поменять права в москве юао                    

http://morethenever.myjino.ru/leon/konstitutsionnoe-pravo-grazhdan-na-zhiloe-pomeshenie.html конституционное право граждан на жилое помещение İsviçre'deki haber kaynağınız.

Vitamin D Eksikliği

http://klvrt.ru/delo/changes-come-perevod.html changes come перевод

игра где ты на острове причины заикания и симптоматика заикания Doç. Dr. B. Nazan Walpoth

фильм приказ уничтожить http://r-service77.ru/leon/cherez-skolko-v-inkubatore-poyavyatsya-tsiplyata.html через сколько в инкубаторе появятся цыплята Bern Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

http://magribart.ru/leon/moskovskaya-pensiya-skolko-sostavlyaet.html московская пенсия сколько составляет где найти катану Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi

как делать скрины на телефоне samsung Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

http://personalizedmedicinemanagement.com/community/novoe-raspisanie-dachnih-avtobusov-orenburg-2017.html новое расписание дачных автобусов оренбург 2017  

 

Bende olmaz demeyin!

Birkaç yıl öncesine kadar kalsiyum takviyesi (Ca) ile ilgili olarak “Ne kadar çoksa o kadar iyidir“ tezi yaygındı. Bu şekilde Osteoporozu (kemik erimesi) ve yaşı ileri gruplarda hafif düşmeler sonrası olan kırıkları, daha iyi kontrol edebildiğimizi düşünüyorduk. Ancak ne yazık ki yeterli Vitamin D olmayan ortamda, kalsiyum takviyesinin kemik kırılmalarına olumlu etkisi yok denecek kadar az. Bugün için öneriler primer takviye olarak Vitamin D alınması doğal olarak kalsiyumdan zengin beslenme şeklindedir.

Günlük ihtiyacımız olan kalsiyum iyi bir beslenme ile problemsiz sağlanabilir.

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa`da yaşayan insanların yaklaşık yüzde 50‘sinde Vitamin D eksikliği olduğu görülmüştür.

Araştırma sonucuna göre, hastaların yüzde 81‘nde Vitamin D eksikliği görülürken (<50nmol/l, <20ng/ml) bunların yüzde 45‘inde ağır vitamin D eksikliği (<25nmol/l, <10ng/ml) tespit edilmiştir.

Özellikle Zürich’te, 65 yaş üzerindeki hastalarda, endişe verecek boyutta Vitamin D eksikliği ile karşı karşıya kalınmıştır.

2012 yılında New England Journal of Medicine‘nde toplu bir analiz yapıldı. Buna göre, 65 yaş üzerinde olan 31.022 deneğe günlük 800 İE‘lik Vitamin D takviyesi uygulandı ve kırık riskinin önemli ölçüde azaldığı ortaya kondu.( Kalça kırığı yüzde 30; Omurga kırığı yüzde 14).

Kalsiyumun aksine,VitD‘nin doğal yolla takviyesi, eksikliğinde biraz zordur. Çünkü, her gün 20 yumurta ya da bir öğünde iki porsiyon somon gibi yağlı balık tüketmek çok da pratik değildir. Vücudun Ultraviyole B ışınları etkisi ile ürettiği Vitamin D miktarı, çeşitli faktörlerin etkisine bağlı olarak artabilmekte (mevsim, güneş ışığı alma zamanı, güneş koruyucu kullanma ve yaşa bağlı faktörler). Dahası en çok Vitamin D eksikliği görülen yaşı ileri insanlar,güneşi pek sevmedikleri gibi,güneş aldıklarında Vitamin D üretimleri gençlere göre 4 kat daha azdır.

Bütün bu bilgilerin ışığında Avrupa‘da sağlık örgütleri Vitamin D eksikliği ile müdadele etme kararı aldı. Çünkü Vitamin D eksikliğinin sonuçları olan kırıklar hem hastalara/ailelerine, hem de devletlere büyük sıkıntılar getirmektedir. Buradaki hedef insanların %97‘sinde Vitamin D eksikliğinin artık görülmemesini sağlamak.

Hedef sınır değer olarak ise 25-hidroksi-Vitamin D değerleri >50nmol/l (20 ng/ml) olarak belirlendi. Bu arada kırık önleyici değerin >75nmol/30 ng/ml üzeri olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Bu sayılanlar, geniş halk kitlelerine koruyucu hekimlik kapsamında önerilmektedir. Amaç VitD değerlerini (25-hidroksi-Vitamin D) ölçmeden takviye sağlamak (zehirlenme seviyesine gelmeden!). Bu takviyenin nasıl olacağı özellikleri sk gruplarında daha önemli (toksik sınır dikkate alınmalı). Çünkü ekstra dozaj gerektirebileceğinden daha önce Vitamin D ölçümünün önemi vurgulanmakta. 

Risk grupları derken yaşlılar, Osteoporozu olanlar (kemik erimesi), kilolu adipöz olanlar, sindirim sistemi emilim bozukluğu olanlar, cilt rengi koyu olanları sayabiliriz. Bunun yanında bazı hastalıklarda da daha sık VitD eksikliği görülebilmektedir. Örneğin koroner arter hastalığı, kronik enfeksiyonlar, multiple skeroz ve depresyon...Hatta Vitamin D değerleri yüksek olanlarda kolon kanseri oranın daha yüksek olduğu takviye ile ise bu oranı azaltmanın mümkün olmadığını gösteren yayınlar var.

Sonuç olarak Vitamin D eksikliğinin aslında iyi olmayan bir sağlık halinin göstergesi oduğu düşünülmektedir.

Kanıta dayalı olarak Vitamin D‘nin kullanıldığı durumlara gelince... Eksiği olanların, (orta ve ağır eksiklik) o eksiklikleri oranında takviye yapmaları gerektiğinden dolayı, takviye dozajını arttırabilirler. Ancak Vitamin D‘nin fazlasının zararlı olabileceğini unutmamak, bunu doktor kontrolünde yapmakta büyük fayda var. Özellikle hamileler ve emzikliler için ayrı takviye şemaları mevcuttur.