçli olması, kırık parçanın olay yerinde aranarak bulunması ve süt içinde muhafaza edilerek diş hekimine götürülmesi tedavinin başarısını direk etkilemiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fluor ve Çocuklarda Diş Çürükleri

cocuklarda dis cürügü ve Fluor-www.haberpodium.com

Doc. Dr. Gamze Hacıpaşaoğlu

Çocuk Diş Hekimi

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

 

причины заикания и симптоматика заикания  Fluor ve Çocuklarda Diş Çürükleri

Çocuğunuzun süt dişleri 6-12 ay arası sürer ve geçici dişler olarak adlandırılan bu dişler, daimi dişlerin çıktığı 6-12 yaşları arasında dökülmeye başlar. Dişlerin sürme ve dökülme yaşları genetik faktörlerin etkisi altında olduğu için kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Süt dişlenme döneminde çocuğunuz; dişlerini iyi fırçalar, şekerli, asitli besinlerin tüketimini en aza indirgerse çürük riski azalır. 

Fluor nedir?

Fluor doğal bir eleman olup dişlerin çürüğe karşı korunmasında kullanılan, koruyucu özelliklerine başvurulan bir ajandır. Bazı ülkelerde fluor direk olarak içme suyuna karıştırılmakta olup, İsviçre'de, özellikle de Basel'de bu yöntem uygulanmaktadır. Fluor içme suyu ve tuza karıştırıldığında yüzeysel ve sistemik etkileri söz konusu olmakta, diş macunları solusyonlar ve jeller yardımıyla dişlere uygulandığında ise sadece yüzeysel etkisinden faydalanılmaktadır.

Yapılan araştırmalar en erken yaşlardan itibaren fluor etkisine bırakılan dişlerin çürük oluşturma riskinin azaldığını ortaya koymuştur.

Fluor ve çocuklarda diş çürükleri-www.haberpodium.comFluor nasıl etki eder?

Fluorun çürük önleyici etkisi, minenin direncini arttırması ve kinetik enerjisini değiştirerek bakterilerin yapışmasını azaltması sayesinde olur. Eğer fluor sistemik olarak özellikle içme suyu ile fazla miktarda alınırsa, dişler tam aksi yönde çürüğe direncinin azaldığı ve /veya esnetik olmayan renklenmelere sebep olacak şekilde bir dizi değişime açık hale gelebilirler. Bu nedenle uzun yıllar önce kullanılan  hamilelikte fluor tableti alımı günümüzde pratik olarak bulmamaktadır artık.

İçme sularının doğal olarak fluorlu olduğu bölgelerde yaşayan bireylerin günlük fluor alımları, gereken dosajın üstüne çıkma riski taşıdığı için, tuz gibi diğer tüketim ürünlerine fluor katılmamış olması önemlidir.

Fluorozis nedir?

Aşırı fluor alımına bağlı olarak dişlerde ortaya çıkan en hafifinden beyaz-kahverengiye kadar değişen lekeler, çukurcuklar ya da total mine kaybı ile karakterize durumdur. Özellikle suyun doğal olarak fluor bulundurduğu bölgelerde -Anadolu’da- sıkça rastlanan bir durumdur.

Normalde fluorun çürüğü önleyici etkisi içme suyunda 0.3 ppm'e kadardır. Bu oran 0.7 ppm'i geçtiğinde risk artmaktadır. Küçük yaştaki bebekler yüksek konsantrasyonda fluor olan suları içmemelidirler. Anneler, bebekleri için süt tozu ile hazırlanan ürünlerde bu suyu kullanmamalıdır.

Özellikle Türkiye’de yaşadıkları bölge insanlarında bu tür kahverengiye dönüşen renk değişimlerine tanık omuş anne adayları, hamile iken yaşadıkları bölgeye gittiklerinde kapalı pet şişe suları tercih etmeli, küçük yaştaki çocuklarına kaynağı belli olmayan ve ölçümü yapılmamış suları doğal su bile olsa içirmemelidirler.

Fluorun kullanılmasında en emin yol, fluorlu diş macunu ile dişlerin fırçalanmasıdır. Mercimek büyüklüğündeki diş macunu, küçük yaşta ve tükürmeyi öğrenmiş çocular için yeterlidir.

Bu önlemlerin dışında; bebekleri ağzında biberon ile yatırmaktan kaçınmalı, diş fırçaları paylaşılmamalı, çürüğün bulaşıcı fakat önlenebilir bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.