İsviçre'deki haber kaynağınız.

Dr. Meral Acar

Çocuk Psikoloğu

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Çocukların okulda başarılı olmalarında, anne ve babanın öğretmenlerle iyi ve düzenli bir iletişim içinde olmaları büyük önem taşımaktadır. Çocukların eğitim hayatlarında en çok yaşanan sorunların başında okul- aile arasında iletişimin sağlıklı kurulamaması geliyor. 

İsviçre gibi çok kültürlü ortamlarda yaşayan bizler, çocuklarımızın eğitimi hakkında düşünce ve yaklaşımlarımızı anlatarak, öğretmenlerle iletişime geçebiliriz.

Buradaki okullara baktığımızda her sınıfta çok farklı ülkelerden gelen öğrencilerin olduğunu görürüz. Dolayısıyla öğretmenlerden her çocuğun kendine ait kültür değerlerini tanıması ve anlamasını bekleyemeyiz. Öğretmenlerle iyi bir iletişim içinde, onlara çocuğumuzu ve kendimizi daha iyi tanıtarak, onların işlerini kolaylaştırabiliriz.

Öğretmen ve ebeveyn iletişimine geçmeden önce aile içi iletişimi üzerinde durmak yerinde olacaktır.

Anne ve babaların çocukların okul başarısına destek olabilmeleri için öncelikle çocuklarını iyi tanımaları gerekmektedir. Çocuklarının bulunduğu yaş grubundaki ilgi alanlarından ve yeteneklerinden habersiz olan anne ve babaların, okul- aile işbirliği için yeterli destek sağlamaları sözkonusu olmayacaktır. Sağlıklı bir okul- aile işbirliği yine sağlıklı bir ebeveyn çocuk ilişkisiyle mümkün olabilir.

Anne ve babaların, çocuk doğduğu andan itibaren onların yeme, içme, bakım gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakla sorumlu oldukları kadar, ilgi, sevgi, güven ortamları hazırlayarak, oyun aracılığıyla anlamlı zaman geçirmekle de sorumlu oldukları unutulmamalıdır. Çocuklarla iletişimde ve onların eğitiminde oyunun önemi büyüktür. Çocukların hem zeka ve dil gelişimi hem de sosyal gelişimi önce ailede başlar.  Anne ve babaların bu konularda çocuğunu özellikle okul öncesi eğitim döneminde desteklemesi, onların ilkokuldaki başarısına önemli katkılar sağlayacaktır.

Ailede iletişimle çocuk, insanlar arası iletişimi de yine ailede öğrenmeye başlar. Bunlar anlaşma, işbirliği gibi olumlu ilişkileri öğrenme olduğu kadar, anlaşmazlık, çatışmalar, uyumsuzluk gibi olumsuz davranışlar da olabilir. Bu davranışları çocuk ailede nasıl edindiyse, dışarıda okul hayatında da aynı davranışları sergileyecektir.

Çocuk sosyal hayatındaki sevgiyi, hayal kırıklığını, güven gibi ilk tecrübelerini ailede yaşar. Ailede edindiği bu tecrübeleri ile çocuk  dış dünyaya yani okul hayatına hazırlanmış olur. Çocuk ailede ne kadar başarılı bir iletişim içindeyse, aynı iletişimi okulda da gösterecektir. 

Anne ve babaların veli toplantılarına katılmaları, çocukların gelişim ve öğrenim düzeyleri hakkında düzenli olarak okuldan bilgi almaları, çocukların okuldaki akademik başarısının yükseltilmesinde son derece önemlidir.

Değerli anne ve babalar! Az ya da çok Almanca dilini bilelim-bilmeyelim farketmez, çocuklarımızın veli toplantılarını önemseyelim ve bu toplantılara katılalım. Bu şekilde çocuklarımıza onların yanında olduğumuzu göstermiş oluruz. Okula ve öğretmenlere de, elimizden geldiği kadar çocuğumuzla ilgilendiğimizi yansıtmış oluruz.

 

 

 

 

 

Dr. Meral Acar

Çocuk Psikoloğu

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

İnsanlar doğuştan belli donanımlar ile doğarlarken, varolan potansiyelleri kullanılabilir, geliştirilebilir ya da tam tersine kullanılamaz ve geriler. Toplumumuzda çok kullanılan "Her şeyin başı eğitim" cümlesi ile vugulanmak istenen, “eğitim olmadan olmaz“ inancıdır ve eğitime verilen önemdir.

Çocukların eğitimsel gelişimi ilk olarak ailede başlar.  Aileden alınan bu temel eğitim okulda devam eder. İlk eğitim ortamı olan ailede iyi bir eğitim; anne ve babaların çocuklarını tanımaları, dinlemeleri, rehberlik yapmaları ve sağlıklı bir iletişimle mümkün olabilir.

