http://snovadopusk.ru/images/s-tetey-rasskaz-nyu.html с тетей рассказ ню                    

http://irishcoons.com/wp-content/poisk-bitovaya-tehnika-katalog.html поиск бытовая техника каталог İsviçre'deki haber kaynağınız.

Haşim Sancar

Dipl. Sozialarbeiter HFS

Leiter Beratungsstelle Pro Infirmis Bern-Stadt

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

 

İsviçre‘de engelliler iş alanında ne yazık ki oldukça büyük sorunlarla karşılaşıyorlar. İşverenler ise yasal olarak engellileri işe almak zorunda bırakılmıyor. Malülen Emekli Yasası’nın (IVG) son revizesinde (6a), tüm girişimlere karşın 17’000 kişinin emeklilik maaşı iptal edilirken dahi, bu istek kabul edilmemişti.

Daha önceleri çmenler ve İsviçrelilerin malülen emekli maaşı alabilmeleri için, engelliliklerinin ortaya çıkmasından önce en az bir yıl prim ödemiş olmaları kıstası bulunmakta idi. Bu kıstas 2008’de yürürlüğe giren 5. revizyon ile çmenlerin aleyhine olacak şekilde üç yıla çıkartılmıştı (Malülen Emekli Yasası’nın 36. maddesi).

Hal böyle iken, SVP’li Toni Bortoluzzi, parlamenter bir yasa değişikliği ile “Yabancılar için emekli maaşının şartları” başlığı altında, Malülen Emekli Yasası’nda bir değişiklik yapılması ile, 6. maddenin 2. fıkrasındaki çmenler için öngörülen, en az bir yıllık prim ödeme süresinin iki yıla çıkarılmasını isteyen bir girişimde bulundu. İtalyan kökenli Sayın Bortoluzzi, SVP’nin sağlık konusundaki en yetkin parlamenteri. Yukarıda da değindiğimiz gibi, sözü geçen madde emeklilik maaşı ile ilgili değildir. Büyük bir olasılıkla Sayın Bortoluzzi konuya hakim olmamasından kaynaklanan bir hata yapmıştır.

Peki değiştirilmesi istenilen 6. maddenin 2. fıkrasındaki çmenler için öngörülen, en az bir yıllık prim ödeme süresi hangi konu ile ilgili bir maddedir?

Sözü edilen madde ve fıkrası, bir kaza veya hastalık nedeni ile bir engellilik ile karşılaşan kişiye, eğer en az bir yıllık bir prim ödemiş ise, o kişinin tekrar iş hayatına kavuşturulması için Malülen Emekli Kurumu’nun kişiye iş alanda yardım etmesini (Eingliederungsmassnahmen) öngörmektedir. Bu durumda kişiye 3 ay süre ile Malülen Emekli Kurumu bütçesinden aylığı ödenirken, iş hayatına alışması için kurumun kişiye bulduğu bir işyerinde çalışması sağlanıyor ya da bir iş yerinde ona yeni bir meslek edinebilmesi için staj olanağı yaratılıyor.

Bu madde ve fıkrası, tam anlamıyla kişinin iş hayatına kazandırılması filozofisine uygun bir madde.

İstenilen bu değişikliğin ve  girişimin farkına varan Engelliler Kurumlarının çatı organisasyonu olan ve kurumumuz Pro Infirmis’in de üyesi olduğu “Integration Handicap”, konuya eğilip, Parlamento Komisyon üyelerine yukarıda bahsettiğimiz yanlışlığın ve iş alanına yeniden adapte olmanın önemini vurgulayarak, bu değişikliğin olmaması yönünde yoğun bir çaba sarfetmiştir.

Ne yazık ki tüm bu çabalara karşın, Federal Parlamento’da Malülen Emeklilik Yasası’nın adı geçen maddesinin değiştirilmesi tehlikesi bulunmaktadır. Konuyu ilk ele alan Federal Parlamento’nun “Sağlık ve Sosyal Güvenlik Komisyonu: SGK” 11:11 lehte ve alehte oyla konuyu Kanton Temsilciler Parlamentosu’nun (Ständerat) aynı isimli komisyonuna gönderdi. Temennimiz parti politikalarından daha uzak ve ciddi çalışan bu komisyon, en azından işin ciddiyetini kavrayıp, konuya verilmesi gereken değerle, istenilen bu değişikliği reddeder.

Şayet bu değişiklik olursa, bazı göçmen kökenli Engelliler Malülen Emeklilik Kurumu’nun ödenmiş en az bir yıllık prim ile kendilerine iş piyasasına tekrat dönme olanağı veren bu haktan mahrum bırakılacaklardır. Yani bu kişiler ne malülen emekli maaşı (üç yıl prim ödenmiş olması zorunluluğu), ne de meslek edinme ve iş alanına adaptasyon olanaklarından yararlanabilecekler (iki yıllık prim ödenmesi zorunluluğundan dolayı). Bu kişiler, bir engellerinin ve hastalıklarının olmasından ve tekrar iş pazarına dönme olanağından yararlanamadıkları için, belki de ömür boyu sosyal yardımlara muhtaç bırakılmış olacaklardır. Tabi bu arada bir yıl sonra B oturumlu kimliklerinin uzatılması sorunu ile de karşılaşacakları için, belki de ülkeyi terk etmek zorunda bırakılacaklar.

Komisyonlardan sonra bu yasa değişikliği için önce Federal Meclis’te daha sonra ise Kanton Temsilciler Meclisi’nde görüşmeler yapılıp oylamalar olacak.

Pro Infirmis hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi ve bulunduğunuz bölgenin büro adresleri için: www.proinfirmis.ch

Bağışlar için: PC 30-13891-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haşim Sancar

Dipl. Sozialarbeiter HFS

Leiter Beratungsstelle Pro Infirmis Bern-Stadt

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

http://www.mavu.cl/projects/istoriya-domov-nevskiy-prospekt.html история домов невский проспект  3 Aralık Dünya Engelliler Günü

 

 

Aramızda yaşayan, toplumumuzun bir parçası olan engelli insanlarımıza...

Engellilere de iş olanağı sağlanmalı.

1992 yılında Birleşmiş Milletlerin (BM) kararı ile 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir. 2006‘da BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen, 2008 yılında ise yürürlüğe giren ve 150’nin üzerinde ülkenin imzaladığı ”Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme”nin 27. Maddesi bir engeli olan insanların iş hakkını vurgular.

Bugün, ne yazık ki herhangi bir engeli olan insanlarımızın önündeki birçok engelden dolayı, bu günü kutlamak yerine, daha çok kamuoyunu duyarlı kılmak için verilen çabaların yoğunlaştığı bir gün oluyor. Geçen sene İsviçre Federal Meclis Başkanı S. Rossini’ye, Parlamentoyu bu konuda duyarlı kılması için 3 Aralık’ta bir grup ile ziyaret edip, kendisine bir mektup vermiştik.*

2015 yılında, gerek 10 Kasım ‘Dünya Psikolojik Engelliler Günü’ gerekse de 3 Aralık ‘Dünya Engelliler Günü’ için konu başlığı olarak “iş” seçilmişti. İş, günlük yaşamımızda oldukça önemli bir yer tutarken; aynı zamanda da kimliğimizi belirlemekte, işten edindiğimiz ücretle tüketimimize sebep olmakta ve kendimizi nasıl hissettiğimiz konusunda büyük bir rol oynamaktadır.

İş kavramı, tarih sürecinde anlam değiştirerek bu güne kadar geldi. Antik dönemde Aristokratlar daha çok filozofi ve politika yapıyorlardı. Çalışma daha çok alt sınıflar için öngörülüyordu. Bu gün çalışma, üst tabaka için de bir zorunluluk. Bazı yöneticiler haksız olarak bizden 200 kat daha fazla aylık maaş almaktadırlar. Buna neden olarak da eğitimleri (çoğu İngilizce’den başka dil bile bilmezken) ve yüklenmiş oldukları sorumlulukları öne sürülür. Oysa ki işler kötüye gittiğinde de, gemiyi ilk onlar terk ediyorlar.