Ebeveynlerin en büyük istek ve idealleri; değer yargılarına bağlı, kendine güvenen, düşünen, başarılı çocuklar yetiştirmektir. Mutlu ve sağlıklı bir iletişimin hakim olduğu ailede bu hedeflere ulaşmak mümkündür.

Bir anne ve babanın çocuğunun bakımı, korunması, beslenmesine önem verdiği kadar, çocuklarına sevgi göstermesi, zaman vermesi ve onunla ilgilenmesi de bir o kadar önemlidir.

Eğitimcilerin sürekli önemini savundukları ilk 0-6 yaş döneminde çocuklar daha çok taklit yolu ile öğrenirler. Aile ortamında çocuk yaparak ve yaşayarak öğrenir. Böylece çocuğun duygusal, sosyal, zeka ve dil gelişiminin temelleri ailede atılmış olur.  

3- 6 yaş döneminde kızlar annelerini, erkekler de babalarını taklit ederek, cinsel kimliklerini ayırt ederler. Birçok anne ve baba çocuklarına bol bol anlatarak, öğütler vererek birşeyler öğretmeye çalışırlar. Aslında anne ve babanın onlara davranışlarıyla örnek olmaları çok daha etkileyici ve kalıcı olacaktır. Ayrıca 0-6 yaş döneminde çocuklar zeka gelişimlerinin %70' ini tamamlarlar.

Bu da, evde eğitici araç gereçlerle hazırlanmış bir ortamın çocuğa sunulması açısından faydalıdır.  Çocukların odalarına televizyon köşesi yapmak yerine, kitap köşesi oluşturulup eğitici kartlı oyunlar, yap-bozlar koyarsak onların sağlıklı gelişimi için gerekli ortamı hazırlamış oluruz. 

Ailede eğitimde diğer bir konu ise çocukların hata yapmalarına izin verme özgürlüğüdür. Hata yapmadan doğruyu öğrenmek yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de geçerlidir.  Dolayısıyla çocukları eleştirmeden koşulsuz sevgi ile onlara yaklaşarak onların meraklarını gidermek, araştırma ve deney yapmalarına izin vererek keşifler yapmalarını desteklemek, gereklidir.

Çocuklar, büyük bir merakla ve araştırmacı ruhuyla çevrelerini keşfe çıkmış küçük araştırmacılardır. Anne ve babalara düşen görev ise onları izlemek ve yanlarında bulunmaktır. 

 

http://zhenguochansi.org/demo/razobrat-slovopo-sostavu-dogadalsya.html разобрать словопо составу догадался ÇOCUK NE YAŞIYORSA ONU ÖĞRENİR

Eğer bir çocuk sürekli eleştirilmişse,

http://nurkhairulloh.com/content/lg-hg2-harakteristiki.html lg hg2 характеристики Kınama ve ayıplamayı öğrenir.

 

Eğer bir çocuk kin ortamında büyümüşse,

http://torzhokotel.ru/projects/kak-vernut-bivshego-vozlyublennogo.html как вернуть бывшего возлюбленного Kavga etmeyi öğrenir.

 

Eğer bir çocuk alay edilip aşağılanmışsa,

характеристика мальчиков из рассказа бежин луг костя Sıkılıp utanmayı öğrenir.

 

Eğer bir çocuk sürekli utanç duygusuyla eğitilmişse,

таня танцует стриптиз Kendini suçlamayı öğrenir.

 

Eğer bir çocuk hoşgörüyle yetiştirilmişse,

низкое атмосферное давление как влияет Sabırlı olmayı öğrenir.

 

Eğer bir çocuk desteklenip yüreklendirilmişse,

воронины где галина Kendine güven duymayı öğrenir.

 

Eğer bir çocuk övülmüş ve beğenilmişse,

состав сборной россии по футболу 2017 2018 Takdir etmeyi öğrenir.

 

Eğer bir çocuk hakkına saygı gösterilerek büyütülmüşse,

http://sunmoon-japan.net/demo/kraski-holi-svoimi-rukami-iz-krahmala.html краски холи своими руками из крахмала Adil olmayı öğrenir.

 

Eğer bir çocuk güven ortamı içinde yetişmişse,

http://a3-electro.ru/images/igrat-karti-pasyans-4-masti.html играть карты пасьянс 4 масти İnançlı olmayı öğrenir.

 

Eğer bir çocuk kabul ve onay görmüşse,

составляем организационную структуру Kendini sevmeyi öğrenir.

 

Eğer bir çocuk aile içinde dostluk ve arkadaşlık görmüşse,

спа салон в домашних условиях Bu dünyada mutlu olmayı öğrenir.

 

Dorothy Law Nolte 1975, Children Learn What They Live