Malulen Emeklilik Yasası (IVG) 2011 yılında Federal Parlamento’da revize edilirken, 17‘000 kişinin emeklilik maaşının kesilmesi ve iş alanına dönmeleri kararı da alınmıştı. Ne yazık ki tüm girişimlere karşın, işverenleri herhangi bir engeli olan insanları işe almaları için kontenjan ayırmaları, aynı Parlamento tarafından kabul görmemişti. Böyle olunca, bir engeli olan insanlar için serbest piyasada iş bulmak, adeta aslanın ağzından ekmek koparmak gibi bir durum teşkil ediyor. Onun için kamuoyunu ve işvereni duyarlı kılmanın dışında, sosyal alanda şimdilik pek fazla olanak bulunmuyor.

Bu yıl 3 Aralık’ta gazetelerde, Bern’de iş konusuna eğilen bir duyuru yayınlayacağız. Bern Engelliler Konferansı ise, herhangi bir engeli olan insanların parlamenter politikaya katılımını artırmak amacı ile bir konferans düzenledi. Kuşkusuz diğer kantonlarda da buna benzer etkinlikler söz konusu olacaktır.

образец формы р21001 в 2017 году Profil Vakfı

Pro İnfirmis’in, iş alanında herhangi bir engeli olan insanlara iş aramada yardımcı ve aracı olma amacı ile çalışma yürüten ‘Profil’ isimli bir vakfı bulunmakta ( www.profil.ch).

Bu vakıf işverenlerle ilişkileri geliştirme, iş arayan bir engeli olan insanları bilgilendirerek desteleme ve onlara ilişkisi aracılığı ile (olanakları ölçüsünde) işyeri sağlama gibi destekler sunan bir kurum. Pofil Vakfı,  bu alanda çalışmalar yürüten farklı kurumlarla birlikte de çalışmalar yürütüyor.

Herhangi bir engeli olan insanlarımız da toplumumuzun bir parçası ve onların da engelsizler kadar toplumsal değerlerden yararlanma hakları bulunuyor. Bizler için çok önemli olan ücretli iş, onlar için de aynı önemi teşkil ediyor. Bu nedenle, işverenin bu yönlü yüklenmesi gereken bir sosyal sorumluluğu bulunmaktadır.

Bu bilincin tüm toplumda hakim olması umudu ile...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haşim Sancar

Dipl. Sozialarbeiter HFS

Leiter Beratungsstelle Pro Infirmis Bern-Stadt

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

определение равновозможных событий Engelliler alanında bakıcı yardımı

Engelli bir kişi, bakımı için işveren olarak bakıcı (asistant) tutabiliyor.

45 yaşındaki Bayan A., borçlanmış bir şekilde yardım aramak amacı ile Pro Infirmis’e müraacat eder. Bayan A. ile temel iletişim dilimiz Fransızcadır. Yürüme zorluğu çekmesi sebebi ile malülen emeklidir ve ekonomik durumunun iyi olmamasından dolayı, tamamlayıcı ödemeler (Ergänzungsleistungen) de almaktadır. Kendisine son dönemde yüklü bir vergi hesabı gelen Bayan A., malulen emekliliğe müraacat ettiğinde bir süre beklemek zorunda kalmış ve bu süre içersinde sosyal yardım almıştır. Daha sonra malulen emeklilik bağlandığında, geçmiş süre için kendisine birikmiş bir meblağ ödenmiştir. Ancak o süreçte sosyal yardım aldığı için bu para sosyal büroya gitmiştir.

Konuyu incelediğimde, gelen verginin sosyal yardıma giden meblağa tekabül ettiğini testip ettim. Bundan dolayı da bir itirazla, gelen verginin kaldırılması girişiminde bulundum. Vergi dairesi mazereti kabul edip vergi borcunu kaldırmayı kabul etti.

Bayan A. hareket kabiliyetinin kısıtlı olmasından dolayı, şu an sağlık sigortasınının (Krankenkasse) ödediği Spitex yardımından faydalanıyor. Ancak, alış-veriş, banyo ve gündelik hijiyenik yıkanmaları gibi konularda da yardım ihtiyacı duymakta.

2012 yılından bu yana Malulen Emeklilik Sigortası’nda Asistanlık hizmeti mevcut

Bayan A.’nın ihtiyaç duyduğu bu tür yardımlara, Malulen Emeklilik Sigortası‘nın (IVG) 2012 yılından beri yasaya aldığı bakıcılık yardımı (Assistenzbeitrag) ile cevap verme olanağı bulunmaktadır.

Bakıcılık yardımı alabilmek için kişinin daha önce yardıma muhtaçlık tazminatı alması gerekirken, bu yardım türü özellikle fiziksel bir engelliliği olan kişilere yöneliktir. Burada en önemli kıstas, kişinin kendi evinde yaşamasıdır. Kendi evi dışında (Heim’de) yaşayan engelliler bu haktan yararlanamıyorlar. İstisnai durumlarda, evde yaşamak şartı ile, psikolojik engelliler ve okula giden çocuklar da bu olanaktan yararlanabilirler.

Bayan A. daha önce yardıma muhtaçlık tazminatı almak için girişimde bulunmuş, ancak kendisinin verdiği eksik bilgiler sonucu (herhalde zorunlu Heim‘e gönderilmesi korkusundan), bu haktan yararlanamamış. Bayan A.nın hemfikirliliği ile durumu gözden geçirdik ve başvuru formunu birlikte doldurarak yeni bir müracaatta bulunduk. Gelen cevap bu kez olumlu oldu ve Bayan A.’ya hafif muhtaçlık tazminatı hakkı verildi. Bu yeni durum ile bakıcı yardımına başvurma hakkını elde etmiş bulunmaktayız.

Bakıcı yardımı başvuru formu (Selbstdeklaration), birçok detayı içerirken, formun oldukça titiz bir şeklide okunması ve dikkatlice doldurulması gerekiyor. Ne zaman, hangi konuda, ne kadar zamana (dakika hesabı üzerinden) ihtiyaç bulunmakta?

Daha sonra Kantonal IV kurumu görevli bir kişiyi Bayan A.’nın evine gönderir. Görevli formda yer alan aynı soruları bir kez daha sorup, özellikle ihtiyaç duyulan zaman konusundaki kendi kanaatini bir rapor haline getirir. Bu görüşme sırasında, bizim de yaptığımız gibi, konu hakkında bilgisi bulunan ve yetkin olan üçüncü bir kişinin de bulunmasında hayli bir yarar var.

Tüm bunların sonucunda, Bayan A.’nın bakıcı yardımı alma hakkına sahip olup olamayacağı, olabilecekse ayda ne kadar zaman hesaplanması gerektiğini belirten bir karar verildi. Gelen bu cevap Bayan A.’nın lehine bir karardı ki, olması gereken de buydu.

Bakıcı yardımı, Engelliye yardım etmek üzere, Engelli kişi tarafından iş kontratlı bir veya birden fazla kişiyi işe almaya olanak sağlıyor.

Bayan A. ’ya gelen Spitex’in masraflarını halen hastalık sigortası karşılıyor. Aldığı hafif yardıma muhtaç tazminatı ile herhangi bir kurumun karşılamadığı masrafları kendisi karşılayabiliyor. Bakıcı yardımı ise, kendisine yardım etmek üzere iş kontratlı bir veya birden fazla kişiyi işe almasına olanak veriyor. Bayan A., bu şekli ile olanakları ölçüsünde kendi yaşamını kendisi organize edebiliyor.

http://adstime.us/wp-content/maslo-na-porshne-prichina.html масло на поршне причина Yardıma muhtaçlık tazminatı (Hilflosenentschädigung)

İsviçre’de oturan ve günlük yaşamını sürdürürken başka insanların yardımına muhtaç malulen emekli herkes, örneğin; giyinmede, yemek yemede veya vücut bakımında, ya kısmi ya da sürekli bakıma muhtaç ise, yardıma muhtaçlık tazminatı alabilir. Bu tazminat, yardıma muhtaçlık derecesine bağlıdır, kişinin gelir ve mal varlığına bağlı değildir. Yardıma muhtaçlık tazminatını almış olanlar, bunu emeklilik yaşında da, AHV‘ ya ek olarak aynı miktarda alırlar.

http://imevents.biz/caurina/serdolik-v-serebre-foto.html сердолик в серебре фото Tamamlayıcı ödemeler

Tamamlayıcı ödemeler, yalnızca AHV ve IV için verilen maddi destektir. Tamamlayıcı ödemeler, eğer AHV ve IV maaşları, mevcut diğer gelirlerle birlikte geçimi sağlamak için yetmiyorsa yapılır. İsviçre’de kesintisiz en az on sene yaşamış herkesin tamamlayıcı ödemeler alma hakkı vardır.

детская песенка про пиратов текст Bakıcı yardımı (Assistenzbeitrag) 

Bakıcı yardımı, henüz 65 yaşını doldurmamış, malulen emekli maaşı alan ve ek olarak yardıma muhtaçlık tazminatı (Hilflosenentschädigung) alan kişilere (en az 10 saat çalışanlara da) ödenmektedir. Bakıcı yardımı alan malulen emekli bir kişi, emeklilik yaşına geldiğinde bu hakkı birlikte emekliliğe taşıyabiliyor (Besitzstandsgarantie). 

Emeklilik yaşından sonra, bakıcı yardımına yeni müraacatlar ne yazık ki kabul edilmiyor. Bakıcı yardımı, malülen emekli maaşı alan kişinin, kendisine yardım etmesi için, iş kontratı ile sosyal sigortalarını da ödediği, kişilere aktarması gereken bir yardımdır. Bu yardım için alınan para, iş kontratı ile üçüncü bir kişiye atkarılmadığı zaman, bu yardım verilmez. Bakıcı yardımı için iş kontratı, birinci dereceden yukarıya ve aşağıya akrabalar (anne, baba, çocuklar), evli ve kayıtlı eşler ile yapılamaz (kardeşler için olanaklı). Yani bakıcı yardımı ile malülen emekli kişi, bir nevi işveren konumuna geliyor. Parayı IV’den (Malülen Emeklilik Kurumu) alıp, kendisine bakan kişiye aktarıyor. Kullanılacağı alanlar: Ev işleri, alış veriş, boş zamanları değerlendirme, eğitim, çocuk bakımı ve günlük ihtiyaçları giderme (tuvalet, yıkanma vs.). Bakıcı yardımı için saat ücreti tatil parası da (Fr, 2.50) dahil olmak üzere Fr. 32.90  öngörülüyor.

Genel bilgiler, bakıcı yardımı için müraacatlar, kontratların düzenlenmesi, saat ücretlerinin hesaplanması ve diğer dikkat edilmesi gereken hususlar ile bakıcıların bulunması konularında, bulunduğunuz bölgedeki Pro Infirmis büroları sizlere yardımcı olacaklardır.

www.proinfirmis.ch

http://www.projects.premiumdw.com/uploaded/rolan-garros-2016-ofitsialniy-sayt-raspisanie.html ролан гаррос 2016 официальный сайт расписание Intouchables filmi

Oliver Nakache ve Eric Toledano tarafından, gerçek bir hikayeden sinemaya derlenen ve başröllerini Omar Sy ile François Cluzet‘in paylaştıkları, 2011 yapımlı “Intouchables” filmini muhakkak görmenizi tavsiye ederim. Nefis bir film görmekle kalmayıp, aynı zamanda da kendinizi bakıcı konusunda bilgilendirmiş olacaksınız.